Forum

Exchange 2013 Serti...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2013 Sertifika yenileme sonrası erişim sorunu

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
737 Görüntüleme
(@BugraGUNAYDIN)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sorunu mümkün olduğu kadar detaylı anlatmaya çalışacağım, umarım bir yardım bulabilirim.

Server 2012 Std üzerine kurulu Exchange 2013 Enterprise kullanıyoruz. Sunucu tüm Exchange rollerinin yanında AD DC, DNS rollerine de sahip.

Kurulduğu günden bu yana sorunsuz olarak çalışıyordu ancak geçen hafta sunucu sertifikasının tarihi dolduğu için hata verdi, gerekli prosedürü uygulayıp sunucu sertifikasını yeniledim ve sunucu sorunsuz çalışmaya devam etti.

Bu arada istemciler yeni sertifikayı tanımadıkları için hata vermeye başladılar ve bir GPO ile sunucunun sertifikasını tüm istemcilere otomatik yüklemek üzere policy hazırladım ama sunucuları exclude etmeyi unuttuğum için sunucudaki sertifikanın üstüne yazdı sanırım ki sunucuyu baştan başlattıktan sonra tüm e-posta erişimi kesildi. IIS binding üzerinden sertifika ayarı yapmama raüğmen düzelmeyince internet üzerindeki geneli yabancı kaynaklardan çözüm aramaya başladım.

Şimdi buradan sonrası gaz ve toz bulutu çünkü gerçekten ne yaptığımı tam olarak hatırlamıyorum bile ama şu anda management shell, ECP, OWA, ActiveSync dahil olmak üzere IIS bağımlı tüm fonskiyonlar devre dışı.

E-posta erişimini POP-SMTP üzerinden yürütüyorum ama bu da geçici bir çözüm.

Aklıma gelen çözümler şuınlar ama olabilirliklerini bilemediğim için yardım istiyorum.

-İkinci bir CAS kurup, tüm erişimleri onun üzerinden sağlayabilir miyim?

-Open Lisans anlaşmamız kapsamında dilersem sunucuyu Server 2016 ve Exchange 2016 konfigürasyona geçirebilirim ama migration düzgün gerçekleşir mi? Çünkü herhengi bir şekilde mevcut Exchange sunucu üzerinde işlem yapamıyorum.

Gönderildi : 25/07/2018 20:39

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Certifikayi yeniledikten sonra EMC uzerinden active ettinmi? Clientlar hata veriyorsa ya sen hala  eski cert kullaniyorsun yada self assign kullaniyorsun demektir. Kesinlikle Cert lerin iyi bir visibility ihtiyaci var.Asagidaki tollari kullanarak bir bak

https://github.com/cunninghamp/Powershell-Exchange/tree/master/Get-ExchangeCertificateReport

https://www.digicert.com/util/

Gönderildi : 25/07/2018 22:06

Paylaş: