Forum

Olay Görü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Olay Görüntüleyicisini Günlük olarak Bilgisayara Arşivleme

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
927 Görüntüleme
(@burakcan)
Gönderiler: 122
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar;

server 2012, Olay Görüntüleycisindeki şifre sıfırlama ile alakalı olay kayıtlarını Günlük olarak bir klasöre kopyalamasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim arkadaşlar. Olay görüntülecisinde baya baktım anlık olarak kaydedebiliyoruz ama bu dediğim şekilde zaman ayarlı bir seçenek göremedim.

Örnek: 4724 şifre sıfırlanan kullanıcı özel görünüm oluşturdum. Bu görünümdeki listeyi günlük olarak kaydedeceğim.

Gönderildi : 05/12/2018 11:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu tarz işlemler için log yazılımları kullanılıyor. Syslog v.s. şeklinde loglar alınıyor. Sonra siz logu alıp süzerek istediğiniz loglara erişim sağlıyorsunuz. Olay loglarını kopyalarsınız ancak mevcut olay görüntüleyici ile belli logları almak söz konusu olmasa gerek.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/12/2018 15:01

(@burakcan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Araştırdığımızda syslog tarzı genelde linux tabanlı yazılımlar mevcut. Windows için birkaç tane ücretli yazılım gördüm ücretsiz bir yazılımın olması iyi olurdu. Tek istediğim Olay görüntüleyicisini günün sonunda zamanlayıp export etmek.

Komut satırıyla yapabileceğim bir işlem yokmu? Olay Görüntüleyicisi içerisindeki işlemi export edebileceğim?

Daha Sonra bunu görev zamanlayıcı ile günün sonuna doğru zamanlardık. Böylelikle istediğimiz sonuca varırdık.

Gönderildi : 06/12/2018 12:49

(@burakcan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorunu çözecek bir arkadaş yok mu ? Yardımlarınızı bekliyorum !

Gönderildi : 11/12/2018 00:42

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Sorunu çözecek bir arkadaş yok mu ? Yardımlarınızı bekliyorum !

Burak bey,

her sorunuza talep ettiğiniz format ve zamanda cevap verilmeyebilir.

daha önce de farklı postlarda bu durumu ve nedenlerini size belirttim diye hatırlıyorum.

talebiniz için referans adresi inceleyin.

https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/Export-Windows-event-log-ecdfadfc

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/12/2018 02:45

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ücretsiz çözüm arıyorsanız eğer script ile logl dizinindeki logları kopyalatabilirsiniz.

Ancak bu size bir raporlama v.s. imlanı vermez. Ancak bunları sonradan tekrar event viewer üzerine çekerek inceleme imkanı verir. Gün sonunda bir çok tool v.s. olsa bile bazı istekler biraz ödeme yapmadan adam gibi bir yazılım almadan olmuyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/12/2018 11:04

Paylaş: