Forum

c# sql guid id artt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

c# sql guid id arttırma

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,015 Görüntüleme
(@muratguler)
Gönderiler: 313
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Veritabanında birer birer artan quidler var. C# tarafından insert işlemi yaptığım zaman quidleri kaldığı yerden nasıl arttırarark devam ettirebilirim ?

Teşekkürler

Gönderildi : 11/07/2018 20:37

(@aliuysal)
Gönderiler: 292
Üye

Merhabalar;

Guid'ler kaldığı yerden arttırmak bana çok anlamsız geldi. Guid'ler sıradan arttırılmaz, bi anlamı olmaz.

Auto number gibi birşey istiyorsunuz sıradan numaralar artsın diyorsanız sqlde bunu zaten çözersiniz, müdahalede edebileyim istiyorsanız Autonumber kolunu oluşturur diğer bir kolonada aynı numarayla besleyecek bir trigger oluşturur devam edersiniz. 

Forumda sorduğunu tüm sorularınıza cevap vermeye çalışıyoruz, cevapsız soru kalmasın istiyoruz fakat sizin sorulanırızı anlamak için özel çaba sarfetmemiz gerekiyor, lütfen sorularınızı sorarken detaylandırıp, ne istediğinizi ve sonuçta ne yapmaya çalıştığınızı, nereye varmak istediğinizi tam olarak açıklayınız ki bizde gerçekten yardımcı olalım. Aksi durumda artık bu konuda bir çabada sarfetmeyeceğim ben kendi adıma.

Dijital dönüşüm başlıyor...
RFID Sayım
WinFlow e-Fatura Onay Akış Süreç Yazılımı
Android El Terminali
Elektrikli Araç Şarj Yazılım Platformu
RFID Demirbaş
QrCode Api

Gönderildi : 12/07/2018 13:42

(@muratguler)
Gönderiler: 313
Honorable Member
Konu başlatıcı

Ben guidleri çekip arttırmayı buradan yapabiliyorum

public static Guid NewSequentialId()
{
var st = Guid.NewGuid();

Guid guid;

Guid mt = new Guid();

var lst = new Guid();

UuidCreateSequential(out guid);

var s = guid.ToByteArray();

var t = new byte[16];

t[3] = s[0];

t[2] = s[1];

t[1] = s[2];

t[0] = s[3];

t[5] = s[4];

t[4] = s[5];

t[7] = s[6];

t[6] = s[7];

t[8] = s[8];

t[9] = s[9];

t[10] = s[10];

t[11] = s[11];

t[12] = s[12];

t[13] = s[13];

t[14] = s[14];

t[15] = s[15];

return new Guid(t);

}

Yaptığım yazılımda  Siparişler tablosu var bu alanda kaydedilen siparişlerde Guidi daha önceki guid'nin 1 fazlası olarak geliyor. Bende her sipariş eklediğimde guid farklı olmasın bir öncekinin 1 fazlası olsun diye araştırma yapıyorum. Çünkü guid'ye göre sıralama yapılıyor. Sırası farklı olursa eklenen verilerin programda hata çıkabilir.

Gönderildi : 12/07/2018 20:40

Paylaş: