ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol

Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Ağ Yazıcısı Sorunu ?

Son Mesajınız 06-29-2018, 12:24 Hakan UZUNER tarafından gönderildi. 9 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  06-28-2018, 21:06 532888

Ağ Yazıcısı Sorunu ?

Mrblar değerli hocalarım,

Kurumumuzda ortak kullanımda olan HP LaserJet 500 MFP M525 marka modelli yazıcıdan  ( 3 adet ) kullanıcılar tarama yaptıklarında bilgisayarlarında bulunan belirtilmiş klasörün içine taranan evrak düşüyordu.. Kurum içinde bulunan 1 adet sunucunun kapanmasından dolayı bu tarama olayı bir daha yapılamadı. ( sunucu kapandıktan sonra 3 yazıcıda yapılan tarama olayı bozuldu yani )

Bunun üzerine yazıcıya web arayüzünden bağlanarak ilgli tarama ayarlarını yaptım, kullanıcının bilgisayarına taranan evrağı düşürdüm.. fakat ÇOOK GEÇ düşüyor !.. Bu olayı kaç gün oldu çözemedik..

Daha önce çalışan işten ayrılmış bilgi işlem personeli bilgisi olduğu halde konu hakkında destek vermiyor.. Fakat denetim masası - > program ekle kaldır -> windows özellikleri aç kapa -> iss -> ftp sunucusu na yoğunlaşın dedi :)

Tam olarak bilemiyorum ama eski bilgi işlem personeli o kapanan ftp de bir program veya ftp ile alakalı birşey kullanıyordu ?

Konu hakkında bilgisi olan hocalarımız en azından beni yapmam gereken konuya yönlendirirlerse çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

**Kurumda domain yapısı mevcut

CoD3R'ler Aşkına..!
  •  06-28-2018, 23:15 532897 Cevap 532888

Cevap : Ağ Yazıcısı Sorunu ?

Merhaba

Her kullanıcının kendi bilgisayarına taranan dokümanlar nasıl geliyor? Yazıcıda nasıl bir ayar var ki örnek kart mı okutuyorsun ben makineye gidip tarattığımda hakan olduğumu nasıl anlıyor?

Eğer kartlı kimlikli bir durum var ise mutlaka bir kullanıcı tanımı olmalı, kullanıcı tanımı ne idi? Yani bir makine kapattık diyorsun peki hadi makinede ne var bilmiyoruz ama yazıcının eski ayarı ne idi sen ne yaptın? Bence en güzeli yazıcıyı aldıınız yeri arayın sorun.

Eğitimlerim
    Blog Sayfam
    ITSTACK
  •  06-29-2018, 0:33 532898 Cevap 532897

Merhabalar Hakan Abim,

Şimdi şöyle anlatim abi, kullanıcı yazıcının başına geçiyor..Taratmak istediği evrakları cihaza yerleştiriyor.. Sonra yazıcı Lcd panelden ağ klasörüne tara diyor.. Bu esnada benim o kullanıcı için tanımladığım isim listede görünüyor. Kullanıcı ekrandan kendine at olan dizini seçiyor ve tarama gerçekleşiyor. Taranan evrak/evraklar taramayı yapan kullanıcının bilgisayarındaki ilgili klasöre taranmış oluyor..

Bu arada yukarda belirtmiş olduğum yavaşlık sorununu Xampp'ın FTP olayı ile çözdüm..

Şöyleki; bir pc ye xampp kurup, ftp için kullanıcı hesapları oluşturdum ve yetkilendirme yaptım, sonrasında Hp yazıcı arayüzüne web den erişerek ağ yolu yerine ftp yolu seçeneğini seçtim. İlgili kullanıcı için oluşturduğum ftp dizini, kullanıcı ve adını girerek erişim doğrulaması yaptım. Böylelikle taranan evrak saniyeler içinde kullanıcının önüne düşüyor. Ohh be dünya var mış :)

(Hp yazıcıları bir daha kurumlarımıza sokmayacaz.. Epson, xerox, konika minolta larda böyle bir sorun , deveye hendek atlatma durumu yani)

CoD3R'ler Aşkına..!
  •  06-29-2018, 8:39 532899 Cevap 532898

Taramaları e-posta ile gönderme seçeneğini kullansanız çok daha rahat edersiniz. Ortamda AD varsa bir de LDAP entegrasyonu yaparsanız tadından yenmez. İyi Çalışmalar.

Yaşadığınız problem HP ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Aynı yöntemi kullandığınız sürece diğer markalarda da sıkıntı yaşabilirsiniz.

•  06-29-2018, 10:28 532906 Cevap 532898

Ahmet YEYİN:

Merhabalar Hakan Abim,

Şimdi şöyle anlatim abi, kullanıcı yazıcının başına geçiyor..Taratmak istediği evrakları cihaza yerleştiriyor.. Sonra yazıcı Lcd panelden ağ klasörüne tara diyor.. Bu esnada benim o kullanıcı için tanımladığım isim listede görünüyor. Kullanıcı ekrandan kendine at olan dizini seçiyor ve tarama gerçekleşiyor. Taranan evrak/evraklar taramayı yapan kullanıcının bilgisayarındaki ilgili klasöre taranmış oluyor..

Bu arada yukarda belirtmiş olduğum yavaşlık sorununu Xampp'ın FTP olayı ile çözdüm..

Şöyleki; bir pc ye xampp kurup, ftp için kullanıcı hesapları oluşturdum ve yetkilendirme yaptım, sonrasında Hp yazıcı arayüzüne web den erişerek ağ yolu yerine ftp yolu seçeneğini seçtim. İlgili kullanıcı için oluşturduğum ftp dizini, kullanıcı ve adını girerek erişim doğrulaması yaptım. Böylelikle taranan evrak saniyeler içinde kullanıcının önüne düşüyor. Ohh be dünya var mış :)

(Hp yazıcıları bir daha kurumlarımıza sokmayacaz.. Epson, xerox, konika minolta larda böyle bir sorun , deveye hendek atlatma durumu yani)

Tamam şimdi daha iyi anladım, ama gerçekten ciddi efor istiyor, yani örnek 300 kişi olsa yapılacak iş değil bir de 3 yazı iş değil.

Yine her kullanıcıya ftp kurmak da akıl işi değil ama işte senden önce böyle yaptı ise insanlar alışmıştır tabi. İşte böyle işler ile uğraşa uğraşa sektördeki çalışanlar ne yazık ki çok daha değerli işleri kaçırıyor.

Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

Eğitimlerim
    Blog Sayfam
    ITSTACK
  •  06-29-2018, 10:29 532907 Cevap 532899

Resul SOYDAŞ:

Taramaları e-posta ile gönderme seçeneğini kullansanız çok daha rahat edersiniz. Ortamda AD varsa bir de LDAP entegrasyonu yaparsanız tadından yenmez. İyi Çalışmalar.

Yaşadığınız problem HP ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Aynı yöntemi kullandığınız sürece diğer markalarda da sıkıntı yaşabilirsiniz.

Evet en temizi mail bence :)

Eğitimlerim
    Blog Sayfam
    ITSTACK
  •  06-29-2018, 10:58 532915 Cevap 532907

Hakan UZUNER:

Resul SOYDAŞ:

Evet en temizi mail bence :)

İlginiz için çok teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi bu tazr işlerle uğraşmak ciddi vakit ve efor istiyor ama şimdilik xampp ile bulduğum çözüm iş gördü.

Herşey için çook teşekkür ederim. 

Rabbim yar ve yardımcınız olsun abim. Seviliyorsun :)

CoD3R'ler Aşkına..!
  •  06-29-2018, 11:07 532917 Cevap 532915

Eksik olma bende hep iyi niyetimden yazıyorum bazen yanlış anlıyorlar, anlayışın için teşekkürler.

Eğitimlerim
    Blog Sayfam
    ITSTACK
  •  06-29-2018, 12:22 532931 Cevap 532917

Hakan UZUNER:

Eksik olma bende hep iyi niyetimden yazıyorum bazen yanlış anlıyorlar, anlayışın için teşekkürler.

Ayıpsın abi :) kötü yazsan ne olacak. Sen herzaman Başımızın tacısın.

CoD3R'ler Aşkına..!
  •  06-29-2018, 12:24 532933 Cevap 532931

Ahmet YEYİN:

Hakan UZUNER:

Ayıpsın abi :) kötü yazsan ne olacak. Sen herzaman Başımızın tacısın.

Estağfirullah

Eğitimlerim
    Blog Sayfam
    ITSTACK
RSS haberlerini XML olarak görüntüle