ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol

Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

mailEnable mail gönderim sorunu... (Gercekten Acil !!!)

Son Mesajınız 12-07-2018, 17:11 Selçuk TURAN tarafından gönderildi. 10 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  12-06-2018, 15:45 539599

mailEnable mail gönderim sorunu... (Gercekten Acil !!!)

Arkadaslar merhaba;
    içeride kurulu olan bir mailenable sunucumuz var daha once kullandıgımız static ip miz değişti ve değiştikten sonra sap uzerınden mail gonderemez olduk.

aldıgım hata ise soyle: the socket connection to the remote host failed. The host was either not contactable or it rejected your connection

Benim Yaptıgım ıslemler.

smtp ayarlarından inbound>access controlleden yeni dıs ip adresımı yazdım 
    sonra relay sekmesınden privileged IPs den de yenı ip mi girdim.

burada kullanılan sunucu sadece sap uzerınden mail gonderıyor şirket içi olan maıllerımızde sorun yok onu zaten gmailden aldıgımız hızmetle gonderıyoruz.

lütfen benı yonlendırebilirmisiniz. 

•  12-06-2018, 16:50 539607 Cevap 539599

Cevap : mailEnable mail gönderim sorunu... (Gercekten Acil !!!)

Merhaba,

Webmail üzerinden sap kullanıcı adı ile login olup mail atabiliyormusunuz? 

•  12-06-2018, 16:57 539609 Cevap 539607

aslında soyle dıyeyım firmanın mailleri google uzerınde calısıyor sorun yok.

ıcerde sap kullanıldıgı ıcın sap uzerınden mail gonderımlerını ıcerıyebır sunucu kurulmus ve onun uzerınden de sıstem maıl atıyor ısın ozetı bu aslında.

mailenablenın webmail tarafınımı dıyorsun localde?

•  12-06-2018, 23:49 539623 Cevap 539609

Selamlar Selçuk Bey ;

Fazla  detay  vermediğiniz  için  tahmin  etmek  zorunda  kalıyoruz. Sizin @şirket.com domaini G Suite üzerinden  mail  hizmeti alıyorsunuz. Mail Enable ile SAP sisteminden giden mailler'de @şirket.com  olarak gidiyor  ise mailenable G Suite üzerinden relay  yaparak  mail  gönderiyor  diye  tahmiin  ediyorum. G Suite  üzerinden  eski yani  değişen ip  adresiniz  için  relay izni verilmiş ve  ip  adresiniz  değiştiği için  artık mailenable  relay  yapamadığı için mail  gönderemiyor  olabilir.

Selçuk TURAN:

aslında soyle dıyeyım firmanın mailleri google uzerınde calısıyor sorun yok.

ıcerde sap kullanıldıgı ıcın sap uzerınden mail gonderımlerını ıcerıyebır sunucu kurulmus ve onun uzerınden de sıstem maıl atıyor ısın ozetı bu aslında.

mailenablenın webmail tarafınımı dıyorsun localde?

Cumhur Altan adlı kullanıcının LinkedIn profilini görüntüleyin Cumhur ALTAN
  •  12-07-2018, 12:18 539646 Cevap 539623

merhabalar evet aslında tam olarak anlatmak ıstedıgım buydu cok tesekkur ederım pekı suan nasıl bır yol ızlemem lazım ? 

•  12-07-2018, 14:07 539650 Cevap 539646

Selamlar ;

G Suite üzerinde  yeni ip  adresine  relay izni vermeniz  gerekiyor. Aşağıdaki dökümandan faydalanabilirsiniz.

https://support.google.com/a/answer/176600?hl=tr

Selçuk TURAN:

merhabalar evet aslında tam olarak anlatmak ıstedıgım buydu cok tesekkur ederım pekı suan nasıl bır yol ızlemem lazım ? 

•  12-07-2018, 15:13 539654 Cevap 539650

hocam selam 

gonderıdıgınız lınktekı yonergelere gore gıdeyım dedım ama orada yazanlarla karsıma cıkanlar bırbırıne uymuyor.

Uygulamalar > G Suite > Gmail > Gelişmiş ayarlar'a gidin. demıs ....gittim

yönlendirme bölümündeki SMTP geçişi hizmeti ayarına gidin, fare imlecini ayarın üzerine getirin ve Yapılandır'ı tıklayın. Bu ayar zaten yapılandırılmışsa Düzenle veya Başka bir tane ekle'yi tıklayın.

boyle bırsey yazıyor ama yonlendırmeye geldiğimde boyle bırsey yok

yada ben yalnıs yerde dolanıyorum 

•  12-07-2018, 15:52 539657 Cevap 539654

Selamlar ;

G Suite  kullanmadım  maalesef  referans  olması  açısından  linki  paylaştım ve  direk google linki  yanlış bir  menü'ye  girmiş olabilirsiniz.

Ayrıca  aşağıdaki  gibi bir  makale buldum. Burada  şöyle  bir  uyarı var ücretsiz  sürüm  kullanıyorsanız  Basci  versiyonuna  geçmeniz  gerektiğini  söylüyor.

https://support.google.com/a/answer/2956491

•  12-07-2018, 16:30 539665 Cevap 539657

hocam valla ıkı lınkıde denedım ama bır turlu yol alamadım pekı bu ıcerıdekı maıl sunucusu ıle allaklı olabılırmı ? 

maıl sunucusu uzerınden nerelerı kontrol etmem gerek ? 

•  12-07-2018, 16:42 539667 Cevap 539665

Selamlar ;

Konu çok  acil ve  forum üzerinden de  yardımcı olamıyoruz maalesef bir  yerde  bir  hata  var  bence  profesyonel  destek  alın bu konu ile  ilgili. G  Suite  ve  mailenable kullanıdığım altyapılar  değil, problemin ne  olduğunu bile  tahmin  yoluyla anlayabildik maalesef ancak yaşamış  olduğunuz  problem  kurumunuzun  internet erişimi  için  kullandığınız ip  adresinin  değişmesi  sonrasında G Suite  üzerinden  mail  gönderememeniz relay  izinleri  ile  ilgili  olması  gerekiyor  Hedef  sunucucaki ip  adresi  değişmiş  olsaydı mail enable ile ilgili  olabilirdi  diye  düşünüyorum ancak maalesef  mailenable  mail  sunucusu ile  yıllar önce  1-2  defa  çalışmışlığım var  sadece ki  bu  zaman dilişminde  oldukça  değişmiştir benim de ezberimde  kalan pek  bir  menu vs  yok  mail enable ile  ilgili.

Selçuk TURAN:

hocam valla ıkı lınkıde denedım ama bır turlu yol alamadım pekı bu ıcerıdekı maıl sunucusu ıle allaklı olabılırmı ? 

maıl sunucusu uzerınden nerelerı kontrol etmem gerek ? 

•  12-07-2018, 17:11 539668 Cevap 539665

anladım hocam ılgın ıcın cok tesekkur ederım 

umarım bı baska arkadasımız yardımcı olabilir.

RSS haberlerini XML olarak görüntüle