Forum

Sql Server Reportin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql Server Reporting Service - aynı rapor mailini 2 kere gönderme.

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,092 Görüntüleme
(@hasandeligoz)
Gönderiler: 109
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Formu inceledim ama sorunumla ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Bende mail ile raporlarımı gönderiyorum, bunu da 1,5 senedir yapıyorum ama ne olduysa geçen hafta giden mailler çift gitmeye başladı. Yani oluşturulan bir rapor 2 kere ayrı mail şeklinde mükerrer gidiyor. Şunu farkettim: Maili şirket mail hesabımdan yine şirket hesabı olan kullanıcılara gönderiyorum, bunların yanında müdürlerin ve patronların olduğu başka domainli mail adresleride var. sadece kendi domainime gönderdiğim sıkıntı yok fakat başka domaine gönderdiğimde ve gmail, hotmail gibi bilindik domainli mail hesaplarına da çift gidiyor. Bunun için raporları sildim tekrar oluşturdum, zamanlamayı da tekrar ayarladım, SQL'de oluşturduğu DB'leri değiştirip yeni DB oluşturdum, SMTP serverin konfiğini silip tekrar yapılandırdım ve sunucuları yeniden başlattım ama hala böyle gönderiyor, başka bişey aklıma gelmiyor, bir öneriniz var mı?

Gönderildi : 11/10/2018 20:14

(@hasandeligoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Yavuz bey,

Job Agentleri kontrol ettim. 3 adet raporum var ve Agent GUID'leri aşağıdaki gibi farklı. Ayrıca ExecutionLog viewine de bakıyorum orada da sadece 1 hareket görünüyor. Yani 2 kere gönderdiği rapor için bir satır kayıt var. 2014 SQL server için Report Builder 3 kullanıyorum. Bu arada ilk gönderdiği mail ile ikinci yani mükerrer gönderdiği mail arasında bazen 2dk oynuyor bazen 10 dk. teşekkürler.

Job

Log

Gönderildi : 12/10/2018 17:22

(@cankaya)
Gönderiler: 117
Üye

Merhabalar,

SQL server Database mail üzerinden test için o providerlara test maili gönderince bir tane mi gidiyor yoksa mükerrer oluşuyor mu ? Enteresan bir case. Sorunun ssrs ten kaynaklandığını yada ssrs in iki kere mail gönderdiğini düşünmüyorum. gmail hotmail kullanıcı mail adresleri iki kere yazılmış olabilir mi 😀 

Gönderildi : 12/10/2018 17:27

(@hasandeligoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Yavuz bey,

Job Agentleri kontrol ettim. 3 adet raporum var ve Agent GUID'leri aşağıdaki gibi farklı. Ayrıca ExecutionLog viewine de bakıyorum orada da sadece 1 hareket görünüyor. Yani 2 kere gönderdiği rapor için bir satır kayıt var. 2014 SQL server için Report Builder 3 kullanıyorum. Bu arada ilk gönderdiği mail ile ikinci yani mükerrer gönderdiği mail arasında bazen 2dk oynuyor bazen 10 dk. teşekkürler.

Job

Log

reporting services'in config tarafında ince bir ayarı vardı, bulabilirsem onu eklerim buraya, belki onunla çözülebilir, logging le ilgili bir sorun da olabilir bu

Yavuz bey, ilginiz için teşekkrüler. Bu sorunu bir şekilde halletmeliyim, ince ayarı bulursanız ekleyeceğinizden eminim. Logginle ilgili bir sorun varsa ne yapmam gerekir?

Gönderildi : 12/10/2018 18:08

(@cankaya)
Gönderiler: 117
Üye

Merhabalar, 

logging leveli verbose olarak buradan set edebilirsiniz.  https://support.microsoft.com/en-us/help/2146315/recommended-configuration-for-verbose-logging-in-reporting-services  

<system.diagnostics>
    <switches>
      <add name="DefaultTraceSwitch" value="4" />
    </switches>
  </system.diagnostics>

Gönderildi : 12/10/2018 18:13

(@hasandeligoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

İlk mesajımda "...raporları sildim tekrar oluşturdum" diye belirtmiştim. Bu işlemi sadece "My subscription" ekranından yapmıştım. Bu ekrandan raporu silince SQL'de ki Job Agent'ten de GUID'si silinmişti. Bunun yeterli olduğunu zannetmiştim. Geçen hafta Cuma günü ise raporu komple silip en baştan hazırladım ve mail gönderme ayarlarını tekrar yapılandırdım. hafta sonu yaptığım testlerde bir sorun göremedim. Dünde mail gönderme işlemine tekrar başladım, şuan için sorun kalmadı gibi. Demek ki sorun raporun kendindeymiş, dedim. Umarım tekrarlamaz. Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/10/2018 11:39

Paylaş: