Forum

Sistem Odası Yü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem Odası Yükseltme zemin standardı

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
5,194 Görüntüleme
(@ibrahimerturk)
Gönderiler: 55
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, yeni bir sistem odası kuruyoruz. Yükseltme zemin olması gerekli. Kabloların zemin altından götürülmesi hem görüntü açısından hemde çalışma açısından daha iyi oluyor.   Yüksekliği konusunda bir standart var mıdır. atıyorum 50 cm 40 cm gibi.  Bildiğiniz üzere bu kalite standartlarından ötürü sonradan başımıza tekrardan iş açılmaması açısından. Şimdiden Teşekkürler. 

Gönderildi : 01/11/2018 15:10

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

Merhaba,

Sizin yoğunluk durumu burada önem kazanıyor ancak yükseltilmiş döşemelerde genelde standart 40 cm şeklinde.

Bizim sistem odası ve farklı odalar olarak 1000m2 alanımız 40CM yükseltilmiş döşeme. Sistem odasında halı kullanımı zaten anormal pvc karolar kullanın.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/11/2018 16:17

(@ibrahimerturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam önerileriniz için teşekkürler. ancak pvc karo da aklıma takılan bir şey var. bu pvc karo örtü gibi halı gibi bir şeymi. atıyorum yükseltme zemin yapıldı. sonra üzerine bundan mı örtüyorsunuz . yoksa direk bu yükseltme zeminin parçaları mu bunlar. atıym 60 a 60 boyutunda 2 cm eninde gibi. Yani döşediğimiz normal karolar tarif ettiğiniz pvc ler mi ? 

Gönderildi : 02/11/2018 13:26

(@www-rizasahan-com)
_

Yükseltilmiş döşeme üzerine ayaklar ve ızgaralar çakılır. Sonra üzerine fayans gibi karolar yerleşir. Bunların ofisler için halı tipli olanı var siz üzeri mineflo gibi olan pvc kaplama olanını kullanacaksınız.

Bu arada sizin yükseklik için pek yapabileceğiniz bir durum yok. Yükseltilmiş döşeme yükseltilmemiş olan zemin seviyesine kadar yükselir. Aksi durumda odalar arası kod farkı olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/11/2018 13:39

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Yükseltilmiş döşeme ayakları çakıldıktan sonra üzerine 50x50 veya 60x60 gibi ölçülerde standart panellerden oluşur. Hangi ölçüde olacağına sistem odanızın alanına göre karar verin. 60x60 alıpta üzerine kabin vs denk geliyorsa veya denk gelmesin diye uğraşıp kapakları açacak mesafe kalmıyorsa bir anlamı olmaz. Yükseklik için soğutma sisteminizde önemli. Soğuk havayı alttan kabinlere veya ızgaralar yardımıyla kabin önlerine basacaksınız. Tavan kaplamaya ihtiyacınız olacakmı onuda hesaplayın. Aydınlatma, sıcak havayı atma ve kablolama için ihtiyacınız olabilir.

Panellerin malzemeleride ihtiyaca ve maliyete göre değişiyor. Yanmaz olanı, pvc veya başka malzemelerden olanları var. Ne kadar kısmı metal kaplı olacak o bile maliyeti etkiliyor.

Gönderildi : 02/11/2018 17:01

(@ibrahimerturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tüm bina ile kod farkı olucak. bu durumuda kapıyı dışarıya doğru açarak çözmeyi planlıyorum. oda içerisinin tamamı aynı boyda olucak. önerileriniz için teşekkürler. 

Gönderildi : 05/11/2018 16:31

(@www-rizasahan-com)
_

KApı ve soğutma olayını iyi hesaplayın.

Kapı yanmaz olur ise ve içeride gereksiz ısıtma yapacak sistem odası haricinde, "Şuda burada dursa iyi olur" şeklinde cihaz olmaz ise iyi olur.

Odanın temizlenmesi olayında makina ile temizlecek ise kod farkı var ise rampalı eğimli bir alçalma olur ise iyi olur.

Gönderildi : 05/11/2018 19:38

(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Rıza Hocam Datacenterınızı gezebiliyormuyuz 🙂

Merhaba,

Sizin yoğunluk durumu burada önem kazanıyor ancak yükseltilmiş döşemelerde genelde standart 40 cm şeklinde.

Bizim sistem odası ve farklı odalar olarak 1000m2 alanımız 40CM yükseltilmiş döşeme. Sistem odasında halı kullanımı zaten anormal pvc karolar kullanın.

Gönderildi : 06/11/2018 11:33

(@ibrahimerturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

haklısınız hocam rampa önemli. onu düşünmemiştim. kabinin boyutu sığmaz kapıdan 🙂 

Gönderildi : 06/11/2018 11:36

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1625
Noble Member

Odanın tamamı yerine yeterli bir kısmı da yükseltilebilir.

Gönderildi : 06/11/2018 12:00

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Kabin geçiş kapısı ve rampasını iyi hesaplayın. Geniş bir alan ise 1 tane personel girişi 1 tanede yük kapısı yapabilirsiniz. Kaç kabine ihtiyacınız ve yerleşimi nasıl olacak, klima ihtiyacı ve yerleşimi, kablo ve boru bağlantıları nasıl ve nerden olacak, elektrik kabinleri nerde olacak hepsini hesaplayıp düzgün planlama yapmanız gerekiyor.

Gönderildi : 06/11/2018 16:08

(@ibrahimerturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

anladım hocam teşekkür ederim. 

Gönderildi : 07/11/2018 19:43

Paylaş: