Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware vSphere Disk Sorunu

26 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,818 Görüntüleme
(@yasinkaraman)
Gönderiler: 178
Estimable Member
Konu başlatıcı

Değerli Paylaşımcı Arkadaşlar Merhaba,

Konusuna hiç hakim olmadığım bir konu üzerinde sorun yaşamaktayım. Sorun şu ki otomasyon serverı üretim alanında kapalı bir alanda bulunmaktadır. Üretim sorumlumuz server üzerinde diskte sorun olduğunu görünce diski sistemden söküp tekrardan takmış. Doğal olarak sistem diski hataya düşmüş. Üretim alanındaki servera ve admin yetkilerine hakim olmadığım için elimi süremiyorum. Ama anladığım kadarıyla aşağıdaki sistem 

1. fiziksel sunucuda 2012 R2 standart var onun üzerinde HyperWM kurulu.

2. fizikselde sunucuda ise 2012 R2 standart kurulu ve bunun üzerinde de WMware-vSphere kurulu. Sorunlu disk ise vSphere sunucusu üzerinde diye düşünüyorum Loglarını incelediğimde Raid yapısı nedir anlayamadım ama hataların tamamı bu sanal sunucu üzerinde gözükmektedir. 

HPdestek ekibinden yardım istedim bir kayıt açtılar ve log dosyalarını incelemek için istediler kendilerine ilettim. 

Benim burada nasıl bir yol izlemem gerekecektir veya Sistemi kapatmadan hangi raid yapısı kullanılmış ve bu bozulan diski tekrardan nasıl aktif hale getirebilirim. Yardımlarınızı rica eder şimdiden önereceğiniz bilgi paylaşımlarınızı beklemekteyim. Teşekkürler.

Gönderildi : 18/07/2018 13:44

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

SmartArray pakedini kurup cli üzerinden kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.virtualtothecore.com/en/manage-an-hp-smart-array-directly-from-vmware-esxi/

https://kallesplayground.wordpress.com/useful-stuff/hp-smart-array-cli-commands-under-esxi/

iyi çalışmalar

Gönderildi : 18/07/2018 13:52

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Vasvi hocama ek olarak,

Hp ilo üzerinden mevcut disk durumunu kontrol edebilirsiniz.

http://www.systemuzmani.com/2011/03/hp-server-ilo-ayarlari/

Hp tarafından gelen cevap size pek yardımcı olacağını sanmıyorum kritik bir durum sizinki mevcut raid yapısını bilmediğim için yorum yapamıyorum eğer raid yapısı çökerse sunucuda data kayıbı yaşamınız oldukça güçlü.

Gönderildi : 18/07/2018 14:59

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Erdem & Vasvi hocam,

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Öncelik olarak İLO'yu kendi yönetimimde olan servera kurup biraz incelemek isteyeceğim. Vasvi hocamın gönderdiği linkler komut içerikli olduğu için kendimce pek çözümleyemedim. Ama Erdem Hocam sizin göndermiş olduğunuz link ilo kurulumuyla alakalı. Raid yapısını bende bilmediğim için ve kurulumunu da yurt dışından gelip yaptıkları için pek hakim değilim. Ama sorun olduğu için şuan benim müdahale etmem gerekmektedir.

Bu sorunlu İLO üzerinden çözüme kavuşturabilir miyim ? Diski nasıl ve hızlı bir şekilde sağlıklı çözüme kavuşturabilirim ?

Gönderildi : 18/07/2018 16:44

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Merhaba,

Size yardımcı olabilmemiz adına serverın marka ve modelini yazabilirmisiniz ayrıca sunucu üzerinde arzalı disk dahil toplamda kaç adet disk mevcut. 

Gönderildi : 18/07/2018 17:03

(@vasviuysal)
Üye

Erdem & Vasvi hocam,

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Öncelik olarak İLO'yu kendi yönetimimde olan servera kurup biraz incelemek isteyeceğim. Vasvi hocamın gönderdiği linkler komut içerikli olduğu için kendimce pek çözümleyemedim. Ama Erdem Hocam sizin göndermiş olduğunuz link ilo kurulumuyla alakalı. Raid yapısını bende bilmediğim için ve kurulumunu da yurt dışından gelip yaptıkları için pek hakim değilim. Ama sorun olduğu için şuan benim müdahale etmem gerekmektedir.

Bu sorunlu İLO üzerinden çözüme kavuşturabilir miyim ? Diski nasıl ve hızlı bir şekilde sağlıklı çözüme kavuşturabilirim ?

Disk sayısı ve kapasiteleri ile vsphere sunucu üzerindeki kapasiteden belki tahmini olarak raid ile ilgili bilgi elde edilebilir.

ILO tarafına gelince ilo kurulan değil cihaz üzerinde gömülü gelen bir sistem.

Gönderildi : 18/07/2018 17:10

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Konusuna hiç hakim olmadığım bir konu üzerinde sorun yaşamaktayım. Sorun şu ki otomasyon serverı üretim alanında kapalı bir alanda bulunmaktadır. Üretim sorumlumuz server üzerinde diskte sorun olduğunu görünce diski sistemden söküp tekrardan takmış. Doğal olarak sistem diski hataya düşmüş. Üretim alanındaki servera ve admin yetkilerine hakim olmadığım için elimi süremiyorum. Ama anladığım kadarıyla aşağıdaki sistem 

2. fizikselde sunucuda ise 2012 R2 standart kurulu ve bunun üzerinde de WMware-vSphere kurulu. Sorunlu disk ise vSphere sunucusu üzerinde diye düşünüyorum Loglarını incelediğimde Raid yapısı nedir anlayamadım ama hataların tamamı bu sanal sunucu üzerinde gözükmektedir. 

HPdestek ekibinden yardım istedim bir kayıt açtılar ve log dosyalarını incelemek için istediler kendilerine ilettim. 

Benim burada nasıl bir yol izlemem gerekecektir veya Sistemi kapatmadan hangi raid yapısı kullanılmış ve bu bozulan diski tekrardan nasıl aktif hale getirebilirim. Yardımlarınızı rica eder şimdiden önereceğiniz bilgi paylaşımlarınızı beklemekteyim. Teşekkürler.

Hocam,

Hyper-V çalışan sistemin üzerinde Vmware  çalışmaz, sunucuda hyper-v  kurulu ise  üzerinde  maximum vsphere client kuruludur.

İşletim sistemine login olmanız gerekebilir, bu sunucunun admin yetkilerini isteyin, Anlaşılan sunucu HP, ILO  kendi makinenize kurabileceğiniz  bir yazılım değil sunucuya console  yapabileceğiniz sunucu üzerindeki bir yönetim modülü.

Size  Önerim konu hakkında uzman birinden  danışmanlık alın, 

Yinede  yardımcı olacak ise arızalı diski HP den değiştirmesini isteyin kendi kendine rebuild edecektir.

Gönderildi : 18/07/2018 17:13

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Erdem Hocam,

Server Bilgileri;

HPE DL360 Gen9 8SSF CTO Server şeklinde ve 2 adet 1 TB SSD bulunmaktadır. Şuan sistem çalışıyor. Fakat arızalı diski aktif hale getirmem gerekiyor ki olası bir veri kaybını önlemiş olayım. 

Ve Vasvi Hocam, 

Tabiki gömülü olarak geliyor ama şuan benim hali hazırda sistemimde ilo aktif değil aktif ettikten sonra kullanıyor olabilmem gerekmiyor mu ?

Yoksa ben mi yanlış bilgi sahibiyim !!! 

Gönderildi : 18/07/2018 17:19

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam,

Hyper-V çalışan sistemin üzerinde Vmware  çalışmaz, sunucuda hyper-v  kurulu ise  üzerinde  maximum vsphere client kuruludur.

İşletim sistemine login olmanız gerekebilir, bu sunucunun admin yetkilerini isteyin, Anlaşılan sunucu HP, ILO  kendi makinenize kurabileceğiniz  bir yazılım değil sunucuya console  yapabileceğiniz sunucu üzerindeki bir yönetim modülü.

Size  Önerim konu hakkında uzman birinden  danışmanlık alın, 

Yinede  yardımcı olacak ise arızalı diski HP den değiştirmesini isteyin kendi kendine rebuild edecektir.

Hüseyin Hocam,

Sanırım anlaş anladınız. 

1. Fiziksel sunucu var ve bunun üzerinde hyper-v kurulu ve bunda da 5 tane sanal var
  2. fiziksel sunucu var ve bunun üzerinde de WMware-vSphere kurulu ve bunda da 4 sanal var

Hyper-V 'de bulunan bir sanal pc ye tıkladığım zaman da ise  2. fiziksel sunucuya bağlanıyor oradan da Wmware-vSphere çalıştırabiliyorum. Biraz kafa yorucu ve karmaşık olduğundan anlaşılır olması da zor. Ama yedekli bağlantı şeklinde sistemini kurmuşlar. 

Gönderildi : 18/07/2018 17:26

(@vasviuysal)
Üye

Erdem Hocam,

Server Bilgileri;

HPE DL360 Gen9 8SSF CTO Server şeklinde ve 2 adet 1 TB SSD bulunmaktadır. Şuan sistem çalışıyor. Fakat arızalı diski aktif hale getirmem gerekiyor ki olası bir veri kaybını önlemiş olayım. 

Ve Vasvi Hocam, 

Tabiki gömülü olarak geliyor ama şuan benim hali hazırda sistemimde ilo aktif değil aktif ettikten sonra kullanıyor olabilmem gerekmiyor mu ?

Yoksa ben mi yanlış bilgi sahibiyim !!! 

Arızalı diski aktif hale getirmeniz pek olası değil eğer fiziksel bir sorun yaşıyor iseniz

iki disk var ise RAID 1 vardır sunucu üzerinde , aynı kapasitede başka bir disk ile değiştirdiğinizde otomatik olarak RAID Rebuild işlemi başlar ve yedeklilik tekrar sağlanır zaten.

ek: Aynı kapasitede derken yeni kullanılmamış bir disk olmasını öneririm

Daha önce başka bir raid yapısında kullanılan bir disk farklı bir sunucuya takılınca sorun yaşama ihtimali doğurabilir.

Gönderildi : 18/07/2018 17:28

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

O zaman her harukar da benim HPDestek ekibini beklemem gerekecek. 1 TB SSD temin etmem hem maliyetli olacaktır hemde acil olarak temin etmem çok zor olacaktır. Garanti kapsamı içinde HPDestek ekibinin logları inceleyip bana yeni bir disk göndereceklerdir. Doğru mu yorumladım acaba ? 

Gönderildi : 18/07/2018 17:35

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Merhaba,

Sunucu üzerinde Raid 1 yapısı kurulu bozulan diskin aynısımı alırsanız diskin üstünde spare no yazar otomatik olarak raid yapısı onaracaktır bu işlem bu işlem disk hızı ve disk doluluk oranına göre biraz zaman alabilir ILO'yu kurmak için ise Rıza hocamızın yazmış olduğu makale var inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2013/01/06/hp-proliant-dl380-gen8-psp-ile-server-2012-kurulumu.aspx

Gönderildi : 18/07/2018 17:36

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sunucu üzerinde Raid 1 yapısı kurulu bozulan diskin aynısımı alırsanız diskin üstünde spare no yazar otomatik olarak raid yapısı onaracaktır bu işlem bu işlem disk hızı ve disk doluluk oranına göre biraz zaman alabilir ILO'yu kurmak için ise Rıza hocamızın yazmış olduğu makale var inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2013/01/06/hp-proliant-dl380-gen8-psp-ile-server-2012-kurulumu.aspx

Erdem Hocam,

Gönderdiğiniz link çok iyi Rıza Hocamıza da selamlar olsun eline diline sağlık. Konu konuyu açıyor bu makaledeki gibi izlenim sağlarsam var olan bir sisteme yeni bir raid5 yapısı ilave edebilir miyim ? 3 disk daha takabileceğim boş slotum var. Kurulu olan sistemime Raid 5 yapısı ilave edip backuplarımı da orada tutmak istiyorum. Sizce mümkün müdür ? 

Gönderildi : 18/07/2018 17:51

(@vasviuysal)
Üye

Merhaba,

Erdem Hocam,

Gönderdiğiniz link çok iyi Rıza Hocamıza da selamlar olsun eline diline sağlık. Konu konuyu açıyor bu makaledeki gibi izlenim sağlarsam var olan bir sisteme yeni bir raid5 yapısı ilave edebilir miyim ? 3 disk daha takabileceğim boş slotum var. Kurulu olan sistemime Raid 5 yapısı ilave edip backuplarımı da orada tutmak istiyorum. Sizce mümkün müdür ? 

Boş disk slot'u var ise eğer elbette yeni disk ekleyerek onlarla da farklı bir raid yapısı oluşturabilirsiniz.

Gönderildi : 18/07/2018 17:53

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Destek ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Öncelikle sizlere ve sonrasında çözümpark ailesine Teşekkürler.

Gönderildi : 18/07/2018 17:57

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Merhaba,

Raid 1'den Raid 5'e geçiş yaparken dikkatli olunuz herhangi bir veri kaybı olmaması için aşağıdaki linkte migration işlemi mevcut inceleyebilirsiniz ek olarak sunucu garanti kapsamında ise hp den destek alabilirsiniz.

https://omerucler.wordpress.com/2016/11/11/migration-from-raid-1-to-raid-5/

Gönderildi : 18/07/2018 18:11

(@vasviuysal)
Üye

Merhaba,

Raid 1'den Raid 5'e geçiş yaparken dikkatli olunuz herhangi bir veri kaybı olmaması için aşağıdaki linkte migration işlemi mevcut inceleyebilirsiniz ek olarak sunucu garanti kapsamında ise hp den destek alabilirsiniz.

Sanırım ayrı diskler ile ayrı bir raid yapısından bahsediyor.

Sunucu üzerinde varolan 2 disk RAID1 olarak kalacak ve 3 disk ekleyip bunlar daRAID5 olarak yapılandırılacak. (yanlış anlamadı isem )

Gönderildi : 18/07/2018 18:18

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sanırım ayrı diskler ile ayrı bir raid yapısından bahsediyor.

Sunucu üzerinde varolan 2 disk RAID1 olarak kalacak ve 3 disk ekleyip bunlar daRAID5 olarak yapılandırılacak. (yanlış anlamadı isem )

Merhaba,

Aslında bu yeni eklemek istediğim diskler benim yönetimini yapmış olduğum sistem için konuşuyorum. 

Aktif olarak yönettiğim sistemim Raid5 ve Raid1 yapısı kurulu bir sistem. Buna ilave olarak 3 Disk takıp 2. Raid5 yapısını ilave etmek istiyorum. 

8 slotlu serverım mevcut 3 Adet disk Raid5 yapısı var , 2 adet Disk Raid1 yapısı var ve 3 adet boş slotum var bunlara 3 adet daha disk ilave edip bu disklere raid5 yapısını kurup sistemime dahil edebilir miyim ? Eğer mümkün ise dikkat etmem gereken hususlar ne olacaktır. 

Gönderildi : 18/07/2018 18:48

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Merhaba,

Aynı sunucu üzerinde raid 5 ve raid 1 yapınız var siz raid 1 yapınıza disk ekleyip raid 5'e mi migration yapmak istiyorsunuz yoksa raid 1 yapınızı bozup yeni bir raid 5 mi oluşturmak istiyorsunuz?

Gönderildi : 18/07/2018 19:51

Sayfa 1 / 2
Paylaş: