Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

file server

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
535 Görüntüleme
(@yusufcengizhancagan)
Gönderiler: 29
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

40 kişilk ofis ortamı için storage server önerileriniz nelerdir, sunucu file server mantığı ile kullanılacak, mevcut dataların hepsi sunucuda olacak, terminal pc lerde data olmayacak, terminaller uzaktan sunucuya bağlanabileck

Gönderildi : 25/09/2018 20:05

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

selam,

ucu açık bir soru.

hp dl160 gen10 (gen9 var da 10 çıktı mı bilmiyorum). 256 GB RAM ve yeterince disk. storage olarak hp giriş seviye storage tercih edilebilir.

daha iyi olsun derseniz DL380 Gen10 + hp msa2050 ve yeterince disk alanı veee vmware ile sanallaştırma yapılır olur biter.

Gönderildi : 25/09/2018 20:35

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

Selam ,

Öncelikle Wmware plartformuna geçmenizi tavsiye ederim 

Sunucu olarak Dell R730 Serisi önerim Terminalde kullanıcılar ne denli yazılım kullanacak bilmiyorum ancak 128> GB Ram , 2X CPU olursa daha daha performans alırsınız 

Sanallaştırma avantaşı 1 lisans aldığınızda 2 lisans şeklinde kullanabiliyorsunuz ancak lisans yeni alıyorsanız lisans 2016 geliyor ve Termianl server plartformu artık Active Directory zorunlu kılıyor kullanıcı başı Termianale ve DC Cal lisans almalısınız 

File Server kurulum sonrasında dosya bazlı kısıtlamada yaratarak önüne gelen dosyayı transfer edemezler 

Terminanlde GPO ile sadece masaüstünde çalışabilecekleri şekilde yapılandırır ve File Server sadece kendi Folder erişim hakkı verirsin onunda Kısa yolunu masaüstüne eklersen stabil bir sistem yaratırsın 

Tavsiyem.

Antivirüs almayı düşünürsen Trent micro Worry free tavsiyem merkezi yönerimi çok güzel ve loglamada hangi kullanıcı şeklinde ayırıyor 

Gönderildi : 25/09/2018 23:05

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Çok masraflı olur amaç file server ise synology düşünebilirsiniz.

Gerekli ölçeğe göre seçim yapabilirsiniz.  https://www.synology.com/tr-tr/products

Paylaşım yetkilendirme, kota, log takibi v.s. bir çok şey mümkün.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/09/2018 16:30

Paylaş: