Forum

İnternet Sayfaları ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet Sayfaları Geç Açılıyor

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
6,565 Görüntüleme
(@LeventGuncan)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Öncelikle özür diliyorum konuyu yanlış başlık altında açmış olabilirim ama doğru başlığı bulamadım.

Benim sorunum şu bir ofiste 8 bilgisayar var ADSL den VDSL'e geçtim Airties 5650 VDSL modem aldım kurulumunu yaptım 50 ye 4 AKK'siz bir paket yaptırdım.

3 hafta sorunsuz kullanıldı hiç bir problem yoktu internette. Ancak Virus programı kurdum Kaspersky Endpoint 11 ve bu programları Security Center'a bağladım ama bu Center başka bir lokasyonda dış IP üzerinden Agent'lar ile haberleşiyor. Buraya kadar hiç bir sorun yok. Policy kısmından Rule verdim client'lara Web Threat Protection bölümünden Anti-Phishing Settings'i falan etkinleştirdim ve ondan sonra kullanıcılardan Web sayfalarının yavaş açılması problemini aldım. Bunun üzerine Rule'u deaktif ettim sorun düzelmedi. Mevcut client'lardan Kaspersky'i sildim tamamen olmadı. Kaspersky mi yol açtı bu olaya bilmiyorum ama sebebi o olsaydı program silindiğinde haberleşemeyeceği için sorunun düzelmesi gerekirdi. Kaspersky'i sorunların içinden eledim ama emin de değilim bilmiyorum acaba herhangi bir kayıt dosyasını mı değiştirdi?

Ya da Kaspersky ile alakalı değilse sorun ne olabilir? Web sayfaları 10 saniye geç açılıyor ya da hiç açılmıyor bazen de hemen açılıyor.

Denediğim Yöntemler

1.) Kaspersky'i kullanıcılardan silmek

2.) Combofix çalıştırmak ( belki bi umut olur diye )

3.) Temp dosyalarını ve browser'ları sıfırladım.

Aklıma modemin mtu ayarları geldi 1400'e çektim ama sorun stabil. 

Sorun ile daha önce karşılaşmış birileri yardımcı olabilir mi?

NOT : Çok fazla Kaspersky dedim ama sorun onunla alakalı olmayabilir yüksek ihtimal bilmiyorum düzelmiyor.

Gönderildi : 27/11/2018 02:15

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

belirttiğiniz sorunun birçok sebebi olabilir.

ilk akla gelen yapıda sadece modem mevcut ise, üzerinden geçen trafiği göremezsiniz.

en basit hali ile bir firewall konumlandırıp, trafiğin kullanım durumunu görün.

tek bir host ile internet erişimini test edin, sorun var ise isp tarafından bilgi alın.

kullandığınız public dns adreslerini değiştirerek kontrol edin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/11/2018 02:36

(@LeventGuncan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam öncelikle merhaba

Evet birçok sebebi olabilir haklsınız.

Kafamı karıştıran noktada bu. Tek modem tek client ile olayı incelediğimde de sorun aynı. Bir trafik olmadan sadece o client ile yine aynı.

Firewall konumlandırmak mantıklı ama bu client sayısının fazla olacağı yerlerde monitoring yapılarak bakılması lazım olan bir durum diye düşünüyorum.

Çünkü tek modem tek client başka yok. Tüm client'ları çıkardım ağ'dan.

İnternet hız testide normal. ISP tarafından bilgi aldım ama Provider ekip göndereceklerini söylediler ama kapsam olarak ilk önce kendi ankastrelerine sonra dış tesisat en son iç tesisat daha sonra gerekirse modeme ve client'a direk temas edeceklerini söylediler ve bu çok uzun bir süre. Belki de sorun TurkTelekom portlarındadır. ADSL'den VDSL'e geçişte yaşanan port problemleri olabilir mi? Ben ihtimal veriyorum ama emin değilim.

Herhangi bir Public DNS kullanmıyoruz.

Gönderildi : 27/11/2018 02:47

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Başka bir Vdsl modem ile denyebilime şansınız varmıdır? Modemin güncel firmware versiyonu varsa bunun indirmeyi denyebilirsiniz modemin lan çıkışına notebook ile bağlantı bağlantı yaptığınızda hız testi sonuçları ve sayfa açılma hızları test edin eğer bu yöntemlerde işe yaramıyorsa sorun kesin olarak telekom kaynaklıdır.

Gönderildi : 27/11/2018 13:55

(@LeventGuncan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bir tek onu denemedim. Yeni bir modem satın alıp deneyeceğim. 

Gönderildi : 27/11/2018 16:43

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Kafamı karıştıran noktada bu. Tek modem tek client ile olayı incelediğimde de sorun aynı. Bir trafik olmadan sadece o client ile yine aynı.

Herhangi bir Public DNS kullanmıyoruz.

public dns tanımınız mutlaka vardır. ip yapılandırmanızdan kontrol edebilirsiniz. bkz. modemip,8.8.8.8 vb.

dns tarafında modem ip tanımlı ise, elle farklı bir dns adresi vererek erişimi test edin.

sorun hala devam ediyor, mevcut modem ile daha önce bu durum yaşanmadı ise, çözüm yüksek ihtimal isp'de olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/11/2018 06:21

Paylaş: