Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware converter hakkında soru

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
711 Görüntüleme
(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Vmware Converter tool'u ile fiziksel sunucumuzu Vmware sanal ortama taşıyacağız. Online olarak taşıyacağız ancak taşıma esnasında bu servera bağlanan kullanıcılarda kesinti olur mu? taşıdıktan sonra sanal ortamdaki sunucuyu açacağız fizikseli kapatacağız. veri kaybı yaşar mıyız? son girilen data fiziksele mi yeni sanal sunucuya mı yazılır?

Gönderildi : 11/06/2018 14:06

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Vmware converter ayarlarında convert işlemi bittiğinde son işlemleri de uygula gibi bir ayar vardı diye hatırlıyorum.

ayrıca fiziksel makinayı kapatıp sanal olanı açarken illa ki kesinti olacaktır.

Gönderildi : 11/06/2018 14:13

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba;

Veri kaybı yaşamazsınız.

Tabiki işlem yarıda kalmaz yada best practice göre yapmaz iseniz olabilir.

Vasvi hocamın dediği gibi. Fiziki makineyi kapatıp sanal açılma süreci test ve devreye alam sürecinde tabiki sistemlar kapanıp açıldığı için bir mink kesinti olacaktır.

Ama size tavsiyem duruma direkt olarak Fiziki makinenin sanala çevirimi olarak bakmayın. Conver ettiğiniz fiziki makine ne çok önemli Domain Server yada SQL yada üzerinde yüklü yazılımlara göre dikkat etmeniz gerekenler var.

Size tavsiyem şu yazımı okuyun :  https://www.vmwaretv.com/2015/05/vmware-vcenter-converter-standalone-60.html  bir çok öneri ve yapılacaklar var.

Daha hızlı ve doğru sonuç için tavsiyemdir. 

Verinin nereye yazılacağına siz convert işlemi bittikten sonra karar verecek ve kullanıclarınız ona göre yönledireceksiniz.

Kolay gelsin...

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/06/2018 15:37

(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows server 2012 fiziksel sunucuyu, Vmware esx 5.5 sanal ortama convert ederken aşağıdaki hatayı alıyorum. vmware standalone converter 5.5 ve sonra 6.0 kullandım aynı hatayı alıyorum. Yukarda verdiğiniz linkteki maddeleri dikkat ederek convert yapıyorum. Sanırım windows işletim sisteminde sorun var yardımcı olabilir misiniz? veya Veeam backup free versiyonuyla fizikselden sanal ortama taşıyabilir miyim?

Error code: Unable to create a VSS snapshot of the source volume(s). Error code:
2147754760 (0x80042308)

Gönderildi : 09/07/2018 11:23

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Mehmet hocam VSS ( Volume Shadow Copies ) servisi ile ilgili. O servis windows server üzerinde sağlıklı çalışmaz ise. Hem covert hem de yedek işlemleri sırasında işleme başlamadan önce bir VSS servisini kullanarak snapshot alarak işleme başlıyor bu sebeple bir hata alıyorsunuz. 

Sizin VSS servisinizin tam olarak çalıştığından emin olmanız gerekiyor. Size tavsiyem "vss troubleshooting" diye bir arama yapar iseniz bir çok step bay step döküman bulabilirsiniz. Hatta Veeam ve VMware KB lerinde de bu durumlar ile ilgili bir çok kaynak vardır.

İyi çalışmalar...

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/07/2018 12:49

Paylaş: