Forum

2k Video sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

2k Video sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,006 Görüntüleme
(@egemenkoksal)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

İşlemci intel G620 2,60Ghz

Anakart Asus P8H61-M-LE

Ram 8GB DDR3 (tek modül)

Ekran Kartı Sapphire AMD Radeon R7 240 4GB 128bit

İşletim sistemi Win7 64 bit

Monitör 27" 3ms 1920*1080

Bu özelliklere sahip bilgisayarda 2K videoları oynatırken problem yaşıyorum. İyi olarak Bilinen tüm Video Player'ları ve Codecleri denedim. Player'ına göre sorun değişkenlik gösteriyor. Ya takılarak yani dona dona gösteriyor yada görüntü çamur gibi parcel parcel kırık kırık gösteriyor.

Hiç bir player'da Not responding almadım.

En düzgün Media Player Clasic (64 bit) oynatıcısında sıkıntı yaşamadım diyebilirim. Ondaki tek sorun ise ağır çekim.

Yani videonun slow motion akmasının dışında hiç bir problem. Takılma donma vs olmadı.

Bu özelliklerde bir sistemin 2k videoları sorunsuz oynatması gerekmiyormu?

Aynı video işletim sistemi ve player'ları codec'leri aynı olan başka bir bilgisayarda sorunsuz çalışıyor. İşlemcisi aynı g620.

Hatta grafik çıkışını anakartın onboard çıkışında denedim onda bile yok denecek kadar az donma kasma oldu.

Ekran kartını sapphire'in sitesinden indirdiğim OC yazılımı ile overclock yaptım. Değişen birşey olmadı.

İşlemciyi Asusun yazılımı olan AI Suite ile OC yaptım sadece %3 performans artışı oldu yine sorun değişmedi.

Ekran Kartının driver'ı güncel. ve Catalyst Control Center 'da denemediğim ayar kalmadı. 

Bu sistemde en zayıf halkanın işlemci olduğunu düşünüyordum ama aynı işlemciye sahip başka bilgisayarda sorun yaşamayınca onu da eledim.

Fikir verebilir belki diye şunu da söyleyim: Bilgisayarda hiçbir program vs açık değilken Ekranda açık olan bir klasörü Title'ından tutup sağa sola götürdüğümde pencerenin arkasında kayarak iz bırakıyor. Hızlı çekince baya bir iz bırakarak arkasını kaplıyor. yaklaşık saniyenin 4te biri kadar bir sürede bu iz kayboluyor.

Düşünceleriniz, önerileriniz nedir yardımcı olabilirmisiniz.

Tşk.

Gönderildi : 01/11/2018 20:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu tür konuları donanımhaber veya chip gibi yerlere sorarsanız bence daha hızlı dönüş alabilirisiniz. Malum buradaki profil biraz daha kurumsal konular ile ilgilendiği için yardımcı olamayabiliriz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/11/2018 23:37

(@egemenkoksal)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Bu tür konuları donanımhaber veya chip gibi yerlere sorarsanız bence daha hızlı dönüş alabilirisiniz. Malum buradaki profil biraz daha kurumsal konular ile ilgilendiği için yardımcı olamayabiliriz.

Bahsettiğiniz sitelere de üyeyim zaten. Fakat ne yazık ki siz de biliyorsunuzdur o sitelerde forum kalitesi çok düşük. Çözümpark'taki kalite yaklaşım sistem onlarda yok. Çok boş beleş insanlar var ve format atmayı bilince kendini bilgisayarın pîr'i sanan insanlarla dolu.

Haklısınız burası daha kurumsal sorunlarla uğraşıyor. Aslında bizim sorunumuz da kurumsal sayılır, işletme içerisinde büyük bir ekranda sürekli dönecek bir video için uğraşıyoruz. Ama konu donanım özelliği vs olunca biraz kurumsaldan çıkıyor. 😉 

Bu arada; Sorunu video kalitesini 1080p ye convert ederek çözebildik.

Yine de teşekkürler.

Gönderildi : 05/11/2018 11:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Anlayışın ve dönüş için çok teşekkürler Egemen.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2018 12:45

Paylaş: