Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware güvenlik

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
727 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

VMware için hiç dışarında alınmış yada kendi içinde üretilen güvenlik için ssl sertifika yapılıyormu. böyle bir gereksinime gerek varmı güvenlik için ssl sertifikasına . konuyu merak ettiğim için yanlış da sorabilirim ama merak ettim. hangi durumlar hangi bağlantı yada ne için ssl kullanılır vmware ortamında. 

Gönderildi : 12/11/2018 00:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Eğer vmware ortamınız şirket içinden erişilebilir durumda ise şirket içi network ortamındaki zararlı veya kötü niyetli kişilerden, eğer şirket dışına açık ise daha kötü tüm internet ortamındaki bu tarz zararlılardan korunmak için SSL kullanılır. SSL bir nevi sizin ve vcenter veya vmware node ile aranızdaki trafiği şifrelediği için kimse bu trafiğin arasına giremez.

Özetle, güvenliğin önemli olduğu her yerde kullanılabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/11/2018 03:46

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bunu nasıl yapabiliriz bir makalesi var mı ? 

Gönderildi : 12/11/2018 16:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Vcenter mı yoksa node' a mı bağlanmak istiyorsunuz?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/11/2018 23:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

vcenter yada ortamımda bu güvenliği sağlamak için eksik bir taraf olmasın ne yapmam gerekiyor ve nasıl yapmam gerekiyor onu merak ediyorum. sizin tecrubeniz vardır kurumlar vmware ortamını ssl sertifikası ile nasıl güvenlik sağlıyor hocam. yada buna hiç gerek yok kimse boyle birşey yapmıyor zaten güvenli bu onuda merak ediyorum doğrusu

Gönderildi : 13/11/2018 02:38

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

VMware için hiç dışarında alınmış yada kendi içinde üretilen güvenlik için ssl sertifika yapılıyormu. böyle bir gereksinime gerek varmı güvenlik için ssl sertifikasına . konuyu merak ettiğim için yanlış da sorabilirim ama merak ettim. hangi durumlar hangi bağlantı yada ne için ssl kullanılır vmware ortamında. 

Merhaba,

Güvenlik konusu çok geniş perspektifli bir konu. Tam olarak kafanızdaki nedir, vCenter veya ESXi sunucularınız real ip ile kurulu ve dışarıya açık bundan dolayı güvenlik önlemimi almak istiyorsunuz?Biraz daha detay verebilir misniz?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 13/11/2018 02:45

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hayır hocam içerde . siz vpn yapıp  dışardan bağlantıyı kastetmiyorsunuz sanırım. ben içerdeki vmware ortamı için diyorum. boyle bir seye ihtiyac varmı yapılıyorsa neden ve nasıl yapılıyor merak ettim yabancı forumlarda gördüm ama anlayamadım yada yanlış anladım konuyu burada sormak istedim. yani vcenter'a bağlanırken güvenli ssl sertifikası ile bağlanmak gibi bir şey varmı ?

Gönderildi : 13/11/2018 03:38

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Yurtdisindaki linkleri yada baktiginiz yerleri bir paylasin derim. Localde caslisan VMware yapisi icin guvenlik basli basina bir durum.

User kontrol yetki kontrolu ve bir cok detay var, Web arayuze (vsphere web client) giereken verilerin sifrelenmesi ise VMware kurulumda bir CA serifika serviisi ile kuruluyor.

Ama tam yapmak istedginiz nedir ?  

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Gönderildi : 13/11/2018 11:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

hayır hocam içerde . siz vpn yapıp  dışardan bağlantıyı kastetmiyorsunuz sanırım. ben içerdeki vmware ortamı için diyorum. boyle bir seye ihtiyac varmı yapılıyorsa neden ve nasıl yapılıyor merak ettim yabancı forumlarda gördüm ama anlayamadım yada yanlış anladım konuyu burada sormak istedim. yani vcenter'a bağlanırken güvenli ssl sertifikası ile bağlanmak gibi bir şey varmı ?

Ben buna cevap vermiştim ama ortalık şenlendi yine aradan sorayım diyorsun 🙂

Dış dünyaya açık ise şart diyelim, içeride ise pek çok firma kullanmasa bile benim gibi bir danışmanı olan firmalar kullanıyor, günün sonunda içeriden de zafiyet yemen normal.

eğer vcenter yok ise bu şekilde

https://pubs.vmware.com/vsphere-51/index.jsp?topic=%2Fcom.vmware.vsphere.security.doc%2FGUID-A261E6D8-03E4-48ED-ADB6-473C2DAAB7AD.html

Var ise 

https://esxsi.com/2017/09/11/vcenter-ca-certs/

Bu arada eğer sadece içeride kullanacaksan bu sertifikayı üretmek için bir CA lazım ya da paraya kıyıp comodo ve benzeri bir üreticiden alabilirsin.

Gönderildi : 13/11/2018 20:42

Paylaş: