Forum

Server 2016 vmware ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2016 vmware esci host lisanslamasi hakkinda

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,542 Görüntüleme
(@burakcankaya)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Sirket bunyemizde 2 adet sunucu var. Bu sunucular alvmware esxi host olarak cluster mode calismakta.

1 sunucu uzerinde 2 sanal doger sunucu uzerinde ise 1 sanal toplamda 3 sanal bulunmakta. Lisans olarak her sunucuda 2 islemci her islemci 8core oldugu icin toplamda 32 adet lisans satin aldik. 

Bugun sam calismasi yapildi ve sam calismasi sonucunda 16 core daha lisans almamiz soylendi l. Gerekce olarqk ise vmotion ile sunuculari tasiyabildigimiz icin her sunucuda 3 sanal varmis giibi dusunup toplamda 6 sanal varmis gibi hesapliyorlar 

Gönderildi : 14/08/2018 01:17

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

2016 için baya farklı bir lisanlama modeli olmuş. ben bayağı bir süredir server işletim sistemi lisanları konusunda uzak kaldım. 

sanırım micoroft bunlara iyi derecede ücret istiyordur.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/08/2018 03:07

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

windows vcenter kullanıyorsanız, talep edilen ek lisans doğru görünüyor.

Cahit hocanında belirttiği gibi ms tarafında lisanslama süreci her zaman sade/net olamıyor.

ms destek hattı ile konu hakkında birden fazla görüşerek, size iletilen cevabı onaylatmanızı öneririm.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/08/2018 04:37

(@burakcankaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ben hostlarimi zaten lisansladim ve 1 tane daha sanal acma hakkim zaten vsr. 

3 tane sanal sunucunu. 6 taneymis gibi hesaplanmasi sacma geldi bana 3 sunucu ayni anda her 2 sunucuda olamayacak ki ya host1 de olur yada host2 de olur. Ben sunuculari yasiyor bile olsam eger 5 sanalim olsaydi evet o zaman hakliydilar 

Gönderildi : 14/08/2018 10:02

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Aşağıda serhat hocamızın server 2016 lisanslama ile ilgili yazmış olduğu makale mevcut incelemenizi tavvsiye ederim.

http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-server-2016-surumleri-lisanslama-ozellikler.html

Gönderildi : 14/08/2018 12:02

(@turancoskun)
Üye

Ben hostlarimi zaten lisansladim ve 1 tane daha sanal acma hakkim zaten vsr. 

3 tane sanal sunucunu. 6 taneymis gibi hesaplanmasi sacma geldi bana 3 sunucu ayni anda her 2 sunucuda olamayacak ki ya host1 de olur yada host2 de olur. Ben sunuculari yasiyor bile olsam eger 5 sanalim olsaydi evet o zaman hakliydilar 

Burak bey,

ms tarafında lisanslama süreci üsttede belirttiğim gibi karmaşık ve duruma göre değişebiliyor.

size belirtilen lisans yapısı yazılım anlaşmalarında mevcut ise, bireylere saçma gelmesi bir anlam ifade etmiyor.

bu konuda ms destek hattı ile birden fazla görüşmeniz, hatta süreci yazıya dökmeniz faydanıza olacaktır.

Gönderildi : 16/08/2018 05:20

(@burakcankaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Turan bey merhaba,

Microsoft Telif hakları ile görüştüğümde lisanslarımın yeterli olduğunu söylemişlerdi zaten lisans alımından önce microsoft ile görüşerek lisans alımını gerçekleştirdik.

Bu görüşmeyide yanlışlık yapmamak için farklı zamanlarda farklı kişiler ile görüşerek yaptım. Buda yeterli olmadı microsoft gold partnerleri ile de görüşme sağladık ve lisans alımınıda zaten gold partner üzerinden yaptık. Lisans satın alımını yaptığımız partner aynı zamanda cluster yapıyı kuran firma.

SAM sürecine kadar microsoft dahil herkes lisans yeterli derken SAM sürecinden sonra eksik deniyor olması gerçekten garip geldi. Şuanda Microsoft Türkiye bile işin içinden çıkamadı konu Microsoft İrlanda merkezi tarafından takip ediliyor. Bayramdan sonra Sunucular üzerinde MAP uygulaması çalıştırılacağı söylendi bakalım sonucu bende merak ediyorum.

Tekrardan yorum ve fikirleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Lisanslama sonuçlandıktan sonra burada sonucu yazıyor olacağım hatta Hyper-V Cluster yapıda Server 2016 lisanslama nasıl yapılır diye başlık açmayı düşünüyorum.

Gönderildi : 18/08/2018 12:36

(@burakcankaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Aşağıda serhat hocamızın server 2016 lisanslama ile ilgili yazmış olduğu makale mevcut incelemenizi tavvsiye ederim.

http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-server-2016-surumleri-lisanslama-ozellikler.html

Erdem hocam Serhat hocanın yazısınıda okudum fakat cevap bulamadım açıkcası

Gönderildi : 18/08/2018 12:44

(@turancoskun)
Üye

Turan bey merhaba,

Microsoft Telif hakları ile görüştüğümde lisanslarımın yeterli olduğunu söylemişlerdi zaten lisans alımından önce microsoft ile görüşerek lisans alımını gerçekleştirdik.

Bu görüşmeyide yanlışlık yapmamak için farklı zamanlarda farklı kişiler ile görüşerek yaptım. Buda yeterli olmadı microsoft gold partnerleri ile de görüşme sağladık ve lisans alımınıda zaten gold partner üzerinden yaptık. Lisans satın alımını yaptığımız partner aynı zamanda cluster yapıyı kuran firma.

SAM sürecine kadar microsoft dahil herkes lisans yeterli derken SAM sürecinden sonra eksik deniyor olması gerçekten garip geldi. Şuanda Microsoft Türkiye bile işin içinden çıkamadı konu Microsoft İrlanda merkezi tarafından takip ediliyor. Bayramdan sonra Sunucular üzerinde MAP uygulaması çalıştırılacağı söylendi bakalım sonucu bende merak ediyorum.

Tekrardan yorum ve fikirleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Lisanslama sonuçlandıktan sonra burada sonucu yazıyor olacağım hatta Hyper-V Cluster yapıda Server 2016 lisanslama nasıl yapılır diye başlık açmayı düşünüyorum.

elinizde yazılı bir belge mevcut ise, konu ms ile partner arasında kalacaktır.

açıkcası konunun geleceği son durumu bende merak ediyorum, geri bildiriminizi bekliyoruz.

Gönderildi : 19/08/2018 02:42

(@burakcankaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar,

Microsoft tarafındaki lisans sorunu çözümlendi. 

Sonuç olarak eğer cluster mode çalışan bir sunucu yapınız var ise ve bununla beraber vcenter kullanarak vmotion özelliği ile sanal sunucularınızı hostlar arasında taşıyabiliyorsanız o zaman tüm sanallarınız tek bir sunucu üzerindeymiş gibi düşünerek tüm hostlarınızıda o kadar lisans alınması gerekiyormuş. Ne yazıkki bu konuyu net olarak microsoft Türkiye ekibide bilmiyor.Konuya açıklığı Microsoft İrlanda ekibi getirdi. 

Örnek vermek gerekirse eğer,

Vmotion Kullanılmıyor ise:

2 fiziksel sunucunuz olduğunu düşünelim her sunucu üzerinde de toplam 16 fiziksel core olduğunu varsayalım. Bu durumda toplam 2 fiziksel sunucu için 32 core lisans almanız halinde hostlarınızı lisanslamış oluyorsunuz ve vmotion kullanmıyorsanız eğer her bir standart lisans 2 sanal açma hakkı verdiği için her fiziksel sunucu üzerinde 2 tane sanal toplamda 4 adet sanal açabiliyorsunuz ve lisanslı oluyorsunuz. 

Vmotion Kullanılıyor ise;

O zaman durum biraz daha karmaşık hale geliyor ve lisanslama şu şekilde oluyor. 

Toplamda 3 sanal sunucunuz olduğunu düşünelim. Tüm sanal sunucularınız sanki 1 fiziksel sunucu üzerindeymiş gibi hesaplanıyor. Bu durumda standart lisans kullanıyorsanız eğer 16 core lisansınıza ek olarak 8 core daha almanız gerekiyor. bunun sebebide standart lisans ile 2 sanal açabiliyor olmanız sunucunuzda 3 sanal varmış gibi hesaplandığı için 1 tane fazla olan sunucunuzu lisanslıyorsunuz. 

16 core + 8 core = 24 Core lisans tek bir sunucu için almış oluyorsunuz. Bu lisanslarınızıda sunucu sayısı kadar çoğaltıyorsunuz. 2 fiziksel host bulunuyorsa 48 adet lisans almanız gerekiyor.

Yardım ve bilgi paylaşımınız için tekrardan hepinize teşekkür ederim. 

Gönderildi : 11/09/2018 14:08

(@turancoskun)
Üye

rica ederiz, paylaşımınız için teşekkürler.

Gönderildi : 12/09/2018 03:18

Paylaş: