Forum

Allied Telesis AT-G...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Allied Telesis AT-GS950/48 Gigabit Ethernet WebSmart Switch VLAN VE TRUNK

11 Yazılar
4 Üyeler
8 Likes
1,590 Görüntüleme
(@aytacbinici)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, Allied Telesis üzerinde vlan configrasyonu yapıyorum fakat biyerlerde hata alıyorum bu arada 1 portunu trunk olarak giriyorum direk firewallden fakat vlan oluşturmada bi problem yaşıyorum yardımcı olabilecek birileri varmı 🙂 

Gönderildi : 26/06/2018 13:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

hangi işlem sırasında ne hata alıyorsunuz

AT konusunda çok fazla kaynak malesef ki yok net üzerinde

Gönderildi : 27/06/2018 11:28

(@aytacbinici)
Active Member
Konu başlatıcı

Cisco ve AT switchlerim var ciscoda vlanları oluşturup trunk yapıyorum herhangi bir sorun olmuyor fakat

AT de vlan oluşturuyorum firewall den dhcp  ip kullanıyorum yalnız gelen dhcp ip ler vermiş olduğum vlanlara ait değil 

örn: firewal tarafından gelen ip 192.168.4.1

açtığım vlan   192.168.100.1   vlan 100

firewallden dhcp verdigimde gelen dhcp 192.168.4.20 )örnek)

switchte vlan yapılanrımasını AT nin sitede verdiği açıklamaya göre yaptım olmadı

port 1'i trunk yaptım hem switchten hemde firewallden birden çok vlan olduğu için yine olmadı 

tek vlan a aldım trunk iptal ettim sonuc yine aynı 4  gündür uğraşmaktayım 

cisco switchim var fakat 100 lük ondan dolayı AT ye geçiş yapmak zorundayım 

AT Switchler hakkında bilgisi olan varmıdır ?

Gönderildi : 28/06/2018 13:44

(@burakcan)
Gönderiler: 122
Estimable Member

Gönderen: @AytacBinici

Cisco ve AT switchlerim var ciscoda vlanları oluşturup trunk yapıyorum herhangi bir sorun olmuyor fakat

AT de vlan oluşturuyorum firewall den dhcp  ip kullanıyorum yalnız gelen dhcp ip ler vermiş olduğum vlanlara ait değil 

örn: firewal tarafından gelen ip 192.168.4.1

açtığım vlan   192.168.100.1   vlan 100

firewallden dhcp verdigimde gelen dhcp 192.168.4.20 )örnek)

switchte vlan yapılanrımasını AT nin sitede verdiği açıklamaya göre yaptım olmadı

port 1'i trunk yaptım hem switchten hemde firewallden birden çok vlan olduğu için yine olmadı 

tek vlan a aldım trunk iptal ettim sonuc yine aynı 4  gündür uğraşmaktayım 

cisco switchim var fakat 100 lük ondan dolayı AT ye geçiş yapmak zorundayım 

AT Switchler hakkında bilgisi olan varmıdır ?

Merhaba ; konuyu tekrar gündeme getirmiş oldum, n’aptınız acaba benzer sorun yaşıyorum . Çözüm bulabildiniz mi ?

Gönderildi : 04/02/2020 22:18

(@aytacbinici)
Active Member
Konu başlatıcı

@burakcan Merhaba,

Merhaba ozamanlar sonicwall firewall üzerinde çalışıyordum. Firewall'den kaynaklı bir sıkıntı diye düşündüm fakat şuan Sophos firewall kullanmaktayım ve firewall ile alakalı olmadığını anladım. Çözüme gelirsek AT cihazları fabrika ayarlarına aldım. sırasıyla tüm cihazların firware update'lerini yaptım. İlk olkarak Firewall üzerinde VLAN oluşturdum ve her bir portu dhcp alacak şekilde ayarladım. Akabinde switch içerisinde aynı Vlan grubunu girdim. AT ler de cisco gibi vlan oluşturuken detay yok (örneğin; porta ip atama yada reserv etme ve o portu vlan'a taşıma gibi ) Direk Vlan grubu oluşturuyorsunuz ve işleminizin asıl merkezi olan yeri firewall den işi bitiriyorsunuz. 

Adım adım gidecek olur isek kaldığınız sıkıştığınız notka neresi ise yardımcı olabilirim. 

Yalnız ilk başta cihazlar sıfırlanıp firmware update yapmanız gerekmektedir. Aksi halde switch üzerinde atadığınız Vlan lar dhcp almıyor hatta manuel ip bile çözüm olmuyor. 

Gönderildi : 05/02/2020 09:06

(@burakcan)
Estimable Member

image

@AytacBinici

Sistemde iki ayrı ip bloğu kullanmak istiyorum, ve bir adet de internetin çıkışı için, toplamda 3 ayrı port. Bu 2 portu da 2 adet standart bir swiche aktaracağım bunlarda kendi ip bloklarında işlem yapacak. Fw SAN gelen veya fw olmadığını varsayalım modemden gelen bağlantının da 3. Port ile dağılım yapıldığını sayalım

sistemimde dhcp ile atama yapmıyorum . Ayrıca swiche ip atamadan vlan grubunu nasıl belirlemiş olacağız ki. Örneğin bir bilgisayar a manuel ip gireceğim bunun gatewayi swichin bağlı bulunduğu port olarak swich hangisini belirleyecek?

Not: güncelleme için üyelik onayı ardından işlem yapılacak. Üyelik olmadan update izin verilmiyor 

Bu ileti 4 yıl önce burak can tarafından düzenlendi

Gönderildi : 05/02/2020 10:36

(@aytacbinici)
Active Member
Konu başlatıcı

@burakcanMerhaba,

1- Sonlandırmayı Omurga switch'ten mi yoksa firewall üzerinden mi yapıyorsunuz ? 

2- Şuan kullandığım switchler ruijie marka olduğundan görsel atamıyorum. Fakat 07.02.2020 Cuma günü  eski okulumuzda boşta bulunan AT switchlerden iki tanesini sisteme bağlayıp ayrı ayrı vlan'larda çalıştırıp,  video çekip adım adım sizinle paylaşabilirim. 

Gönderildi : 05/02/2020 10:54

(@burakcan)
Estimable Member

@AytacBinici

At swichlerden birden fazla var elimde. 1 ini omurga swich olarak kullanmak istiyorum. Kalan diğerlerini de vlan bloğuna ayrılmış swichler olarak kullanmak istiyorum. Sonlandırmayı swich üzerinde tamamlamak istiyorum. Bunu bu swich ile yapabilir miyim ? Baya bir baktım da Anladığım kadarıyla swichin Router özelliği yok ayrıca poe desteği de yokmus. 

Gönderildi : 05/02/2020 17:30

(@asd44)
Gönderiler: 13
Active Member

@burakcan Omurga Switch Haline getiririz o problem değil yan switchlerinide Vlanlara bölmek istiyorsun Switchlere Fiber ile mi Taşıma işlemini yapacaksın.

Gönderildi : 05/02/2020 19:07

(@aytacbinici)
Active Member
Konu başlatıcı

@burakcan Elinizdeki AT (layer 2) switchleri omurga olarak kullanmaya çalıştığınızda hiç bir sonuç alamazsınız. Layer 3 bir switch ile bütün işlemleri yapabilirsiniz. Şayet Firewall üzerinde sonlandırmak isterseniz Layer 3 Switch'e ihtiyacınız olmayacaktır. Sizin switch'te router özelliği bulunmamakta. 

Size bir video hazırlıyorum. Kısa zamanda gönderirim. Yardımcı olacağına inanıyorum. 

Gönderildi : 06/02/2020 11:49
burak can, yusuf devecioğlu, burak can and 1 people reacted

(@burakcan)
Estimable Member

@AytacBinici

peki teşekkürler

Gönderildi : 06/02/2020 18:07

Paylaş: