Forum

Server 2012 Datacen...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2012 Datacenter Paylaşım Klasörü gelişmiş ayarlar hakkında.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
550 Görüntüleme
(@yunusyagis)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Arkadaşlar 2012 datacenter kullanan bir müşterimizde farklı bir paylaşım ayarları yapmamızı istedi. Active directory kullanılıyor ve paylaşımdaki klasöre kullanıcılara tanımlanmış şifre ile erişebiliyorlar.

İstenilen, paylaşım klasörüne bağlananlar dosya ekleyebilsin, dosya değişikliği yapabilsin (word,excel) ama ne dosya nede klasörleri silemesin. Bunu paylaşım klasöründe güvenlik sekmesinde everyone kısmında sil sekmesini pasif ettiğimde, kullanıcılar silme yetkisi ile birlikte değişiklik yapma yetkiside gidiyor. Bu sorunu çözemedim, yardımcı olursanız sevinirin. Teşekkürler.

Gönderildi : 15/08/2018 19:13

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Everyone ile bir işiniz yok zaten everyone diye bir yapıya izin vermeyin.

Yapıcağınız olay aslında basit öncelike Grup veya Kullanıcınıza klasör veya alt klasör veya dosya yapınıza bağlı olarak silme yetkisini deny (engelle) yapın. Sonra aynı grup veya kullanıcılar için o klasörde okuma, yazma ve değiştirme hakları konusunda izin verin. Olay bu kadar.

Engeller her zaman izinlerden önce baskın gelir bu kurala göre düzenleme yapabilirsiniz.

Gönderildi : 15/08/2018 21:06

(@yunusyagis)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkürler.

Dediğiniz şekilde testler yaptım kendi sunucumda malesef olmadı. Önce izin verme diyerek sil butonu engellemeye çalıştım. Dosyayı silmeyi engelliyor fakat word dosyasının içeriğini değiştirip kaydet dediğimde erişim engellendi şekilde uyarı veriyor. Sorunu hale çözemedim.

Gönderildi : 17/08/2018 16:03

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/paylasim-ve-guvenlik-sharing-and-security.aspx  

Bu makaleyi bir gözden geçirin belki işinizi çözersiniz bu şekilde.

Gönderildi : 31/08/2018 20:29

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

benzer talep için portalda farklı postlar mevcut, arama yapmanız yeterli.

https://www.cozumpark.com/forums/thread/289657.aspx

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/09/2018 07:55

Paylaş: