Forum

Posta Kutusu Standa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Posta Kutusu Standartlarınız

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
400 Görüntüleme
(@gokhansarrafgil)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Fikir edinmek için bu konuyu açtım.

Büyük yapılarda yönetimi nasıl sağlıyorsunuz?

Çalıştığınız yada kurduğunuz yapılarda büyük mailbox lar için nasıl bir yol izliyorsunuz? standartlarınız var mı bu konuda? (posta kutusu boyutu, mail gönderip, alma boyutu sınırı? )

Kullanıcıların Mailbox boyutları 20-25 gb'lara ulaşmış ise, boyutları küçültmek için nasıl önlem almayı tavsiye edersiniz?

Yapılar kurulduktan sonra posta kullanıcılarına sınırlama getirilmezse kontrol edilemeyecek duruma geliyor ve büyük problemlerle karşılaşılıyor.

Peki hali hazırda bu problemleri aşmak için nereden, nasıl başlamak gerekir?

Hem büyük yapıları nasıl kontrol altında tutulduğunu merak ediyorum hem de konuşulur, tartışılırsa güzel bir bilgi havuzu olur diye düşündüm.

Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 05/08/2018 19:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Her kurumun iş ihtiyacı farklıdır ondan buna sizin karar vermeniz gerekli.

ama kabul gören standart posta kutularında son kullanıcılar için 1 ila 5gb arasında kota, müdür ve yöneticiler için ise 10GB.

Ama gel gör ki pek çok bankada standart çalışanlar için 2GB, yöneticiler için 5GB gibi daha düşük limitler var çünkü çok kullanıcı demek büyük veri demek.

Peki 2GB posta kutusuna nasıl sığıyorlar? Arşivleme şart. Tabi bu arşivleme pst yapıp laptop diskinde saklama değil çünkü bu güvensiz olur.

PST yi birisi alır tüm mailleri okur, veya disk bozulur veri gider.

Symantec Enterprise Vault, Commvault, Mail store veya exchange in kendi arşivleme yazılımını kullanırlar.

Özetle

1 - Arşivleme alt yapısını kur

2 - kota koy

3 - arşivle

4 - küçülen db leri move mailbox ile temizle

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/08/2018 00:30

Paylaş: