Forum

Doğru Donanım se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Doğru Donanım seçme

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
672 Görüntüleme
(@MertcanGunduz)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Kafama takılan bir sorunu sizinle paylaşmak istiyorum.

yeni bir bilgisayar toplamak istiyorum.

Anakart ASUS PRIME B250M-A
CPU I5 7600
MSI GeForce GTX1060 GAMING X 6GB
Samsung 500GB 960 EVO M.2 Sata NVMe SSD
2x CORSAIR 8GB Vengeance Siyah DDR4 2400MHz

Anakartın Chipseti B250 Bu chipset te Maksimum PCI Express Hattı Sayısı 12 diyor
https://ark.intel.com/tr/products/98086/Intel-B250-Chipset

İşlemcim I5 7600 Maksimum PCI Express Hattı Sayısı 16 diyor.
https://ark.intel.com/tr/products/97150/Intel-Core-i5-7600-Processor-6M-Cache-up-to-4-10-GHz

Bu anakarta nvme SSD takıcam buda X4 hat kullanıyor
ayrıca Ekran kartı var X16

nasıl olacak ben çözemedim.

Eğer Chipset desteği kadar yapabiliyorsam Anakartın Maksimum  PCI hat sayısı 12
o zaman ekran kartımı X8 hızında
m2.SSD X4 hızında çalıştıracak doğrumu anlıyorum.

açıklamalarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Not Bu Chipset B250  Maksimum PCI Express Hattı Sayısı 12 ise 
PCIEx 1 adet X16 ekran kartı için nasıl sunuyor.

Gönderildi : 02/10/2018 13:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Yanlış anlamayın ama bu soruyu sanki donanımhaber ve chip gibi forumlarda daha çok bilen çıkar, genelde kurumsal bir kitle olduğu için burada bu kadar detaylı donanım işi yapan kişiler olmayabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/10/2018 03:31

(@MertcanGunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sanırım haklısınız hocam,

internet kafeme 5-6 tane daha bilgisayar eklemek istiyorum geçen yıllarda orta üst sınıfı sistemler toplayıp kafede kullanıyorduk. şimdi o paraya sadece ekran kartı alabiliyoruz 🙂 bu yüzden minimum parayla maksimum donanım nasıl alabiliriz diye teknik araştırmaya girdim. yoksa alıcam Z370 chipsetli anakrt üzerine I7 8700 de alamıyoruz malesef. 🙂

Gönderildi : 04/10/2018 12:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çok haklısın şu anda bu kur ile yatırımını gerçekten iyi yapman lazım, bu arada hala internet cafe işletmesinde para var mı döndürüyor mu kendisini?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/10/2018 19:56

(@MertcanGunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Benim Cafem beni idare ediyor ayın  sonunda Memur maaşı kadar elime para geçiyor, çok şükür. ama bazı cafeler var gittim gördüm GAME House tarzı onlar çok iyi kazanıyor ortalama 1 PC 20000TL lik Bilgisayarlar vs. 100 küsür makinayla güzel bir dizaynla tabii iyi bir yatırım yapmak lazım. beni aşar.:)

Gönderildi : 05/10/2018 12:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hım anladım doğru sonuçta bende gençken beşiktaştaki cafelere evimde internet olmasına rağmen ortam ve toplu oyun için giderdim, fifa, counter, pes vs başta insanlar hala toplu oyunları seviyor.

Bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 06/10/2018 00:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Sadece referans olsun dedim bunun anlamı şudur. Seçtiğiniz donanımlara göre MB yetersiz.
Burada chipset'in hat sayısına odaklanacaksınız. CPU'nun hat sayısı sadece pcie vga 16x çalıştırmak için önemli. Bu cpu modeli bu board'a fazla diye de düşünebilirsiniz. Üreticinin belirttiğine göre M.2 'i x4 zorlayarak çalıştırabiliyormuş bu durumda vga 8x çalışır onboard'u var o da açıldığında cpu perf. dan yer. 8x+4x = 12x yani mb iş hatları dolmuş oluyor bu durumda genişleme imkanı tükenmiş olur bazı usb'ler çalışmayabilir felan. Anakart yani chipset tercihi her zaman en önemlisidir diğer donanımlara göre...
Çalışmaya bu config çalışır ancak bana göre bir cafe için bu M2 zaten fazla. Doğru yöntemle ekonomik düşünmeniz lazım. Disklees da kullanmıyorsunuz anlaşılan. Gösterince bu işte tecrübesi olan bir arkadaşım bu samsung'ların bu işe dayanmadığını corsair'in daha iyi tercih olduğunu not etti. 🙂
Anakartta tercihi derseniz bu yapıya min H/Q270 tercih edilmeli.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Z270-H270-Q270-Q250-B250---What-is-the-Difference-876/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2018 01:24

Paylaş: