Forum

Cyberoam Firewall İ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cyberoam Firewall İş Bankasına Girdirmiyor

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,017 Görüntüleme
(@IbrahimHakkiUcman)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba, çalıştığım kurumda Cyberoam CR300ING cihazı mevcut. Herhangi bir değişiklik yapmamış olmamıza rağmen sadece İş bankası internet bankacılığı ve pos işlemlerine izin vermiyor. Bu konuyla ilgili yardımcı olabilecek birisi var mıdır?

Benim tahmin ettiğim sorunlar:

Bir kaç farklı kuralın birbiri ile çakışması,

Güvenlik duvarı firmware güncellenmesinin yapılmamış olması,

İş bankasının sitesini banka sitesi yerine farklı bir site olarak algılayıp bloklaması ihtimaller arasındadır.

Gönderildi : 15/09/2018 19:12

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

Selam ,

Öncelikle girmek istediğiniz ve hata aldığınız alanın link kopyalayıp cyberoam url check alanından hangi kategoriye ait olduğunu belirlerseniz ve kurallarınızda bu kategoride engelleme olup olmadığınız inceleyerek sorunu çözebilirsiniz 

Gönderildi : 16/09/2018 00:14

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ilginç bir soru olmuş, sorulması gerekenleri zaten belirtmişsiniz. 🙂

bu adımları kontrol ettiniz mi ?

veya en basit hali ile herhangi bir security profil uygulamadan, en üstte bir policy oluşturarak, test etmeniz mümkün mü ?

bu adımlarda hala sorun var ise, direk hattı bir host üzerinde sonlandırarak test edebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/09/2018 05:25

(@IbrahimHakkiUcman)
Active Member
Konu başlatıcı

Selam ,

Öncelikle girmek istediğiniz ve hata aldığınız alanın link kopyalayıp cyberoam url check alanından hangi kategoriye ait olduğunu belirlerseniz ve kurallarınızda bu kategoride engelleme olup olmadığınız inceleyerek sorunu çözebilirsiniz 

Merhaba, bu işlemi yaptım Finance kategorisi içinde çıktı. Herhangi bir engelleme yok.

Gönderildi : 17/09/2018 17:08

(@IbrahimHakkiUcman)
Active Member
Konu başlatıcı

Çalıştığım kurumda 30 saniye bile internetin kesilmesi büyük bir sorun bu yüzden firmware update yapamadım. Ancak bir gece vakti tüm departmanlardan izin alarak bunu gerçekleştirebilirim.

İkincisi de Cyberoam'ın çok yeni bir kullanıcısıyım. Cyberoam üzerinden kural oluşturmak veya onları kaldırmak gibi şeyleri bilmiyorum. Neyi nasıl nereden test edeceğimi de bilmiyorum. 

Gönderildi : 17/09/2018 17:13

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

merhaba ;

cyberoam için komtera videoları var çok faydalı olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=kLEEfueTLIc&list=PLG9vTvasZxD9OugsEgZmpM3s1_PdoHWIV

Gönderildi : 17/09/2018 18:06

(@turancoskun)
Üye

Çalıştığım kurumda 30 saniye bile internetin kesilmesi büyük bir sorun bu yüzden firmware update yapamadım. Ancak bir gece vakti tüm departmanlardan izin alarak bunu gerçekleştirebilirim.

İkincisi de Cyberoam'ın çok yeni bir kullanıcısıyım. Cyberoam üzerinden kural oluşturmak veya onları kaldırmak gibi şeyleri bilmiyorum. Neyi nasıl nereden test edeceğimi de bilmiyorum. 

İbrahim bey,

kurumunuz için internet erişimi bu kadar kritik ise, ürüne alışıncaya kadar danışmanlık almanızı öneririm.

deneme yanılma olarak gidecekseniz ve daha önceden herhangi bir firewall yönetim tecrübeniz var ise, alışmanız uzun bir zaman almayacaktır.

eğitimlerede katılabilirsiniz, ancak bunun için sürenizin yeterli olması gerekir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/09/2018 03:26

(@IbrahimHakkiUcman)
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese tekrardan Merhaba,

Sorunu çözdük. Çözüm yöntemimizi anlatayım belki birilerinin işine yarar.

Öncelikle sorunun Firewall cihazından kaynaklı olduğunu düşündük yedek alarak Firewall firmware güncelledik ancak sorun çözülmedi.

Cyberoam Türkiye yetkililerinden destek talep ettik, cihaza uzaktan bağlanıp herhangi bir kısıtlama olmadığını bize bildirdiler. Sonrasında Statik IP adresimizde bir kısıtlama veya Spam'a düşme olup olmadığını kontrol ettiklerinde beş spam servisi tarafından IP adresimizin karalisteye alındığını söylediler.

Google'da IP Blacklist Checker yazdığınız zaman karşınıza çıkan güvenilir siteler aracılığıyla IP'nizin hangi servisler tarafından bloklandığını görebilirsiniz.

Biz de bu servislere gerek e-posta ile gerek kendi IP Block Delist sayfalarından ulaşarak kara listeden çıkmak istediğimizi belirttik. Beş Spam servisinden üçü hemen bizim adımızı kara listeden çıkardı. Bir kaç saat sonra erişim sorunumuz çözüldü. İş bankası internet sitesi ve Pos cihazlarına erişim sağlandı. 

Başına böyle bir sorun gelen arkadaşların faydalanması adına uzunca anlattım. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. 

Gönderildi : 19/09/2018 16:19

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Konuya ek olarak geçtiğimiz ay içersinde Halkbank'ın sitesine giriş yapamıyorduk firewall tve local tarafları kontrol etmemize rağmen sorun düzelmemişti en son Halkbankası ile konuyu görüştük sorun Halkbankası bizim ip bloğumuzu engellemesinden kaynaklı olduğu anlaşıldı ve 1 saat sonra siteye erişim sağlayabildik.

Gönderildi : 19/09/2018 16:37

(@turancoskun)
Üye

Cyberoam Türkiye yetkililerinden destek talep ettik, cihaza uzaktan bağlanıp herhangi bir kısıtlama olmadığını bize bildirdiler. Sonrasında Statik IP adresimizde bir kısıtlama veya Spam'a düşme olup olmadığını kontrol ettiklerinde beş spam servisi tarafından IP adresimizin karalisteye alındığını söylediler.

hayırlı olsun, geri bildirim ve paylaşım için teşekürler.

dikkat etmeniz gereken alan, public adresinizi niye spam listesine dahil olduğu.

bunu çözmeden, benzer sorun sürekli tekrarlayacaktır.

Gönderildi : 20/09/2018 02:06

Paylaş: