Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

HYPER V ve raid disk sorunu

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
906 Görüntüleme
(@UgurKARTAL)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

DAha önce karşılaşmadığım için bana acyip gelen bir durumla karşı karşıyayım. RAID 5 kurulu sistemim elektrik kesintisi ve ısıdan dolayı ( UPS olmasına rağmen ) zarar gördü. HP ile görüştüğümde logları attım ve disk arızası olduğunu aynı zamanda RAID BATTERY sorunu olduğunu söylediler. BATERY geldi ama disk için söküp göndermem gerekliydi.

Dün itibari ile Daha önce çalıştığım SANAL makineleri elimde başka imkan olmadığı için Harici Disklere geri döndüm. ve aktif ettim. Sistem çalışır duruma geldi. Ama arızalı diskin gönderilmesi gerekliydi. Neyse diski söktüm ve kargoya verdim. Buraya kadar hiç bir sorun yoktu. Bu sabah İşletmeye geldim ve yedeklerimi kontrol etmek istediğimde şok yaşadım. ALTARO VM BACKUP bağlantı sağlayamıyor. Dünkü yedeğimi de almamış. Hemen bir telaş HYPER V yi açtım. SANAL MAKİNELERE CONNECT olamıyor. Ama garip bir şekilde Benim kullandığım bilgisayardaki UZAK MASAÜSTÜ ile SANAL SUNUCULARA bağlanabiliryorum. Sistem aktif durumda. Ama ne ALTARO nede HYPERV sanal makinelere bağlantı kuramıyor. 

Bu durumda eski diskimi geri istedim. En azından takıp son çalışır durumdaki yedeklerimi alayım ki uçarsam o noktadan geri dönebileyim.İnşallah eski diskim gelince sistemin son yedeğini alabilirim.

Bana tavsiye edebileceğiniz birşey var mı bu durumla alakalı. Yada RAID yapısından dolayı yeni disk geldiğinde direkt takarsam bu sistem tekrar çalışır duruma gelir mi ? yoksa ben eski diskle kendimi güvene almalı mıyım ? 

Bir de ben şimdi bir kesinti yaşarsam örneğin SERVER kendini yeniden başlattı diyelim en kötü senaryo. Sistem yine çalışır durumda kalır mı yoksa komple çöker miyim ? 

Çok acil yardımlarınızı bekliyorum üstadlar.

Gönderildi : 19/10/2018 12:14

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Öncelikle sıkıntılı bir durum umarım yardımcı olabiliriz size sormak istediğim bir kaç soru var.

arızalı diski nereye gönderdiniz?

arızalı diskin yerine en azından sistem çalışana kadar aynı model diskten alıp mount edip devam edebilirdiniz?

Mevcut raid 5 yapınızda spare disk yokmuydu?

mevcut yapınızda cluster ortamı mevcutmudur?

sanal sunuculara ulaşmaya çalıştığınızda ne hatası alıyorsunuz?

sanal sunuculara rdp ile bağlandığınızda manuel windows server backup üzerinden backup almayı denediniz mi?

eski arızalı diski aynı yerine taktığınızda sisteminiz eski haliyle devam etmesi gerekiyor (disk sırasına dikkat ediniz)

şu anda acil olarak yapmanız gereken manuel de olsa sisteminizin çalışan sistemin backupını almanız gerekiyor.

Gönderildi : 19/10/2018 14:15

(@UgurKARTAL)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle sıkıntılı bir durum umarım yardımcı olabiliriz size sormak istediğim bir kaç soru var.

arızalı diski nereye gönderdiniz?

arızalı diskin yerine en azından sistem çalışana kadar aynı model diskten alıp mount edip devam edebilirdiniz?

Mevcut raid 5 yapınızda spare disk yokmuydu?

mevcut yapınızda cluster ortamı mevcutmudur?

sanal sunuculara ulaşmaya çalıştığınızda ne hatası alıyorsunuz?

sanal sunuculara rdp ile bağlandığınızda manuel windows server backup üzerinden backup almayı denediniz mi?

eski arızalı diski aynı yerine taktığınızda sisteminiz eski haliyle devam etmesi gerekiyor (disk sırasına dikkat ediniz)

şu anda acil olarak yapmanız gereken manuel de olsa sisteminizin çalışan sistemin backupını almanız gerekiyor.

Arızalı disk ilk etapta HP üzerinden gönderilecekti fakat SERVER aldığımız bayimiz biz gönderelim prosedürü devreden çıkaralım dediği için onlara gönderdim.

Burada bir sorum olacak yeni disk geldiğinde sistem aynı şekil devam eder mi ? hiç birşey yapmadan.

Mevcut yapım RAID 5 ( 300 gb x 3 disk - 600 gb x 5 disk ) spare disk yok. Yapıyı ben kurmadığım için o konuya hakim değilim.

Cluster ortamı mevcut değil.

Sanal sunuculara HYPER V üzerinden connect dediğimde "Cannot coonect to virtual machine.Try to connect again.If the problem persist,contact your system administrator. " hatasını almaktayım.

Manuel backup almayı denemedim. Çalışan bir yapı sistemi yavaşlatmamak adına bu konuyu denemedim.

Eski arızalı diski dün fotografını çekmek için çıkardığımda ve sonrasında geri taktığımda sistem çalışmaya devam etmişti bir sorun yoktu.

Peki sistemi çalşır durumdayken export etsem bir zararı olur mu ? yada şu anda bu işlemi yapmam sisteme hiç ulaşamama sorununu beraberinde getirir mi ?

kendi makinamda Hyper V üzerinden çalışan bir sanal makineyi export ve import ettim çalşır durumda bir sorun oluşmadı. Sadece yavaşlama problemi yaşadım export esnasında.

Bunun dışında ALTARO neden cevap vermiyor. Gönderdiğim diske mi veri yazıyordu acaba ?

Gönderildi : 19/10/2018 15:00

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Selamlar,

Raid 5 yapısında tek disk arızası sırasında normal şartlarda veri kaybı yaşanmaz, sistem çalışmaya devam eder. Diskleri sök tak yaparsanız raid yapısında bozulma gerçekleşir ve veri kaybı yaşarsınız.  Eski diskinizi alıp tekrar taktığınızda zaten raid grubu içerisinde data değişmeye devam ettiği için eski diskin bir anlamı olmaz sizin için hatta sistem çalışıyorsa data kaybına yol açabilir bu arızalı diski geri takmak. Çalışan sunucuları pingleyebiliyor hatta rep ile erişebiliyorsanız zaten yapı ayakta demektir. Konsol ile bağlanamama sorunuzun cevabı ise hyper-v üzerinde problem olmuş olabilir veya hyper-v dc iletişiminde problem olmuş olabilir gibi bir sürü sebep söylenebilir. Benim tavsiyemi soracak olursanız,yapı hala çalışıyorsa mutlaka bu konuda deneyimli bir danışmandan bir an önce teknik destek almanız olacaktır. Geçmiş olsun inşallah veri kaybı olmadan bu durumu atlatırsınız. 

Gönderildi : 19/10/2018 15:09

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

üsttede belirtilen önerilere ek olarak, şahsi önerim yapının çalışmasından çok, elinize en güncel yedeği almaya çalışın.

bu bir backup çözümü veya vm export/copy olabilir ve mutlaka yedeğinizin çalışıp, çalışmadığını farklı bir host üzerinde test edin.

eski diski yerine takmanızı önermem, daha kötü sonuçlara sebep olabilir, rebuild sürecine girdiğinde.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2018 07:25

(@UgurKARTAL)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrardan Merhaba ve hepinize teşekkürler.

Sistem diski söktüğüm için tarama yapmaya başlamış. Ve kendini yeniden başlattı ki bu durumada şaşırdım.

Sonra herşey eskiye geri döndü. Sistem ve yedekleme çalışır duruma geldi.

Disk sökünce yapı tekrar kendini rebuild mi yapıyor RAID için ve ben bu durumda mı ulaşamadım acaba HYPER V ve yedekelemeye ?

Gönderildi : 22/10/2018 14:49

(@turancoskun)
Üye

sorunlu disk tespiti, zaten bir tarama gerçekleştirilerek tespit edildiğinden, ilgili diski yapıdan çıkardığınızda tekrar tarama gerçekleştirmemisi gerekir.

raid kart loglarınızı incelemeden birşey söylemek zor, ancak birçok kişi sizin kadar şanslı olmuyor.

yeni disk ile birlikte hotspare yapıya geçerek, önlem alabilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/10/2018 03:29

(@UgurKARTAL)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet yeni diskin gelmesini bekliyorum. Sonrada Yapıları sıfırdan kendim ayarlayacağım. Gerekirse sanallarımın yedekleri mevcut ana server yapısınıda tekrar kuracağım. Bakalım süreçte bir sıkıntı çıkmaz ise herşeyi sil baştan yapmayı planlıyorum.

İlginiz ve bilgilendirmeleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Gönderildi : 02/11/2018 11:51

(@UgurKARTAL)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yeni disk geldi. Servera taktım. rebuild işlemini bitirdi.HP SSA ile baktığımda raid 5 yapısı gözüküyor. 6 adet 600 gb HDD şu anda 2.4 TB olarak sistemde gözükmekte fakat disk managementa baktığımda unalocated olarak gözüküyor. üzerine sağ tık yaptığımda new simple volume seçeneği çıkmakta. 300 gb 3 diskimde sorun yok sistemim çalışıyor. 2.4 TB bölüm olarak gözükmüyor.

Ben şimdi yeni bölüm oluşturup devam etsem raid sistemi aynı şekilde işlemeye devam eder mi ? yoksa sistemi sıfırdan mı kurmalıyım ? RAID sil baştan yeniden mi kurulacak ?

Çünkü bu işleme göre RAID için gelen bataryayı takacağım. Sistemi kapatmışken hepsini bir halletmek istiyorum.

New simple volume yapıp devam edebileceksem şu an çalışan sistemim bundan zarar görür mü ?

Gönderildi : 05/11/2018 19:50

(@turancoskun)
Üye

raid manager üzerinde 6*600gb disk grubu online görünüyor ise, işletim sisteminde yeni bir bölüm oluşturup, kullanmaya başlayabilirsiniz.

işletim sistemini tekrar kurmanıza bu yapıda gerek yok.

mevcut sisteminizde herhangi bir sorun oluşturmaz, ancak batarya değişimi öncesi mutlaka yedek almanızı öneririm.

Gönderildi : 07/11/2018 02:41

(@UgurKARTAL)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.

Dediğiniz gibi yaptım ve şu an için disk yapısıyla ilgili bir sorun yok gibi görünüyor.

Gönderildi : 10/11/2018 17:24

(@turancoskun)
Üye

rica ederiz, hayırlı olsun.

Gönderildi : 11/11/2018 02:56

Paylaş: