Forum

Sistem - Network - ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem - Network - Güvenlik Bilgi

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
764 Görüntüleme
(@RecepSOYLU)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şuanda bir firmada IT uzmanı olarak çalışmaktayım. Şuan da IT yim. artık bir alanda uzmanlaşmak istiyorum. Kafam çok karışık. Bu üç alanada ilgim çok aslında. Sizin önerileriniz nedir? Üçüde birbirinden farklı olan bu üç alanda hangisinin önü açıktır, çalışma imkanları coktur.Nasıl ilerlemeliyim.  Değerli fikirlerinizi rica ederim.

Gönderildi : 24/10/2018 17:55

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

selam,

güvenlik şuan revaçta olan bir alan. firmaların çoğu bütçelerinin büyük bir kısmını güvenlike ayırıyorlar. ancak güvenlik uzmanı olmak için diğerlerini de az biraz bilmek lazım.

başarılar.

Gönderildi : 24/10/2018 19:16

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

"önü açıktır, çalışma imkanları coktur" dan daha fazla kişisel yatkınlık ve becerilerinize odaklanın denir. Sektörün geleceğinden çok kişilerin beceri, yatkınlık ve azmi belirler mesleki kırılımları ve gelir düzeyini... Zira geleceğe modernize olurlar. 🙂 Ne sistem biter ne network nede programlama... Bu iyi kimyacının nano tech'e adapte olması gibidir.
Kafanızda bu üçü gibi net ayrımlar istersiniz ancak her birinini bir sürü alt kırılımı var professional dünyada...
a- DB pro.
b- Cloud...
....
a- Wifi...
b- Switching..
c- voip/voice...
....
a- Pentester
b- Forensic

Bir seviyeye kadar birçoğu ortak gider. Yani javacı da olsanız sunucunuzu kurmanızı isteyenler çıkar. Ancak ileri seviyede uzmanlaştıkça, dar alanda profesyonelleşince kırılımlar netleşir. Mesela kalkıp ERP base'ciden router kurmasını, Voice'ciden cloud taşımasını, Forensic'ciden Oracle yönetmesini beklemezler.... 🙂

https://www.mertsarica.com/ceh-mi-yoksa-oscp-mi/
http://www.ciscotr.com/forum/sohbet-tanisma/7654-hangisini-secmeliyim-yazilim-sistem-ve-network.html
Böyle birçok şey bulabilirsiniz sorup durup kafanızı dağıtacağınıza.
Birde orta adamlar vardır türkiyede daha çok aranırlar 🙂 hepsini yaparlar ama illa ki birinde daha ileride olurlar. Bunlar da kafayı kullanır yolunu bulursa iyi para kazanır hatta şirket patronu olup pro.'a iş transfer eder. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/10/2018 22:31

(@RecepSOYLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Temel network bilgim bulunmaktadır. Aktif olarak networkün içerisinde olmasamda internetteki videolarla birlikte paket tracer üzerinde ufak ta olsa topoloji ile projeler oluşturuyorum. Server tarafında ise orta düzeyde bilgim bulunmakta ve bu konuda aktifim diyebilirim. Çalıştığım firmada sunucuların yönetimini yapmaktayım ileri düzeyde olmasada. Güvenlik olarak ise hicbir üründe çalışmadım. Okudugum ve internette izlediğim kadarıyla bilmekteyim. Güvenlik tarafıda siber ve firewall tarafında ayrılıyor sanırım. Değerli bilgileriniz için tesekkür ederim fakat aradığım mesajı tam olarak net alamadım diyebilirim.  Benim istediğim bilgi tam olarak örnek veriyorum network dediyseniz neden network? Bir abimiz saolsun belirtmis firmalar güvenlik için bütçe ayırdığını. Kısacası bi alan dediyseniz onu bana sevdiricek kelimeler veya bi ışık verebilecek cümleler istiyorum 🙂

Belirtmek istedigim ek olarak ingilizcem orta düzeyde ve şuan ders almaktayım. Ve 2 yıllık mezuniyetim bulunmakta. Araştırmayı ve kurcalamayı ise aşırı derecede seviyorum.

Gönderildi : 25/10/2018 01:58

(@RecepSOYLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Ve birde bunların üçündende keyif aldığımı söyleyebilirim. Benim bir alanda uzmanlasıp o alanda ilerlemek ve uzmanlaşmak tek temennim. Burada da siz değerli uzman abilerimizin önerileri gerekmektedir 🙂

Gönderildi : 25/10/2018 02:01

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Yolun çok başındasın, paket tracer seviyesinden CCNA seviyesine çıkmadan bir alanı bırakma, özetle senin aslında biliyorum dediğin şey yolun başındasın olarak çeviriliyor sektör diline, önce network öğren, sonra OS sonra sistem en son bunların zirvesi olarak güvenlik, ama bunların her biri için en az 2 yıl çalışman lazım ki biliyorum diyebilesin.

Gönderildi : 25/10/2018 03:19

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

İyi bir şirkette çalışmak istiyorsan öncelikle 4 yıllık ilgili bir bölüm bitirmen gerekir. İlanların ilk şartı bu artık. Sonra iyi ingilizce bilmen lazım. Yoksa öğrendiklerin sana kalır. Öğrenmeye gelince Udemy eğitmlerine bakabilirsin. Hiç kimse seni tanımadan sana şu şarttan şunu seç diyemez. Yeteneğine, günün şartlarına ve şansına bağlı.

Sistem ve network bilmeden güvenlikçiyim denilmez. Sistemin temeli networktür, güvenliğin temelide sistem bilmektir. İyi bir güvenlik için yazılımada bulaşmak gerekiyor.

Gönderildi : 25/10/2018 11:06

Paylaş: