Forum

Fortigate Soft Phon...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate Soft Phone Sorunu

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,283 Görüntüleme
(@hamit_ertan)
Gönderiler: 53
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Geçtiğimiz hafta sistemimize ip santral dahil ettik ve gayet güzel çalışıyor, Yalnız santralimize mobil olarak bağlanabilmek için soft phone özelliğini aktif ettik Udp 5060 ve udp 10000-20000 portları ile çalışıtor , local wireless üzerinden konuştuğumda hiçbir sorun yok fakat cep telefonumun 3g sini açtığımda veya dışardaki bir ip den bağlandığımda program bağlanıyor fakat karşılıklı olarak ses gelmiyor , santralcim fortigate üzerinden sip alg özelliğini kapatmam gerektiğini söylüyor ve bende aşagıdaki komutları giriyorum fakar yinede çalışmıyor yardımcı olurmusunuz ltfn 

Adım 1
Fortigate cihazımızın yönetim konsolundan – komut satırını (CLI) açıyoruz.

config system settings - enter
set sip-helper disable - enter
set sip-nat-trace disable - enter
end -enter

komutlarını çalıştırdıktan sonra ikinci adıma geçiyoruz.

Adım 2
Tekrardan Fortigate cihazımızın yönetim konsolundan – komut satırını (CLI) açıyoruz.

show system session-helper komutu çalıştırıp, hemen alttaki resimde belirtilmiş olduğu gibi (edit 12) ibaresini görüyoruz. Edit 12 olarak değil de başka bir ID olarak görünebilir.

FortigateSIPPaketleriniEngelliyor1

config system session-helper -enter
delete 12 - enter
end - enter

Adım 3
Son olarak tekrardan Fortigate cihazımızın yönetim konsolundan – komut satırını (CLI) açıyoruz.

config voip profile - enter
edit default - enter
config sip - enter
set rtp disable - enter
end -enter

Gönderildi : 13/08/2018 18:28

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ilk adımdan sonra fortigate tarafını yeniden başlatarak, diğer adımlara geçin.

tüm adımlar tamamlandığında, oluşturduğunuz vip tarafında herhangi bir security profil uygulamadan test edin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/08/2018 04:50

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

5060 ve 10000-20000 portları  any olarak açık mı ? Güvenlik açısından any açmanızı kesinlikle tavsiye etmem , kullacak olan mobile cihazlara sabit ip alop sadece o iplere açmanız daha doğru olacaktır. Ip santralleri de hackleyip yurt dışı arama yaptırarak yüksek fatura gelmesini sağlıyorlar. Port yönlendirmede NAT kapalı olmalı.Fortigateler sip tarafında biraz hassas 1-2 cihazda sip alg yi disable etmek de çare olmamıştı forti forum ve community den çözüme ulaşmıştım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 14/08/2018 04:51

(@fatihunal)
Gönderiler: 47
Eminent Member

SIP tarafında ezbere konuşmak istemem. Bağlantı sırasında troubleshoot (Debug ve sniffer) yaparak sorunun kaynağını bulmak gerekir.

Cihazı satın almış olduğunuz partnerden destek almanızı tavsiye ederim.

Cihazı satın almış olduğunuz firmayla irtibatta sorun yaşıyorsanız  Fortinet Türkiye Distribütörü RZK Mühendislikle iletişime geçebilirsiniz.

Teknik Grup mail adresleri : [email protected]

Gönderildi : 14/08/2018 18:32

(@hamit_ertan)
Gönderiler: 53
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürker.

Gönderildi : 14/08/2018 19:14

Paylaş: