Forum

AD DS + Exchange Se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AD DS + Exchange Server + S4Business Yapısı

20 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,377 Görüntüleme
(@tahirtayyipkeskin)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, yaklaşık 2 aydır üzerinde çalıştığım bir yapı var. Bu yapı local, basic bir Office 365 yapısı olarak adlandırılabilir. Hemen anlatıma geçeyim.

Bu yapı için toplamda 3 adet Windows Server 2016 temiz kurulumu yapıldı.

1. Server Windows Server 2016 üzerinde AD DS (dc01.gad.domain.com)

-Herhangi bir problem olmadan active directory domain services kurulumu yapıldı. OU ve Kullanıcılar oluşturuldu.

2. Server Windows Server 2016 üzerinde Exchange Server (mail01.gad.domain.com)

-Herhangi bir problem olmadan ad ds üzerinde yetkili account ile hatasız bir şekilde kurulumlar tamamlandı. Fakat AD DS üzerindeki gad.domain.com gerçek bir domain olduğundan NS ile yönlendirildiğinden exchange server içinde iç tarafta dnsler tamamlandı. Bu server de oluşturulacak mail hesapları [email protected] şeklindedir.

-İlk hatamız AutoDiscover tarafında. Detaylandıracak olursak Exchange Management Shell üzerinde Get-AutodiscoverVirtualDirectory komutunu çalıştırdığımızda InternalURL kısmının boş olması. Bu da AutoDiscover servisinin çalışmamasına yol açıyor. Örnek verecek olursak;

mail.gad.domain.com/Autodiscover/Autodiscover.xml adresinden bir sonuç alıyoruz yani bu url çalışıyor fakat Microsoft Autodiscover test uygulamasında errorları genişlettiğimde sadece bu adres kullanılmıyor. Bizden aşağıdaki adresinde çalışması isteniyor. 

domain.com/Autodiscover/Autodiscover.xml Bu domain.com farklı bir plesk sunucusunda olduğundan bunun çalışmasını başaramadım. Daha öncesinde Exchange Server'i Domain Controller ile aynı makinede kurup, kullanıyorduk hiçbir problem olmuyordu. Fakat yanlış bir kurulum olduğunu anlayınca ve AD DS + Exchange Server + S4Business yapısı olacağından birbirinden ayrı olsun kafam karışmasın diye Domain Controller ile farklı bir serverde kurmak istedim. Durum bu olunca hatalar bitmiyor. AutoDiscover, Logon Name vb. sürekli hatalarla karşılaşıyoruz. Mail alışverişinde hiçbir problem yok. Şuan için tek problemim bu şekilde. Ve bu hataları gideremediğimden S4Business kurulumuna da geçemedim.

Bayağı bir baştan kurulum vs. yaptıktan sonra artık yardım almam gerektiğini düşündüm. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Veya bu problemlerle ekstra olarak baş etmeden direkt Seperated şekilde bu sistemi kurmama yardımcı olabilecek birisi varsa (çünkü yanlış mantıkla kurmaya çalışıyor olabilirim) zevkle birlikte kurulum yapıp ardından bu kurulumun bir dökümantasyonunu forumumuzda paylaşabilirim. Internet üzerinde herkes dc + exchange server tek bir serverde önermiyor fakat hiç bir anlatım göremedim ben. Hiç değilse bir de katkımız olabilir diye düşünüyorum..

Teşekkür ederim tekrardan, iyi günler

Gönderildi : 11/06/2018 04:18

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Internalurl senin local dcden alir, bu urlnin senin dnsinde oldugundan emin ol, bide exchange serverin kuruludugu local subnet , AD sites&service icinde subnets  kisminda tanimli mi? Degilse o subneti ekle bidaha calistir,

Gönderildi : 11/06/2018 16:54

(@tahirtayyipkeskin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Internalurl senin local dcden alir, bu urlnin senin dnsinde oldugundan emin ol, bide exchange serverin kuruludugu local subnet , AD sites&service icinde subnets  kisminda tanimli mi? Degilse o subneti ekle bidaha calistir,

Yanıtınız için teşekkür ederim, DNS üzerinde açmadığım kayıt kalmadı hocam. Şöyle göstereyim

Bunda bir problem yok fakat ad sites & services içerisinde subnets kısmında hiçbir tanım göremedim. Exchange Server'in kullandığı subnet i girdim fakat gene bir etkisi olmadı

Gönderildi : 11/06/2018 18:44

(@Kadir-Akgun)
Gönderiler: 7
Active Member

Brainhere.com alan adınıza ait public dns üzerinde ns kayıtlarınızı nereye yönlendirdiniz?

Microsoft Connectivity analyzer tarafında autodiscover kaydını çözebilmesi için Cname ve Srv kaydına bakıyor.

Aşağıdaki örneğe göre dns kaydınızı güncelleyip deneyebilirmisiniz.

Kayıt Türü:Cname

Domain:autodiscover.brainhere.com

Value:mail.brainhere.com

Kayıt Türü:Srv

Service Name:_autodiscover

Protocol Name:_tcp

Port:443

Priority:10

Weight:10

Target Host:mail.brainhere.com

Birde Exchange tarafında hem internal hemde external autodiscover kaydınızı mail.brainhere.com şeklinde yazmanızı öneririm.

Not:Alan adını satın almış olduğunuz sağlayıcıda yönetim panelinde alan adına tıklayıp dns yönetim paneli üzerinde yukarıdaki kayıtları girebilirsiniz.

Gönderildi : 11/06/2018 19:58

(@tahirtayyipkeskin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, CNAME kaydı zaten vardı. SRV de priority ve weight 0 dı 10 yaptım. Target host dediğiniz gibi güncelledim. Bunun dışında Set-ClientAccessService ile autodiscover InternalUri https://mail.domain.com/Autodiscover/Autodiscover.xml  şeklinde güncelledim. Fakat ne yaptıysam gene de Get-AutodiscoverVirtualDirectory komutundan sonra InternalURL boş.

Birde sizden ricam mesajınızdaki urlleri domain.com şeklinde yazmanız. Indexlenmesini istemiyorum

Gönderildi : 11/06/2018 20:48

(@FerhatIndi)
Honorable Member

Ilk postunda calisiyordu demissin Ad ile birlikte kurunca. Sonra baska  Plesk serverindeki parent domain mi calisiyor, yani sen sub domain uzerinde mi exchange server kurmak istiyorsun?

Bence senin sorunun ADS ve DNS yapisi, subnet ADS ve services uzerinde tanimli degilse zaten o kurulum hic olmamasi gerekirdi,

ADs ve exchange farkli vlanlarda ise bu iki vlan arasinda herhangi bir firewall rule varmi?

Gönderildi : 11/06/2018 22:19

(@tahirtayyipkeskin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ilk postunda calisiyordu demissin Ad ile birlikte kurunca. Sonra baska  Plesk serverindeki parent domain mi calisiyor, yani sen sub domain uzerinde mi exchange server kurmak istiyorsun?

Bence senin sorunun ADS ve DNS yapisi, subnet ADS ve services uzerinde tanimli degilse zaten o kurulum hic olmamasi gerekirdi,

ADs ve exchange farkli vlanlarda ise bu iki vlan arasinda herhangi bir firewall rule varmi?

AD ile Birlikte kurduğumda mail alış-verişte hiçbir problem yok zaten. Problem Autodiscovery de. Sub domain üzerinde AD DS kurup, onun altında da mail server ve s4b server kurup UPN Suffix ekleyip domain.com da kullanmak fikrim. 

Hocam daha ayrıntılı yazayım yapıyı;

Mail Hizmeti Kullanılacak Domain: domain.com

*AD DS Forest: gad.domain.com

*Domain Controller: dc01.gad.domain.com

Exchange Server: mail01.gad.domain.com

Aynı switchte aynı VLAN'dalar. Zaten ESXi üzerindeki 2 sanal makine bunlar. LAN yapısı yok, IPv4 ve IPv6 adresleri üzerinden direkt internete çıkıyor. Herhangi bir firewall rule yok. Şöyle örneklendirebilirim. DC Server Manager'e yani dc01'e, mail01'i ekleyip kontrol edebiliyorum Server Manager üzerinde. DNS'te DC üzerinde.

Amaç AD DS ile Exchange Server'i ayırmak.

Teşekkür ederim

Gönderildi : 11/06/2018 23:10

(@FerhatIndi)
Honorable Member

Onceden exchange server  yukluyse, bunu clean uninstall ettinmi?

https://msexperttalk.com/remove-exchange-server-using-adsi-edit/

soyle aciklayalim

1-Outlook acilidiginda Exzchange serverdeki SCP  AutoDiscover URI  icin AD  query yapar

2-AD bunun icin DNS degerlerine bakar autodisover uri icin

3-budegerlerle Outlook , exchange server port 135  RCP ile baglanip, kullanici mailboxin icindenbir suru attribute ceker 

4-Outlook sonra Exchange serverle negotiate ederekbaglanti kurar

#3 de eger bu attributler eski exchange serverin kalintilari varsa, sorun cikar.   Kolay gelsin

Gönderildi : 12/06/2018 22:04

(@tahirtayyipkeskin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Onceden exchange server  yukluyse, bunu clean uninstall ettinmi?

https://msexperttalk.com/remove-exchange-server-using-adsi-edit/

soyle aciklayalim

1-Outlook acilidiginda Exzchange serverdeki SCP  AutoDiscover URI  icin AD  query yapar

2-AD bunun icin DNS degerlerine bakar autodisover uri icin

3-budegerlerle Outlook , exchange server port 135  RCP ile baglanip, kullanici mailboxin icindenbir suru attribute ceker 

4-Outlook sonra Exchange serverle negotiate ederekbaglanti kurar

#3 de eger bu attributler eski exchange serverin kalintilari varsa, sorun cikar.   Kolay gelsin

Merhaba tekrar,

Herşey fresh kurulumdu ad dahil. AutoDiscover Uri zaten görünüyor. Yanlış anlaşılma oldu sanırım. Şöyle anlatayım

Get-ClientAccessService | fl AutoDiscoverServiceInternalUri yaptığımda AutoDiscoverServiceInternalUri görünüyor o okey. Fakat 

Get-AutodiscoverVirtualDirectory dediğimiz zaman InternalURL boş geliyor

Gönderildi : 13/06/2018 03:51

(@FerhatIndi)
Honorable Member

O zaman VD silip tekrar ekle, sonra iis reset yap

Remove-AutodiscoverVirtualDirectory –Identity "cas-servername\Autodiscover (Default Web Site)"

New-AutodiscoverVirtualDirectory -WebsiteName "Default Web Site" -WindowsAuthentication $true -BasicAuthentication $true

Sonra buda ise yaramazsa, manual olarak ps ile ekle 

http://www.thirdtier.net/set-exchange-2010-and-2013-internal-and-external-virtual-directory-urls-in-powershell/

Gönderildi : 13/06/2018 19:12

(@tahirtayyipkeskin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

O zaman VD silip tekrar ekle, sonra iis reset yap

Remove-AutodiscoverVirtualDirectory –Identity "cas-servername\Autodiscover (Default Web Site)"

New-AutodiscoverVirtualDirectory -WebsiteName "Default Web Site" -WindowsAuthentication $true -BasicAuthentication $true

Sonra buda ise yaramazsa, manual olarak ps ile ekle 

http://www.thirdtier.net/set-exchange-2010-and-2013-internal-and-external-virtual-directory-urls-in-powershell/

P.M Gönderdim hocam

Gönderildi : 14/06/2018 00:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Şimdi reklam gibi olacak ama bence madem böyle bir işe giriştin bunun eğitimi alman lazım, Bak örnek Ferhat tane tane yazmış outlook ne yapar vs neden adam biliyor, bunları bilmeden bu sorunu çözsen bile bir sonraki adımda yine takılacaksın, toplamı 500TL etmiyen aşağıdaki eğitimleri alırsan bence daha hızlı ilerlersin bu paraya da bu eğitimleri hiç bir yerden bulamaz

Microsoft Exchange Server 2016 Eğitimi - Bölüm 1
https://www.udemy.com/exchange-server-2016-egitimi/?couponCode=E2016-1-3799
Microsoft Exchange Server 2016 Eğitimi - Bölüm 2
https://www.udemy.com/exchange-server-2016-egitimi-bolum2/?couponCode=E2016-2-3799
Microsoft Exchange Server 2016 Eğitimi - Bölüm 3
https://www.udemy.com/exchange-server-2016-egitimi-bolum3/?couponCode=E2016-3-3799
Microsoft Exchange Server 2016 Eğitimi - Bölüm 4
https://www.udemy.com/exchange-server-2016-egitimi-bolum4/?couponCode=E2016-4-3799
Microsoft Exchange Server 2016 Eğitimi - Bölüm 5
https://www.udemy.com/exchange-server-2016-egitimi-bolum-5/?couponCode=E2016-5-4999

Not: gerçekten amacım reklam değil çünkü eğitimlerim cidden iyi satıyor ama insanlar bazen bana bunu paylaşmadığım için kızıyor, geçen bir arkadaşım söyledi, abi dedi böyle bir eğitim hazırlamışsın toplasan 500tl değil sen hala cevap yazıyorsun, hemen gözümün önünde aldı çünkü adam bu işi yapıyor.

Özetle eğer ödev vs ile uğraşmıyorsan bu işi yapmayı düşünüyorsan eğitim şart.

Ferhat bu arada desteğin için teşekkürler bayağı tane tane anlatmışsın 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/06/2018 04:10

(@tahirtayyipkeskin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Şimdi reklam gibi olacak ama bence madem böyle bir işe giriştin bunun eğitimi alman lazım, Bak örnek Ferhat tane tane yazmış outlook ne yapar vs neden adam biliyor, bunları bilmeden bu sorunu çözsen bile bir sonraki adımda yine takılacaksın, toplamı 500TL etmiyen aşağıdaki eğitimleri alırsan bence daha hızlı ilerlersin bu paraya da bu eğitimleri hiç bir yerden bulamaz

Microsoft Exchange Server 2016 Eğitimi - Bölüm 1
https://www.udemy.com/exchange-server-2016-egitimi/?couponCode=E2016-1-3799
Microsoft Exchange Server 2016 Eğitimi - Bölüm 2
https://www.udemy.com/exchange-server-2016-egitimi-bolum2/?couponCode=E2016-2-3799
Microsoft Exchange Server 2016 Eğitimi - Bölüm 3
https://www.udemy.com/exchange-server-2016-egitimi-bolum3/?couponCode=E2016-3-3799
Microsoft Exchange Server 2016 Eğitimi - Bölüm 4
https://www.udemy.com/exchange-server-2016-egitimi-bolum4/?couponCode=E2016-4-3799
Microsoft Exchange Server 2016 Eğitimi - Bölüm 5
https://www.udemy.com/exchange-server-2016-egitimi-bolum-5/?couponCode=E2016-5-4999

Not: gerçekten amacım reklam değil çünkü eğitimlerim cidden iyi satıyor ama insanlar bazen bana bunu paylaşmadığım için kızıyor, geçen bir arkadaşım söyledi, abi dedi böyle bir eğitim hazırlamışsın toplasan 500tl değil sen hala cevap yazıyorsun, hemen gözümün önünde aldı çünkü adam bu işi yapıyor.

Merhaba,

Ferhat hocama tekrar teşekkür ediyorum burada da destek oldu, yarında birlikte kısa bir görüşme yapacağız. Destek olmaya devam ediyor.

Reklam olarak algılamadığım eğitimlerinizin spoilerlerini izledim. Zaten bu zamana kadar bulunduğunuz projeler, seminerler ve ÇözümParkta makaleler yanıtlar olsun, kesinlikle eğitimlere katılmak için benide iten & heveslendiren şeyler.

Şuna açıklık getirmek istiyorum, şu anda konu üzerinde bahsi geçen sistemleri yeni kurduğumuz start-up için hazırlıyoruz. Yani bunda ticari bir maksat ve bir gelir yok. Proje kapsamlı baktığımızda eğer böyle bir işe girişecek olursam proje geliriyle uygun fiyatlı, kaliteli eğitimlerinizden gayet tabii yararlanmak isterim.

Daha çok gencim, 19 yaşındayım. Yaptığım işe gelirsek, Linux Sistem Yöneticiliği ve Full Stack Developerlik yapıyorum. Bu konuda da gerekli eğitimleri ve tecrübeleri daha önce kazandım. Günden güne de geliştiriyorum kendimi. Çok çok küçük yaştan itibaren, bu yönde eğilimlerim olduğundan donanım tabanlı mesleki bir başlangıcım var. Bu yıllar geçtikçe, donanım -> yazılım -> network -> server şeklinde ilerledi ve hala ilerliyor. Şuan da bulunduğum konumda bir Exchange Server yapısı ancak bizden vm veya dedicated server kiralayan müşterilerimize sağlıyoruz ki bunlarda profesyonel olarak değil. Server aldın Exchange Server istiyorsun hadi kuralım şeklinde. Uzun lafın kısası ilk ciddi projede, bütçe desteğiyle profesyonel olarak eğitimler almaya çalışacağım, planlarım var.

Sadede gelirsek şuan için komik bir rakam olsa da bütçe ayıramadığımdan eğitimlerinize üzülerek katılamıyorum.

Not: Radore'nin geçmişte planlamış olduğu Think-IN seminerlerinden birinde sizin sunumunuzuda keyifle dinledim. Gelecektekiler için de yararlı bulduğumdan, planlamalar yapmaya çalışacağım.

Cevabınız ve yönlendirmeniz için teşekkür ederim

Gönderildi : 14/06/2018 04:52

(@FerhatIndi)
Honorable Member

Rica ederim hocam,sizin yanininzda bizim ruzgarimiz bile esmez. 

Alayli olmak bir yere kadar, kaliplari yapabilirsin,kesinlikle egitim sart.

Devops gercekten cok guzel bir sektor inanilmaz bir demand var yurtdisinda.

Gönderildi : 14/06/2018 11:23

(@tahirtayyipkeskin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Planlar uyduğunda bu eğitimlerle de yollarımız kesişecektir. 🙂

Kesinlikle TR'de bu şekilde.

Gönderildi : 14/06/2018 17:40

(@tahirtayyipkeskin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Bahsi geçen yapıdan tamamiyle vazgeçtiğimi belirtiyorum. Office 365 ile bu yapıya erişeceğiz.

İyi çalışmalar dilerim

Gönderildi : 14/06/2018 19:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Evet DevOps Yurt dışında çok iyi gidiyor bunu yurt dışındaki arkadaşlarımdan çok net görebiliyorum, ama Türkiye gerçekleri farklı olduğu ve burada para kazanmak durumunda olduğumuz için gönlümüzden geçen işleri her zaman yapma şansı yok.

Burada gönüllü paylaşımda bulunan herkes bence çok değerli, kimsenin az çok bilmesi önemli değil ne kadar paylaştığı önemli bence 🙂

Tekrar desteğin için teşekkürler, umarım seni buralarda daha uzun süre görebiliriz, bakarsın ekip içerisinde de olursun hem ilk yurt dışı ekip üyemiz olur 🙂 toplantılara da artık skype yaparsın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/06/2018 20:40

(@FerhatIndi)
Honorable Member

Evet DevOps Yurt dışında çok iyi gidiyor bunu yurt dışındaki arkadaşlarımdan çok net görebiliyorum, ama Türkiye gerçekleri farklı olduğu ve burada para kazanmak durumunda olduğumuz için gönlümüzden geçen işleri her zaman yapma şansı yok.

Burada gönüllü paylaşımda bulunan herkes bence çok değerli, kimsenin az çok bilmesi önemli değil ne kadar paylaştığı önemli bence 🙂

Tekrar desteğin için teşekkürler, umarım seni buralarda daha uzun süre görebiliriz, bakarsın ekip içerisinde de olursun hem ilk yurt dışı ekip üyemiz olur 🙂 toplantılara da artık skype yaparsın.

Neden olmasin hocam, sizinle ekibinizle beraber olmak, cok keyif verici olur. Burda olmak bizi gercekten dinamik tutuyor,burda sorulan her soru. muhakkak gercek hayattada bizlerin karsina cikiyor

Gönderildi : 16/06/2018 07:26

(@tahirtayyipkeskin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ÇözümPark forum tarafında daha farklı ilerlemeli bence. Bir yere kadardı, o yere kısmen gelmiş. Değişiklik, güzellikler gerekiyor. O zaman "Ferhat hocam" ÇözümPark için ilk değişikliğiniz, güzelliğiniz olsun. Hayırlı olsun 🙂

Gönderildi : 16/06/2018 18:16

Sayfa 1 / 2
Paylaş: