Forum

QNAP Nas Disk Alanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

QNAP Nas Disk Alanın da Kaybolan Dosyaların Bulunamaması

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
6,338 Görüntüleme
(@mehmetaydin_)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba arkadaşlar,

Hergün yeni bir şeyle karşılaşmaya başladık.

Bugün bir arkadaş dosya düzenlemeleri yaparken, yanlışlıkla bir tuşa basıyor dosya'sı kayboluyor. Silindiğinden veya isminin değiştiğinden şüpheleniyor. Klasör içerisin de bir sürü dosya (Sunum,Excell vs ) var dı, silinse illa ki görürdüm diyor. Hiç uyarı ve dolum işlemi olmadı diyor.

İşlem yaptığı yer kullanıcılar için oluşturduğumuz GNAP NAS diskin de. Herkese 100 gb alan tanımladık, önemli dosyalarına burada saklıyolardı. (S Disk)

NASuser kendi programın dan daha önce silinmiş dosyalara erişebiliyoruz, en son bir ay önce işlem yapılmış dosyalar.  Bugün ki dosya klasörü de gözüküyor ama içi boş şekilde. Aynı isimde ki bir klasörün üzerinde de soru işareti var ama içi boş.

Kendi bilgisayarından dosya ismi ve .pttx uzantıları şeklinde aratıp işlem yaptığı dosyaların bazılarını buluyor fakat sağ tuşla dosya konumunu bul dediğimiz zaman açmıyor, dosyanın yerini biliyorsanız belirttin ''gözat' şeklin de uyarı çıkıyor. 

Bu uyarıdan tahminim dosyanın adının ve yerinin değiştiği yönünde. Ama bir türlü dosyaları bulamadık. "S" diskinin içinde ki klasörlere tek tek baktık orada da yok. Başka yere almış sa da dosya ismini bilmediğimiz için arama yapamıyoruz. Kaybolunca geri getirmek için Ctrl+Z yaptım vs diyor. Acaba hızlı hızlı işlemler yaparken windows çakışma vs mi yaşadı acaba. Yanlış işlem yapılan dosyalara ulaşma gibi bir yöntem varmıdır bilmiyorum.

Nasıl ulaşabiliriz, ne yapabiliriz bu konuda acaba ?

Kullanıcı bilgisayarı, Wİndows 8, İşlem yaptığı alan QNAP Nas disk(S Disk).

Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/06/2018 20:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32950
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

ilgili dosya yani açmaya çalıştığınız ancak tıkladığınız zaman göz at çıkan dosyaya tıklamadan önce size yolu gösteren bir ekran görünür aynı bunun gibi;

bu dizini takip edin eğer içi boş ise dosya silinmiştir, network map olduğu için geri dönüşüm kutusunda bulamazsınız ancak QNAP da recycle bin açık ise oradan bulabilirsiniz. Orada da yok ise garip bir durum vardır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/06/2018 00:48

(@mehmetaydin_)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

ilgili dosya yani açmaya çalıştığınız ancak tıkladığınız zaman göz at çıkan dosyaya tıklamadan önce size yolu gösteren bir ekran görünür aynı bunun gibi;

bu dizini takip edin eğer içi boş ise dosya silinmiştir, network map olduğu için geri dönüşüm kutusunda bulamazsınız ancak QNAP da recycle bin açık ise oradan bulabilirsiniz. Orada da yok ise garip bir durum vardır.

Merhaba Hakan Bey, 

Günaydın,

Kısayolun da verdiği dizini açmaya çalışınca orada da göremiyoruz dosyayı. Bir dosyasını C:\Kullanıcılar\KullanıcıAdı\AppData diye devam eden Klasöründe gösterdi,oraya gittik dosya yok. 

Aynı şekilde Roaming klasöründe gösteriyor du oraya gittiğimiz de aradığımız dosya yok.

QNAP Nasuser olarak programından bakıyoruz Recyle bin de silinmiş klasörlerine ulaşıyoruz, ama en son bir ay önce işlem yapılmış. Aynı isime ait bir klasör var orada ama içinde ki dosyalar farklı, güncel değil. Yani şöyle açıklayayım bir sunum yapılmış v1 diye kaydedilmiş, düzenleme yapıldıkça v2, v3, v4 diye gitmiş, v2 çıkıyor ama v4 son işlem yaptığı dosya yok. 

Dosyanın ismini değiştirirken elim farklı tuşlara bastı diyor, diyoruz acaba ismi verecekken bir iki harf yazdıktan sonra yanlış bir yere mi taşıdı diye ama S disk (Nas) de yok, hard disk in de bir yere mi taşı diyerek oradaki klasörlere açıkcası tek tek bakmadık, tüm bilgisayar da arattığımız da yukarıda ki hatayı veriyor, dosyanın kısayolunu buluyor, dosya konumu ile git dediğimiz de hata veriyor, uzantısını takip edip kendimiz gittiğimiz de dosya yok içinde.

Çalışmalarını da masaüstüne kısayolu nu almıştı Nas disk'in onun üzerinden çalışmalarını yürütüyordu , o sorun olur mu acaba ?

Bir de diyelim ki dosya silindi hadi oldu ki Nas Recyle bin de de göstermedi bir şekilde, normal hardi diskten geri dönüşler yapabiliyoruz ama acaba Nas diskte böyle bir imkanımız var mıdır ?

Ya da başka ne yabilirim ? İçinde önemli dosyalar var.

Çok teşekkürler

Gönderildi : 06/06/2018 10:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32950
Illustrious Member Yönetici

Siz şimdi çok farklı bir şey söylediğiniz, sizin word dokümanın açtığınız dizinler hep tempdir, yani network üzerinden, outlook üzerinden açılan dosyalarda bu tür iz kayıtları olur bu da dosyanın localde olmadığını kesin kanıtlıyor.

Özetle ne yaptığınız gelip araştırmadan ki bunun için iyi bir danışman tutmanız lazım windows forensic yapsın ona da değeceğini sanmıyorum.

Geçmiş olsun yani.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/06/2018 20:42

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Dosyalar local  ve network recycle bin deglse, hala qnap icindedir,  buyuk ihtimal tasinmistir yada isim degistirmis. (F2 )

Ben olsam guzel bir file search  indexleme programi ile ava find benzeri bir programla qnap kismini deep scan yapip. muhtemel dosyalari ararim yani *.docx, yada *.pptx seklinde

https://alternativeto.net/software/avafind/

Gönderildi : 06/06/2018 22:11

(@mehmetaydin_)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Siz şimdi çok farklı bir şey söylediğiniz, sizin word dokümanın açtığınız dizinler hep tempdir, yani network üzerinden, outlook üzerinden açılan dosyalarda bu tür iz kayıtları olur bu da dosyanın localde olmadığını kesin kanıtlıyor.

Özetle ne yaptığınız gelip araştırmadan ki bunun için iyi bir danışman tutmanız lazım windows forensic yapsın ona da değeceğini sanmıyorum.

Geçmiş olsun yani.

Günaydın, 

Şöyle bir şey denedim bu sabah; 

Kendi Nas Disk (S) alanım içinden bir dosyayı normal sildim, daha sonra NasUser arayüz briminden Recyle Bin klasörüne gidip kullanıcı adı kısmından kendi ismimi oraya attığını gördüm, dosyanın içine girdiğim de o an sildiğim dosya yı orada gördüm.

Daha sonra Shift+Del yaparak sildim, tekrar Recyle Bin klasörüne gittim, o sildiğim dosyanın da orada olduğunu gördüm. 

Buradan şu anlam çıkıyor sanırım, yanılıyormuyum ; Bu arkadaşımız dosyasını Nas Disk içinden nasıl silerse silsin bu dosyanın Recyle Bin klasörü içine gelmesi lazım. Buradan giderek, klasörün ismini değiştirken farklı bir isimle farklı bir yere taşınmış olma ihtimali yüksek değil mi ?

Tekrar teşekkürler

Gönderildi : 07/06/2018 11:14

(@mehmetaydin_)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Dosyalar local  ve network recycle bin deglse, hala qnap icindedir,  buyuk ihtimal tasinmistir yada isim degistirmis. (F2 )

Ben olsam guzel bir file search  indexleme programi ile ava find benzeri bir programla qnap kismini deep scan yapip. muhtemel dosyalari ararim yani *.docx, yada *.pptx seklinde

https://alternativeto.net/software/avafind/

Günaydın,

Dediğiniz olabilir, çünkü yukarıda Hakan Bey'e anlattığım olayı yaptım.

Bir de Network Recyle Bin dediğiniz yer NasUser içinde ki Recyle Bin değil mi ?

Local dediğimiz de Public içinde ki Recyle Bin mi ?

Şöyle bir şey denedim bu sabah; 

Kendi Nas Disk (S) alanım içinden bir dosyayı normal sildim, daha sonra NasUser arayüz briminden Recyle Bin klasörüne gidip kullanıcı adı kısmından kendi ismimi oraya attığını gördüm, dosyanın içine girdiğim de o an sildiğim dosya yı orada gördüm.

Daha sonra Shift+Del yaparak sildim, tekrar Recyle Bin klasörüne gittim, o sildiğim dosyanın da orada olduğunu gördüm. 

Buradan şu anlam çıkıyor sanırım, yanılıyormuyum ; Bu arkadaşımız dosyasını Nas Disk içinden nasıl silerse silsin bu dosyanın Recyle Bin klasörü içine gelmesi lazım. Buradan giderek, klasörün ismini değiştirken farklı bir isimle farklı bir yere taşınmış olma ihtimali yüksek değil mi ?

Teşekkürler

Gönderildi : 07/06/2018 11:18

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Evet yuksek , indexleme yapan bir softwware bulup dosyayi aratin

https://www.raymond.cc/blog/instantly-list-all-files-and-folders-with-everything-search-engine/

Gönderildi : 07/06/2018 11:27

Paylaş: