Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware 6.7.0 Server 2012 R2 Std performans sorunu

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
534 Görüntüleme
(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba; 

HP Proliant DL360 Gen9 ( CPU E5-2630 v3 + 80 GB Ram ) Sunucuya ESXİ 6.7.0 ( Bulid 10302608) HP özelleştirilmiş imaj ile kurulum yaptım. Server 2008 R2 64 bit işletim sistemini 4 vCPUs + 40 GB Ram kaynağı ile  RDP server olarak kullanmaktayım herhangi bir sorunum yok.

ikinci olarak da Server 2012 R2 std 64 bit işletim sistemide 4 vCPUs + 20 GB Ram kaynağı ilede SQL 2016 std versiyonu ile SQL server olarak çalıştırıyorum. 

Server 2012 de işletim sistemi gayet akıcı bir şekilde çalışıyor. Sql ile alakalı bir işlem yaparken saatler sürüyor mesela 25 GB lık bir SQL datayı alırken 1,5 saati alıyor.  İşletim sistemi açıkken snapshot u alması 1 saatden fazla sürüyor. fakat işletim sistemini kapatıp snapshot alırsam 1 dk bile sürmüyor. işletim sistemi açıkken snapshot almak istediğimde sql e bağlı kullanıcılar bile etkileniyor. 2. bir sql yedekleme senaryomda 3 parti yazılım olan Sql Backup Master i kullanıyorum Sql yedek alması yine 1 saatden fazla sürüyor yedekalması bitince yedeği sıkıştırıp ftp nas a yolluyor hani nas a yollaması networkden kaynaklı uzunsüre alıyor da diyemiyorum yedeği aldıkdan sonra yollaması uzun sürmüyor. 

Mesela server 2008 restart ettiğimde 1 dakika bile sürmezken server 2012 yi restart etmem 10 dakikadan bile fazla. vmware tools larda yüklü.

Konu hakkında yardım ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/11/2018 13:28

(@EyupHAMAMCI)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba

Esxi 6.7 hostunuzun son güncelleştirmelerini yapıp,  sanal makinalarınızın vmtoolslarını güncellemesini yaptıktan sonra performans sorununu gözlemleyiniz.Sorun devam eder ise sanal makinanız hakkında bilgi paylaşırsanız; hw versiyon, disk denetleyici, ethernet kartı gibi bilgiler yardmıcı olmaya calışırız.

Gönderildi : 15/11/2018 14:32

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

ilgi ve alakanız için teşekkür ederim host um şehir dışında güncelleme yaparken herhangi bir sorun oluşurmu host a ulaşamama gibi. Mesai saati bittikden den sonra güncelleme olayına bakayım.

Gönderildi : 15/11/2018 14:46

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Nazmi hocam,

disk yapiniz nedir sata vb gibi genelde sql hizli disk yapisi ister ama yada raid yapiniz.

ek olarak ekleme sql makinenin eth mode nedir ( E1000 mi VMXNET3 ) e1000 ise VMXNET3 yaparak deneyin derim. esx guncellemesi tabiki etkili olacaktir. hatta mumkunse hp sunucunuz icinde firmware update seceneginiz varsa yapin derim.

hizmet aldiginiz lokasyonda KVM hizmetiniz yada ILO hizmetiniz var ise uzaktan islemleri guncelleme yapabilirsiniz.

ayni sekilde firmware icinde kvm var ise sunucunuzu uzaktan guncelleme yapabilrsiniz. yada hizmet aldiginiz yere ucertli/ucretsiz yaptirabilirsiniz.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2018 18:47

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

kaynaklarınızı gözlemleyip, paylaşmadan buradan çözüm üretmek zor. bkz. esxi, window os

benzer durumu dell sunucularda yaşamış ve firmware update ile çözüm üretmiştik, hp tarafını kontrol edebilirsiniz.

firmware kontrolünün devamında, özellikle disk grubunuzun io değerlerini incelemenizi öneririm.

ek olarak disk tipi ve raid yapınızıda paylaşmalısınız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2018 05:14

Paylaş: