Forum

ZFS ile Centos7 vey...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ZFS ile Centos7 veya Freenas

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
688 Görüntüleme
(@denizyener)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar,

Tecrübeye dayalı bir konu olduğu için size danışmak istediğim bir konu var. Evde kullanmak için HPE Microserver Gen8 aldım. Temel olarak bu sunucuyu samba ve GIT için kullanmayı hedefliyorum. Microserver Gen8 de B120i sw raid olduğu için Centos 7 ZFS ile bir array yaratırım dedim. Bu noktada tıkandım kaldım:

• Centos ile ZFS kullanmak doğru bir fikir mi? Sistemde şu anda 4gb ECC RAM mevcut, kağıt üztünde yeterli görünüyor bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim?
  • Freenas'ı tercih etmek ZFS açısından güvenli bölgede kalmam anlamına gelir mi?
  • ZFS yerine hardware RAID yoluna geçmek ekstra maliyetli olacak benim için. Verilerimin güvenliği açısından bu durumu değerlendirebilir misiniz?
  • Bu kıyaslamayı yapmak istemiyorum ama B120i sw Raid ile ZFS kullanımını karşılaştırabilir misiniz? Ben konu hakkında tecrübeli biri değilim elbette kaçırdığım noktalar olacaktır.
  • Sistemi Film/Müzik depolamak için kullanmayacağım, bunun için yeterli durumda olan Intel NUC tabanlı bir sistemim mevcut zaten.

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim şimdiden.

Gönderildi : 22/06/2018 00:40

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Herkese merhabalar,

Tecrübeye dayalı bir konu olduğu için size danışmak istediğim bir konu var. Evde kullanmak için HPE Microserver Gen8 aldım. Temel olarak bu sunucuyu samba ve GIT için kullanmayı hedefliyorum. Microserver Gen8 de B120i sw raid olduğu için Centos 7 ZFS ile bir array yaratırım dedim. Bu noktada tıkandım kaldım:

• Centos ile ZFS kullanmak doğru bir fikir mi? Sistemde şu anda 4gb ECC RAM mevcut, kağıt üztünde yeterli görünüyor bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim?

Centos kurulum sırasında desteklemediği için root filesystem'i zfs seçmek iyi bir seçim olmayabilir.

• Freenas'ı tercih etmek ZFS açısından güvenli bölgede kalmam anlamına gelir mi?

Freenas ve ZFS tek başına güvenli seçenektir demek doğru tanım olmaz verileri yedekli bir şekilde tutmadıktan sonra fiziksel problem de yaşanabilir.

• ZFS yerine hardware RAID yoluna geçmek ekstra maliyetli olacak benim için. Verilerimin güvenliği açısından bu durumu değerlendirebilir misiniz?

ZFS'nin de kendi içerisinde raid seçeneği var sonuçta amaç veri yedekliliği farklı fiziksel disklere bölebilirseniz/yedekleyebilirseniz verinizi daha güvenli olacaktır

• Bu kıyaslamayı yapmak istemiyorum ama B120i sw Raid ile ZFS kullanımını karşılaştırabilir misiniz? Ben konu hakkında tecrübeli biri değilim elbette kaçırdığım noktalar olacaktır.
  • Sistemi Film/Müzik depolamak için kullanmayacağım, bunun için yeterli durumda olan Intel NUC tabanlı bir sistemim mevcut zaten.

Gönderildi : 22/06/2018 11:33

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Herkese merhabalar,

Aynı cihazdan bende var dört adet sata 1Tb disk ( RadiZ1 ) bir adet 120GB SSD ( Linux boot ve root kısmı ayrıza ZFS için cache ) birde USB 3.2 500 GB sata 2.5 inç disk yedek için. ZFS sisteminde her TB için 1 GB ram tavsiye ediliyor bilgine, ZFS kolay yönetilebilen ve kolay kullanılabilen oldukça hızlı muhtemel olarak geleceğin disk sistemi fakat Linux desteği hali hazırda tam değil, BSD desteği daha iyi durumda ve BSD çekirdeğinde doğal destek var. Bu arada ZFS cache için şahsi kullanımda çok ram gerekmeyecektir ama cache alanını kaplayacaktır htiyac duyarsa çekirden ZFS den bu alanı alıyor.

Paket yükleyip disk partition oluşturup ZFS kullanmak yerine ve bu konuda profesyonel değilse daha makul. Ayrıca ZFS sistemini daha sonra yapacağın bir Linux değişiminde kolayca include edebilirsin ama işin sadece NAS ise Freenas daha mantıklı. Ben sanallaştırma kullanıyorum Freenası sanal olarak kuruyorum :).

Hardware RAID herzaman daha iyi bir yoldur ama maliyetlidir RAID5 yapabilecek bir kartın fiyatıda güzel ülkemde maliyet demekken ebayda 50 dolara 256Mb cachli PCI-E kartlar var, gelde ülkeni sevme.

Seni kullanımın konusunda çok fark olmayacaktır sonuçta sunucuya 100Mb/S ile erişeceksin, fakat dandik B120i Raid0,1,10 yapabiliyor RAID5 desteği yok ayrıca sürücü olmadanda tanınmıyor zaten sürücüsüde soft RAID yapısının ve SYNC yapısını işlemlerini yine CPU ya bindiriyor.

Ne için kullanacaksın ?

Gönderildi : 06/09/2018 03:31

Paylaş: