Forum

RAID 5 yapımızda 2 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

RAID 5 yapımızda 2 disk arıza verdi.

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,467 Görüntüleme
(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

PowerVault NX3200 storage kullanıyoruz. üzerinde RAID5 ve RAID1 olarak iki yapımız var.

İşletim sistemi RAID1 yapısında. Bunda bir sorunumuz yok.

Datanın bulunduğu RAID-5 yapısında 2 disk sıkıntılı. İlk etapta 6.numaralı HDD turuncu yanıyordu. Kontrol ettiğimizde 2.numaralı disk yeşil yanmasına rağmen foreign olduğunu gördük. Sonrasında 6 numaralı diske yeni disk taktık ama rebuilding işlemi yapamadı. Sonrasında anlık olarak yeniden başlatık ve 2 numaralı diskin anlık düzelmesi sonucu 6 numaralı disk için rebuilding işlemi yapıldı. Ama o kadar kısa işlem yaptıki 1 dk bile sürmedi. 

Bu sebeple şuan 6 numaralı disk sorunsuz görünüyor ama içeriği muhtemelen boş ve 2 numaralı disk failed vermiş durumda. Özetle RAID 5 yapısında 2 diskimiz arızalı ve datalara erişemiyoruz. İşletim sistemini RAID-1 yapısı sağlam olduğu için açıyoruz, fakat RAID-5 yapısı (yani D sürücüsü) ulaşılamaz durumda ve açmıyor. 

Bunun için her hangi bir tool ya da aklınıza gelen bir yöntem var mı deneyebileceğimiz

Gönderildi : 04/06/2018 15:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

Bilgiler kıymetli ve bütçe var ise raid oramından veri kurtarılacak  http://verikurtarma.com/  . 

Zorluk derecesine göre biraz paraya patlar ancak ben kurtaracağım derseniz bir çok yazılım var ancak baba yazılımlarda lisans olmadan sonuç olmaz. Ontrack firmasının ürünlerine bakmanızı öneririm.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/06/2018 15:18

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun dell idrac üzerinden baktığınızda disk durumları nasıl gözüküyor? rebuild işlemi yaparken herhangi bir hata aldınızmı? konuyu dell ile görüşebilirsiniz umarım güncel backpınız vardır eğer bu işlemlerden sonuç alamazsınız veri kurtarma merkezleri ile göürşmeniz gerekiyor.

Gönderildi : 04/06/2018 16:11

(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun dell idrac üzerinden baktığınızda disk durumları nasıl gözüküyor? rebuild işlemi yaparken herhangi bir hata aldınızmı? konuyu dell ile görüşebilirsiniz umarım güncel backpınız vardır eğer bu işlemlerden sonuç alamazsınız veri kurtarma merkezleri ile göürşmeniz gerekiyor.

Open Manage programı ile baktığımda 2 numaraı disk failed durumda. diğerleri normal. Ama dedigim gibi 6 numaralı hdd takıldıktan sonra hızlıca normale döndü. datalar kopyalanmadı gibi bir durum oldu.  Dell idrac daha önce kullanmadım. artısı olacaksa yükleyebilirim. Birde merak ettiğim bu disklere onarım uygulama tool yok mu. Chkdsk gibi mesela.

Gönderildi : 04/06/2018 19:25

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Raid 5 ile birlikte hot spare kullansaydınız keşke ancak geçmişi konuşmanın bir anlamı yok bu saatten sonra, foreign diski import edememiş. 

Eğer raid kartı LSI ise mega raid tool'u ile bir kontrol edin ayrıca DSET raporuda alıp donanımsal bir sorun olup olmadığını teyit edin. 

Eğer verikurtarma firmaları ile görüşmeyecekseniz son arızalı diski rebuild'e zorlayabilirsiniz ama muhtemelen raid yapısı corrupt olmuştur. 

Kolay gelsin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 04/06/2018 19:48

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

önerilere ek olarak, bozulan disk grubundaki veriler sizin için kıymetli ise, herhangi bir işlem ve zaman kaybetmeden direk veri kurtarma kurumlarından biri ile iletişime geçin.

aksi halde dg üzerindeki her işleminiz, kurtarma sürecini uzatacak veya imkansız hale getirecektir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2018 04:27

Paylaş: