Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Essential Plus ESX 6.0u3 ile multi-nic vmotion

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
422 Görüntüleme
(@berkgulata)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

multi-nic vmotion araştırıyorum. İnternette birçok benzer örnek okudum ancak test ortamımda tüm varyasyonları denediğim halde multi-nic çalışmadı. Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

host1 ve host2 aynı network'de. Her host üzerinde 3 vSwitch tanımlı. Biri managament diğer ikisi de vmotion için ayarladım. Ancak her ne yaparsam yapayım migrate işlemine management port'un olduğu port karar veriyor.

Örneğin;

switch1 (management seçili, aynı zamanda vm network) 192.168.168.1 vmnic0,vmnic3

switch2 (vmotion seçili) 10.10.10.1 vmnic1, standby vmnic2

switch3 (vmotion seçili) 10.10.10.2 vmnic2, standby vmnic1

sanal makinayı taşımaya başladığımda genelde management portu hangisiyse onda ki benim sistemde vmnic0 üzerinden taşımaya başlıyor bazen vmnic3 oluyor.

Sonra farklı şekillerde denedim;

management nic ile vmotion nicleri tamamen ayırdım,

vlan ile vmotion'ları ayırdım, aynı switch altında topladım vb. 

Hiçbir şekilde olmalı.  lisansım mı desteklemiyor diye baktım her yerde destekliyor diyor. Bir forumda virtualnicmanager tag/untag işleminde problemli u3'e update edin diyordu. update işlemini de yaptım.

host'lar birbirine fiziki yönetilebilir switch ile bağlıydı dummy switch ile değiştirdim sonra hostları direkt bağladım.

Nafile.

Bu iş bu kadar çetrefilli olmamalı. Büyük olasılık bir yerde atladığım bir seçenek var onu seçince veya konsoldan bir satır çalıştırınca olacak ama bulamadım.

nic'lere öncelik veriyor olabilir diye sıralamayı değiştirdim yine olmadı.

Cluster mı etkiliyor diye cluster'ı bozdum fark etmedi.

Önerisi olan var mı?

Gönderildi : 16/08/2018 21:57

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhabalar,

multi-nic vmotion araştırıyorum. İnternette birçok benzer örnek okudum ancak test ortamımda tüm varyasyonları denediğim halde multi-nic çalışmadı. Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

host1 ve host2 aynı network'de. Her host üzerinde 3 vSwitch tanımlı. Biri managament diğer ikisi de vmotion için ayarladım. Ancak her ne yaparsam yapayım migrate işlemine management port'un olduğu port karar veriyor.

Örneğin;

switch1 (management seçili, aynı zamanda vm network) 192.168.168.1 vmnic0,vmnic3

switch2 (vmotion seçili) 10.10.10.1 vmnic1, standby vmnic2

switch3 (vmotion seçili) 10.10.10.2 vmnic2, standby vmnic1

sanal makinayı taşımaya başladığımda genelde management portu hangisiyse onda ki benim sistemde vmnic0 üzerinden taşımaya başlıyor bazen vmnic3 oluyor.

Sonra farklı şekillerde denedim;

management nic ile vmotion nicleri tamamen ayırdım,

vlan ile vmotion'ları ayırdım, aynı switch altında topladım vb. 

Hiçbir şekilde olmalı.  lisansım mı desteklemiyor diye baktım her yerde destekliyor diyor. Bir forumda virtualnicmanager tag/untag işleminde problemli u3'e update edin diyordu. update işlemini de yaptım.

host'lar birbirine fiziki yönetilebilir switch ile bağlıydı dummy switch ile değiştirdim sonra hostları direkt bağladım.

Nafile.

Bu iş bu kadar çetrefilli olmamalı. Büyük olasılık bir yerde atladığım bir seçenek var onu seçince veya konsoldan bir satır çalıştırınca olacak ama bulamadım.

nic'lere öncelik veriyor olabilir diye sıralamayı değiştirdim yine olmadı.

Cluster mı etkiliyor diye cluster'ı bozdum fark etmedi.

Önerisi olan var mı?

Merhaba,

vmnic0 üzerinde vmotion enable durumda olmasın? Normal şartlarda yaptığınız doğru böyle çalışıyor olması gerekiyor. 

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 17/08/2018 14:21

Paylaş: