Forum

Adres Defteri Hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Adres Defteri Hakkında

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
4,113 Görüntüleme
(@MustafaBeyazbulut)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba;

Exchange 'de Çevrimdışı adres defterine takmış durumdayım. Yakın zamanda Exchange üzerinde sertifika yükleme işlemleri yapılırken, kullanmakta olduğumuz adres defteri yapısı değiştirildi. 

Eskiden Exchange Kullanıcılarının bilgilerinde herhangi bir değişiklik yapıldığında , kullanıcılar adres defterinde bu değişikliği hemen görebilmekteydi.

Şuan ise Exchange kullanıcıların bilgilerinde değişiklik yaptığımda offline adres defterini güncellemem ve "Get-ClientAccessServer | Update-FileDistributionService" bu komutu kullanarak güncellemem ve sonrasında kullanıcı bilgisayarında Çevrimdışı adres defterini güncellemem gerekiyor.

ÇEvrimdışı adress defteri kullanmak istemiyorum. Yapmış olduğum değişikliklerin anlık olarak kullanıcılarda değişmesini istiyorum. Bunu söylediğimde Exchange de böyle bir özellik olmadığını belirtiyorlar fakat daha önce bu şekilde kullanıyorduk. Bu benim için büyük bir sorun 1600 kullanıcı var ve sürekli bilgi değiştiriliyor. Tekrar belirtiyorum eskiden bu anlık olarak değişiyordu. Bu Konuda yardımcı olabilir misiniz ne yapmam gerekiyor çok minnettar kalacağım.

Lütfen cevap olarak aşağıda ki EMS kodlarından bahsetmeyiniz. yeni kullanıcı veya bilgilerini güncellediğimde bu kodlardan hiç birini kullanmak istemiyorum. Günün belli saatlerinde güncelleme yapmakta istemiyorum.

Get-GlobalAddressList | Update-GlobalAddressList
Get-AddressList | Update-AddressList
Get-OfflineAddressBook | Update-OfflineAddressBook
Get-ClientAccessServer | Update-FileDistributionService

Şimdiden Teşekkür ediyorum vereceğiniz cevaplar için

Gönderildi : 06/07/2018 00:25

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Exchange server her 24 saate bir oab yeniden olusturur.8 saate bir dagitir, outlook 24 saate bir OAB download eder yani en kotu ihtimal 47 saat icinde OAB outlook uzerine gelir, AD uzerindeki degisikligi sen manual olarak yapiyorsan ve cok extreme durum olmadikca degistirmek senkronu bozar, 

En kolayi outlook client uzerinden cache modu OAB'suz kullanmak, asagidaki reg degerini  GPO dan dagitirsan OAB download etmez

Key: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\<version>\Outlook\Cached Mode
Value name: DownloadOAB
Value type: REG_DWORD
Value: 0

https://partnersupport.microsoft.com/en-us/par_servplat/forum/par_exchserv/disable-the-outlook-offline-address-book-download/f22d6143-9dd2-4188-ba76-4b7e472ca123

Bu seferde Exchange serverdaki default schedule degistirmen lazim onun icinde yukardaki belirtigin psleri schedule job olarak exchange server uzerinde ayarlaman lazim,

Burda Robert'in  cok guzel bir makalesi var bu konu hakkinda

https://www.howto-outlook.com/howto/oabupdate.htm

Gönderildi : 07/07/2018 07:35

(@MustafaBeyazbulut)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Konuyla ilgili cevabınız için teşekkür ederim. İstemiş olduğum cevabı almış bulunmaktayım. Konuyla ilgili farklı noktaya odaklandığım için çözümü farklı yollarda aramıştım. Tekrardan teşekkürler.

Gönderildi : 06/08/2018 13:05

Paylaş: