Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Blade Sunucu ESXi 5.5 Kurulumunda Disk Görünmüyor

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,062 Görüntüleme
(@mehmetatesel)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Forum Başlıkları İçerisinde Biraz Araştırma Yaptım Ama Yaşamış Olduğum Durumla Alakalı Olarak Herhangi Bir Konuya Rastlayamadığımdan Ötürü Bu Başlığı Açmam Gerekti. Eğer Daha Önce Bu Durumla Karşılaşılmış ve Cevaplanmışsa Sayfa Link'ini Paylaşmanızı Rica Ederim.

Lokasyonumuzda 4 (Dört) Adet BL460C G6 Blade Sunucu, P2000 G6 Storage'e Bağlı Olarak Çalışmakta ve Bunların Yedeklemesini de DL380P G8 Yapmakta.

Tüm Sunucuların Üzerinde ESXi 5.1 Kurulu. Sistem Yıllar Önce Kurulmuş ve Herhangi Bir Bakım Görmediğinden BIOS ve Firmware Sürümleri 2010 Yılına Ait. (Henüz DL380'i Kontrol Edemedim)

Bugün Blade'lerden Birinin Üzerinde Bulunan Host'larımı Migrate Ederek Diğer Sunucuların Üzerine Attım ve Hem BIOS'u, Hem de Firmware'i Update Edip Lisanslarımız Dahilinde de Sıfırdan ESXi 5.5 Kurmak İstedim.

BIOS ve Firmware'i Update Etmeden Önce Sunucu Üzerindeki Disk'i Değiştirip Hazırlamış Olduğum Flash İle Boot Ederek Kurulum Aşamasına Geçtiğimde, Takmış Olduğum Flash'ın Yanı Sıra Remote Başlığı Altında Storage İçerisinde Açılmış Olan ve Aşağıda da Görebileceğiniz Gibi 18GB - 1.2TB - 900GB Gibi Bazı Alanları Gösterdi ve Takmış Olduğum Disk'i Görmedi.

Kurulum Başlangıcı

NOT: Storage Üzerinde Bana Göstermiş Olduğu 3 (Üç) Alandan Sadece Birinde ESXi 5.1 Yazıyor! Storage'e Bağlı Olan Başka Sunucular Olduğu İçin de Herhangi Bir İşlem Yapmaktan Çekindim.

Disk'i, Farklı Bir Test Ortamında Tuttuğum ML350 G6 Sunucu Üzerinde Daha Önce Denedim ve Çalıştığından Eminim.

Açıkçası Böyle Bir Durum İle İlk Defa Karşılaştığımdan Ötürü Ne Yapacağım Hususunda KafamKarışmış Şekilde.

Disk'i Değiştirip Yeniden Denemek ve Storage Dahil Tüm Sistemi Kapattıktan Sonra Tek Blade'in Yapılandırmasını Yapmak Gibi Seçenekler Dışında Sizlerden de Fikirlerinizi Almak İstedim.

Şimdiden Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 09/10/2018 16:45

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Bu sorunu aşmak için öncelikle üreticinin yayınlamış olduğu medya ile kurulumu denemenizi tavsye ederim, o medya'da da sorun yaşıyor iseniz kendinizi sorunlu disk driverlarını bulup kurulum medyası içine ekleyip kendi hazılamış olduğunuz kurulum medyası ile kurulum yapmalısınız. 

Custom esxi kurulum medyası nasıl hazırlanır aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır. 

https://www.vmwaretv.com/2014/08/driver-icin-esxi-customizer-ile-iso.html

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/10/2018 17:46

(@mehmetatesel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam Merhabalar

Kurulumu Yapmak İstediğim Flash'ı Custom Şekilde Hazırlamıştım Ama Eksik Olabileceğini Düşünerek Sıfırdan Bütün Herşeyi Kontrol Ederek Hazırladım ve Boot Ettiğimde Sonuç Değişmedi.

• Disk'i Test Ortamında Bulunan ML350 G6 da Aynı Flash İle Boot Ettiğimde Sorunsuz Şekilde Görünüyor.

Gönderildi : 12/10/2018 16:40

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Analdigim kadari ile P2000 uzerinde 3 adet LUN var ve LUN lardan birisi uzerine kurulmus bir ESXI var. Guncelleme yaparken bir sikinti yasamazsin. Uzerine otomatik yukler.

YALNIZ : yeni kurulum yapiyorsan ESXI kurulumda LUN ise secilen LUN uzerindeki tum veriyi siler ve yukleme oyle yapar, Bu notu ekleyelim.

Tahminim sende bu duruma dusmamek icin BLade icindeki bir makineye hdd taktin ve takdigin diski kurulumda VMware gormuyor dogurmu ?

Ben ilk olarak Blade sunucun icin HP nin her 6 ayda bir yayinladigi bir HP SPP DVD si var Tum driver ve Firmware guncellemerlinin oldugu ve sadece bir kac next ile herseyi yaptigi bir otomatik DVD bunu kullanmani sonra diski takip once bios ta gordugunu teyit ettikten sonra islemlerini yapmani tavsite ederim. Duymadim ama VMware HCL list tede bakamyi unutma cunku taktigin diski HP cihazi goruyor diye VMware gorecek diye bir kural yok ne kadar OZEL iso yapsanda. Birde Cutom iso kullanirken HP Sitesini kullan daha iyi olur ok.

HP SPP 2018 Download :  http://h17007.www1.hpe.com/us/en/enterprise/servers/products/service_pack/spp/index.aspx  

HP SPP 2018 Notlari :  https://downloads.hpe.com/pub/softlib2/software1/publishable-catalog/p291731480/v138520/SPP2018.09.0ReleaseNotes.pdf  

HP SPP 2018 Desteklenen Cihazlar List:   https://downloads.hpe.com/pub/softlib2/software1/publishable-catalog/p466243357/v138523/SPP2018.09.0ServerSupportGuide.pdf

HP ESXI Custom Iso :  https://www.hpe.com/us/en/servers/hpe-esxi.html  - sayfa altina dogru bak.

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/10/2018 12:18

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhabalar

Forum Başlıkları İçerisinde Biraz Araştırma Yaptım Ama Yaşamış Olduğum Durumla Alakalı Olarak Herhangi Bir Konuya Rastlayamadığımdan Ötürü Bu Başlığı Açmam Gerekti. Eğer Daha Önce Bu Durumla Karşılaşılmış ve Cevaplanmışsa Sayfa Link'ini Paylaşmanızı Rica Ederim.

Lokasyonumuzda 4 (Dört) Adet BL460C G6 Blade Sunucu, P2000 G6 Storage'e Bağlı Olarak Çalışmakta ve Bunların Yedeklemesini de DL380P G8 Yapmakta.

Tüm Sunucuların Üzerinde ESXi 5.1 Kurulu. Sistem Yıllar Önce Kurulmuş ve Herhangi Bir Bakım Görmediğinden BIOS ve Firmware Sürümleri 2010 Yılına Ait. (Henüz DL380'i Kontrol Edemedim)

Bugün Blade'lerden Birinin Üzerinde Bulunan Host'larımı Migrate Ederek Diğer Sunucuların Üzerine Attım ve Hem BIOS'u, Hem de Firmware'i Update Edip Lisanslarımız Dahilinde de Sıfırdan ESXi 5.5 Kurmak İstedim.

BIOS ve Firmware'i Update Etmeden Önce Sunucu Üzerindeki Disk'i Değiştirip Hazırlamış Olduğum Flash İle Boot Ederek Kurulum Aşamasına Geçtiğimde, Takmış Olduğum Flash'ın Yanı Sıra Remote Başlığı Altında Storage İçerisinde Açılmış Olan ve Aşağıda da Görebileceğiniz Gibi 18GB - 1.2TB - 900GB Gibi Bazı Alanları Gösterdi ve Takmış Olduğum Disk'i Görmedi.

Kurulum Başlangıcı

NOT: Storage Üzerinde Bana Göstermiş Olduğu 3 (Üç) Alandan Sadece Birinde ESXi 5.1 Yazıyor! Storage'e Bağlı Olan Başka Sunucular Olduğu İçin de Herhangi Bir İşlem Yapmaktan Çekindim.

Disk'i, Farklı Bir Test Ortamında Tuttuğum ML350 G6 Sunucu Üzerinde Daha Önce Denedim ve Çalıştığından Eminim.

Açıkçası Böyle Bir Durum İle İlk Defa Karşılaştığımdan Ötürü Ne Yapacağım Hususunda KafamKarışmış Şekilde.

Disk'i Değiştirip Yeniden Denemek ve Storage Dahil Tüm Sistemi Kapattıktan Sonra Tek Blade'in Yapılandırmasını Yapmak Gibi Seçenekler Dışında Sizlerden de Fikirlerinizi Almak İstedim.

Şimdiden Teşekkür Ederim.

Merhaba,

Çok karışık anlatmışsınız ben açıkcası net birşey anlayamadım.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 15/10/2018 12:40

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Hocam Merhabalar

Kurulumu Yapmak İstediğim Flash'ı Custom Şekilde Hazırlamıştım Ama Eksik Olabileceğini Düşünerek Sıfırdan Bütün Herşeyi Kontrol Ederek Hazırladım ve Boot Ettiğimde Sonuç Değişmedi.

• Disk'i Test Ortamında Bulunan ML350 G6 da Aynı Flash İle Boot Ettiğimde Sorunsuz Şekilde Görünüyor.

Mehmet bey,

Sizin işlem yapmak istediğiniz sunucu ile test edp çalışıyor dediğiniz sunucular farklı modeller (verdiğiniz bilgiler ışığında yazıyorum), bunların içindeki ana kart raid kartı tamamen farklı donanımlar.

Benim size önerdiğim yöntemi denedinizmi, HP'nin sounlu sunucunuz için paylaştığı raid controller driver'ini veya VMware'in o raid controller için önerdiğini kurumum medyası içine eklemeniz gerekiyor?

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/10/2018 12:53

(@mehmetatesel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Konuyu Açtıktan Bir Süre Sonra Şehirdışında Seminere Katılmam Gerekti ve Bundan Ötürü de Geç Cevap Verdiğim İçin Tüm Üstadlarımdan Özür Dilerim.

En Son Yapmış Olduğum Çalışmada, Her Blade İçin Farklı LUN Oluşturulduğu ve ESX'lerin de HDD'lerden Bağımsız Olarak Bu LUN'lar Üzerinde Çalıştığını Tespit Etmiş Bulunmaktayım.

Recep ve Cahit Hocamın Söylediği Şekilde Tüm Sunucu, RAID, HDD, vs Driver'larını HPE'nin Sitesinden Aldığım ISO'ya Entegre Edip, Güncel SPP İle de Güncellemelerini Sorunsuz Şekilde Gerçekleştirdim.

Yine Cahit Hocam'ın Dediği Şekilde Yükseltme Yaptığım Takdirde ESX Sorunsuz Şekilde Yükseltilebiliyor.

Ancak; Açıkcası Ne Olur, Ne Olmaz Diye de Emniyetli Şekilde İlerlemek ve Herhangi Bir Sorunla Karşılaştığım Durumda da Geri Dönüş İmkanım Olsun İstiyorum.

Bu Nedenle;

1-) Var Olan LUN'a Dokunmadan Farklı Bir LUN Nasıl Oluşturabilirim?

• vSphere Üzerinden Yeni Bir LUN Oluşturmaya Çalıştığımda, Eklenebilecek veya Daraltılabilecek Herhangi Bir Disk Kapasitesi Görememekteyim.

2-) Blade Sunucuyu Oluşturmuş Olduğum LUN Üzerinden Nasıl Çalıştırabilirim?

3-) Sunucuyu Eski LUN'dan Nasıl Çalıştırabilirim?

Gönderildi : 09/11/2018 17:20

Paylaş: