Forum

TP-Link TL-R470T+ i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

TP-Link TL-R470T+ ile Yük Dengeleme

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
585 Görüntüleme
(@mertsarac)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Bu kez ofis değil kendi evim için bir sorum olacak. Evimde hem Türk Telekom hemde Superonline FTTH bağlantı sunabiliyor. Başta Superonline ile 100 Mbps 250 GB Kotalı bir paket satın aldım. Fakat her ay kota aşımı yaşayınca Türk Telekom'a başvurup 100 Mbps 100 GB AKN'li bir paket daha satın aldım. Şu anda ikisi birden çalışır durumda. Şimdi bu bağlantılarda yük dengeleme yapmak istiyorum. Ev kullanımı olduğu için pfSense, Fortinet gibi çözümlere gitmek gereksiz olacak gibi duruyor. Bunun için TP-Link'in TL-R470T+ modeli uygun duruyor fakat yapmak istediğim şeyleri tam anlamıyla karşılayacağından emin değilim. Aranızda daha önce bu cihazı kullananlar varsa ya da ihtiyacım için daha iyi bir çözüm önerisi olanlar varsa dinlemek isterim. Çözmem gereken konular şu şekilde:

1- Evde 2 adet Turkcell TV mevcut. Bunların çalışabilmesi için Superonline'dan bağlantı almaya ihtiyacı var. IP'yi dinamik alıyorlar. Bu nedenle MAC adresine göre bağlantı yönlendirebilmeliyim.
2- Superonline'ın Home Gateway'i üzerine takılı harici diskte film, müzik, fotoğraf benzeri arşivlerim mevcut. Bunlara hem SMB hemde DLNA üzerinden PC ve Apple TV'den erişim sağlıyorum. Cihazın gigabit olmaması özellikle DLNA üzerinden blu-ray stream ederken beni nasıl etkiler emin olamıyorum.
3- Dediğim gibi bağlantılardan biri kotalı biri AKN'li. Gidilecek IP'ye göre Akamai, Google Cloud CDN, Amazon, Rackspace, SoftLayer, Azure CDN gibi hedefleri AKN'li bağlantı üzerinden sağlamak istiyorum. Benim kullanımımda ciddi anlamda kota tüketimi yapan kısım bu CDN'lerden geçiyor. TL-R470T+ bunu ne kadar destekliyor?

Gelecek yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/06/2018 22:01

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Turknet e geçin derim ben, yaklaşık 1 yıldır akn/kota olmadan full paket  kullanıyorum sabit telefonum da  turknet omurgasında aylık 65 tl gibi de  bir  ücreti var ve şu anda bütün paketlerinde de  akn/kota yok diye  biliyorum araştırabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 27/06/2018 02:59

(@mertsarac)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam,

Turknet FTTH altyapılarda hizmet veremiyor. Bu nedenle Superonline ve Türk Telekom'u seçmek durumundayım.

Gönderildi : 27/06/2018 04:25

Paylaş: