Forum

Centos Sunucu Ram K...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Centos Sunucu Ram Kullanımı

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,781 Görüntüleme
(@OkanTambay)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sunucumuzda 6 GB ram bulunmaktayken işlemlerde geçikmeler yaşanmaya başladı. Sunucu firması ile görüştük cok fazla ram tüketimi olduğunu belirttiler. Bizde  sunucumuzun ram'ini 10 Gb yaptık. Şimdide inceliyorum ama sanırım yine yükseldi. 9.85 lik bir kullanım var diyor. Cacheyi sildiğim zaman ise 8.86 Gb kalıyor gibi ama tam anlam veremedim. 

Resim olarak sunucu ram kullanımını ekledim. Yardımcı olurmusunuz sizce bu oranlara göre ram tüketimin de anormallik var mı ?  Ayrıca sistem anormal bir bir durum var ise olması gereken ram miktarı ne olmalıdır. Centos kaynaklı olabilir mi Cpanel'e geçmemiz halinde yine aynı durum olur mu ? Okuduğum makalelerde centos aşırı ram tüketimi yaptığı belirtilmektedir. 

Kullanıcı olarak 2-3 kullanıcım bulunmaktadır.

centos ram

Gönderildi : 17/07/2018 04:23

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

Merhaba ,

Centos dahil Linux / Unix Sistemler aksine stabil ve minimum donanımla çalışmaya elverişli sistemlerdir öyle olmasa bitmiştik 🙂

Tavsiyem sisteminize Webmin kurmanız grafik arayüzünden en ince detaya kadar gözlemleyebilirsiniz hangi servis ne denli performans tüketiyor

çalışan servisleri manuel durdurarak gerçekten program bazlımı yoksa sistemsel tabanlımı analizini yapabilirsiniz 

kurulumda oluşan hata kaynaklıda olabilir 

Gönderildi : 17/07/2018 12:14

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Sunucumuzda 6 GB ram bulunmaktayken işlemlerde geçikmeler yaşanmaya başladı. Sunucu firması ile görüştük cok fazla ram tüketimi olduğunu belirttiler. Bizde  sunucumuzun ram'ini 10 Gb yaptık. Şimdide inceliyorum ama sanırım yine yükseldi. 9.85 lik bir kullanım var diyor. Cacheyi sildiğim zaman ise 8.86 Gb kalıyor gibi ama tam anlam veremedim. 

Resim olarak sunucu ram kullanımını ekledim. Yardımcı olurmusunuz sizce bu oranlara göre ram tüketimin de anormallik var mı ?  Ayrıca sistem anormal bir bir durum var ise olması gereken ram miktarı ne olmalıdır. Centos kaynaklı olabilir mi Cpanel'e geçmemiz halinde yine aynı durum olur mu ? Okuduğum makalelerde centos aşırı ram tüketimi yaptığı belirtilmektedir. 

Kullanıcı olarak 2-3 kullanıcım bulunmaktadır.

centos ram

Sisteme atop yükleyin komut olarak atop çalıştırdıktan sonra m ile hafıza durumuna bakın ne ne kullanıyor görürsünüz ama SWAP alanı pek kullanılmıyor bu durumda RAM üzerinde bir sıkışma yok gibi. Bu arada sunucuda ZFS gibi bir disk yapısı var ise diske okuma yazılma yapıldığında RAM lerini cache olarak kullanabilir.

Gönderildi : 06/09/2018 03:21

Paylaş: