Forum

Zimbra Soap Servisi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Zimbra Soap Servisi Kullanımı Hk.

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,093 Görüntüleme
(@huseyinbaduk)
Gönderiler: 116
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Çözümpark Ailesi

Kurumumuz Zimbra'yı sadece LDAP amaçlı kullanıyor.. Şifre değiştirme işlemleri yalnız bizim tarafımızdan yapılıyor.. Kullanıcılar için şifreleri değiştirebilecekleri bir arayüz yapmak istiyorum.. Documents adresinde ChangePassword adlı bir method var yalnız nasıl kullanacağım hakkında bir fikrim yok.. Zimbra içerisinden soapla ilgili konfigurasyon girmem gerekiyor mu? Sistemin nasıl yapılacağını üstten anlatabilecek biri var mı?

Teşekkürler

Gönderildi : 22/05/2018 13:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Zimbra plan pek yok ne yazık ki olanlar da pek bilgi paylaşmayı sevmiyor, bence kurumsal bir yer ise maliyetlide olsa en azından destek alabileceğiniz Exchange veya office 365 ya da gsuite benzeri bir platform' a geçin derim.

Tabi bilen olur ise paylaşır ise ne mutlu bize.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/05/2018 03:39

(@huseyinbaduk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Hocam,

Cevabınız için teşekkür ederim.. Zimbra eskiden Mail server olarak kullanılmış Gmail altyapısına geçince sadece kullanıcıların bulunduğu bir LDAP server haline gelmiş.. Bu yüzden ücretli bir çözüm sunmam mümkün görünmüyor.. Yapmak istediğim bir arayüz oluşturarak Bilgi İşlemin bu yükünü ortadan kaldırmak, yalnız dediğiniz gibi ortalıkta hiç kaynak yok.. İyi çalışmalar

Gönderildi : 23/05/2018 06:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bunun için doğru yöntem bu değil ama, sonuçta artık gsuite kullanıyorsan zimbra ya hiç bir şekilde ihtiyacın yok bunu dene

https://support.google.com/a/answer/106368?hl=en

Aynu microsoft office 365 için ad connect ürünü gibi ad yi bulut ile sync ediyor.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/05/2018 16:31

(@huseyinbaduk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Hocam,

Cevabınız için teşekkür ederim.. Gmail'i çok aktif kullanmak istemiyorum açıkçası.. Tek yerde toplamak güzel olur yalnız Google bünyesinde toplamak yanlış olabilir..

Olayı farklı bir şekilde çözmeye çalışacağım; Zimbra, OpenLDAP altyapısını dolayısıyla veriler mysql veritabanda tutuluyor.. All granted bir User oluşturarak remote bağlantıyla tablo üzerinde değişiklik yapmaya çalışacağım bakalım bu sefer nasıl olacak..

Teşekkürler

Gönderildi : 30/05/2018 16:07

(@huseyinbaduk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Hocam,

Cevabınız için teşekkür ederim.. Gmail'i çok aktif kullanmak istemiyorum açıkçası.. Tek yerde toplamak güzel olur yalnız Google bünyesinde toplamak yanlış olabilir..

Olayı farklı bir şekilde çözmeye çalışacağım; Zimbra, OpenLDAP altyapısını dolayısıyla veriler mysql veritabanda tutuluyor.. All granted bir User oluşturarak remote bağlantıyla tablo üzerinde değişiklik yapmaya çalışacağım bakalım bu sefer nasıl olacak..

Teşekkürler

Soap'a geri dönmek zorunda kaldım 🙁

Zimbra password belirlerken garip bir hash algoritması kullanıyor ve üzerine kullanıcıya özel salt işlemi yapıyor.. Yani dışarıdan müdahele etmek için her kapıyı kaoatmış yalnızca SOAP kapısını açık bırakmış

Gönderildi : 30/05/2018 18:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bence koşarak kaç uzaklaş o sistemden ama tabi şimdi exchange veya office 365 hep para 🙁

Gönderildi : 30/05/2018 18:51

(@huseyinbaduk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bütçemiz düşük olduğu ücretli çözümlere yönelemiyorum.. 

Herşey için teşekkürler Hakan hocam iyi çalışmalar

Gönderildi : 30/05/2018 19:08

(@huseyinbaduk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba tekrardan,

GCDS'yi araştırıyorum galiba kullanım oranı artacak, yalnız anladığım kadarıyla senkronize işlemi tek yön yapılıyor bu da LDAP'tan Cloud'a..

• tersi yönde senkronize mümkün mü? (gmail userların ldap'a)
  • 2 farklı teknoloji 2 farklı şifre hash'lemesi, auth ederken sorun olmuyor mu?

Teşekkürler, iyi çalışmalar..

Gönderildi : 02/06/2018 17:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

şifreleme ve hash sorunu yok, tek yönlü çünkü ücretsiz, aynı Azure veya office 365 de olduğu gibi, eski dirsync yeni aadconnect ücretsiz ve aynı işi yapıyor ama çift yönlü dersen yani bulut üzerinde şifre değiştireyim o da on prem' i değiştirsin bu ücretli oluyor.

Gönderildi : 02/06/2018 17:13

Paylaş: