Forum

Asp.Net VS2013 ile ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Asp.Net VS2013 ile signalR Chat uygulamasında DB den eski mesajları nasıl okuturum.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,309 Görüntüleme
(@FatihYAZICI)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar;

Asp.Net ile VS2013 (MVC'siz)  de projeme SignalR ile projeye bağlı olan kullanıcıların kendi aralarında mesajlaşmaları için bu yöntemi kullarak chat sayfası hazıladım. kullanıcıların yazdıkları mesajlarıda veritabanına kaydettiriyorum. orada da sıkıntı yok. fakat SignalR mesajları cache tuuttuğu için belli bir süre sonra kayboluyor.  ben eski yazılan mesajları cache den değilde Veritabanındaki (SQL SERVER DB si) deki kayıtlardan gelmesini istiyorum . Bunu nasıl yapacağım konusunda karşınıza çıkmış bir makale tarzı bişey varmı? yalnızca bu kısım kaldı takıldım kaldım. 

Kısaca yapmak istediğim chat sayfasını açtığımda Veritabaınından eski mesajları okuyarak Genel Mesajlar kısmına gelecek. bir de Özel Mesaj penceresini açtığımda da O personele ait yazılan eski mesajlar gelecek. 

Alt yapı olarak SQL SERVER de tablosunu açtım mesajlar da geliyor ama birtürlü SignalR chat e geitremedim. 

yardımcı olursanız sevinirim

Not SignalR 2.3.0 versiyonunu kullanıyorum.  

Gönderildi : 01/09/2018 14:58

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

merhaba konu yazılım olduğu için MS harici linklerde bazen paylaşabiliyoruz. Arkadaşlar kusura bakmasınlar MS dokümanlarında bu konu daha geniş yer almakta ama şu linkde bulunan  https://www.codeproject.com/Articles/874240/SignalR-Database-update-notifications-in-ASP-NET-M  konu daha basit ve hızlı bir aksiyon almanızı sağlayacaktır. Örnek MVC ama zaten signalR genel bir JS ve HUB sistemi kullanmakta. Çoğu kısmı anladığım kadarı ile halletmişsiniz. Eğer link yardımcı olmaz ise tekrar hep beraber bakmaya çalışalım. saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 02/09/2018 03:32

(@FatihYAZICI)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. ama gönderdiğiniz linki nasıl kullanacağımı bilemedim. 

aşağıdaki ekrana daha önceki yazdığım ve veritabanında tablo olarak saklanan mesajları ekrana getiremiyorum.  Tablo yapısı (MesajID,Mesaj,Tur,PersonelID,TarihSaat,Okundu) şeklinde ve Genel Oda için (Tur) alanına GENEL ve OZEL şeklinde parametre tutuyorum GENEL olanlar genel odadan yazılan mesajlar OZEL yazan ise OZEL Mesaj yazılanlar. SQL ile PersonelID ye göre açılan pencereye DB den okutturup mesajlarını getirmem gerekiyor. ama bir türlü beceremedim 

yardımcı olursanız sevinirim.  isterseniz kodlarımda aşağıdaki gibidir. 

sohbet.ascx

Sohbet.cs

chatHub dosyası

Gönderildi : 13/09/2018 14:17

Paylaş: