Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESXi Web Host üzerinde VMX dosyasını değiştirme

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,180 Görüntüleme
(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

ESXi 6.5 U2 kurdum. vCenter yok.

Web yönetim panelinde sanal makinaya ait .vmx dosyasında değişiklik yapmak istiyorum. bu amaçla dosyayı masaüstüme kopyalayıp edit düzenledikten sonra yeniden upload ettiğimde düzenlenmiş .vmx dosyasını görmüyor. sanal makina açılışta hata veriyor .vmx dosyasını bulamadığına dair bir hata vererek.

bu düzenlemeyi nasıl yapabilirim, amacım kurduğum sanal makina üzerindeki windows server 2012 işletim sisteminde Hyper-V rolü eklemek.

bunun için de .vmx dosyasında düzenleme yapmam gerekiyor.

Teşekkürler

Gönderildi : 06/12/2018 18:35

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

merhaba,

Web yönetim panelinde sanal makinaya ait .vmx dosyasında değişiklik yapmak istiyorum. bu amaçla dosyayı masaüstüme kopyalayıp edit düzenledikten sonra yeniden upload ettiğimde düzenlenmiş .vmx dosyasını görmüyor. sanal makina açılışta hata veriyor .vmx dosyasını bulamadığına dair bir hata vererek.

bu düzenlemeyi nasıl yapabilirim, amacım kurduğum sanal makina üzerindeki windows server 2012 işletim sisteminde Hyper-V rolü eklemek.

Teşekkürler

Merhaba,

ESXi 'a ssh ile bağlantı yapın. Sonrasında vmfs/volumes/sunucu-ismi dizinine gidin. Burada vi komutu ile vmx dosyasını açıp sonrasında :wq! yaparak vmx dosyasını kayıt edebilrisiniz.

ESXi 6.5 Üzerinde Hyper-V Nasıl Çalıştırılır?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 07/12/2018 00:54

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam teşekkürler ama "vmfs" dizinine erişebiliyorken "volumes" dizinine erişemiyorum

"ls volumes" yazdığımda aşağıdaki hata geliyor. ama vmsf altında volumes dizinini görüyorum.

[root@ESX04:~] ls volumes
ls: volumes: No such file or directory

merhaba,

Teşekkürler

Merhaba,

ESXi 'a ssh ile bağlantı yapın. Sonrasında vmfs/volumes/sunucu-ismi dizinine gidin. Burada vi komutu ile vmx dosyasını açıp sonrasında :wq! yaparak vmx dosyasını kayıt edebilrisiniz.

ESXi 6.5 Üzerinde Hyper-V Nasıl Çalıştırılır?

Gönderildi : 13/12/2018 18:35

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Merhaba

cd /vmfs/volumes/ olarak giderseniz tab tuşu tamamlayacaktır. Bu dizine gittikten sonra ls komutuyla volumes altındaki datastoreları görebilirsiniz. Dizinlere ve klasörlere gitmek için başına cd komutunu koymanız gerekmektedir.

Gönderildi : 14/12/2018 04:15

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

dizinin tamamını en baştan tek seferde yazınca vi editörüyle düzenleyebildim.

ilk başta dizin dizin ilerlemeyi denemiştim ondan olmamış.

destekleriniz için teşekkür ederim.

iyi çalışmalar.

bu arada hyper-v rolünü esx teki sanal makinaya yükleyebildim düzenleme sonrası ihtiyaç duyanlar için parametreleri yazıyorum:

vhv.enable= "TRUE"

hypervisor.cpuid.v0 = "FALSE"

guestOS="winhyperv"

Gönderildi : 14/12/2018 11:35

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Bilgi ve geri dönüş için teşekkürler. İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 14/12/2018 12:14

Paylaş: