Forum

Gezici Personeller ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Gezici Personeller hk.

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
636 Görüntüleme
(@ozgurdaghanci)
Gönderiler: 259
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar,

Şirketimizde bölgelerde gezici olan personellerimiz var 20 kişi kadar bu personellerimizi AD yapısına geçirmek istiyoruz. intune iceledim ayrıca Windows Server Direct Acces özelliğinide ama kararsız kaldık şirketimizdee daha önce yaptığımız testlerde kullancıyı domaine üye yapıp ssl-vpn kurlumu gerçekleştirdik sonra gpupdate işlemi gerçekleştirdik çalışıyor ama ondada kullanıcı ssl-vpn otomatik baglanamadığı için pc açılışınca faydalı bir çözüm olarak görmedik çünkü kullanıcı vpn bağlı olduktan sonra update çekmesi gerekecek gibi sizlerin bu konuda fikirleri nedir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 21/05/2018 16:24

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

ssl-vpn browser bazlı çalışıyor ise evet önce logon olması gerekebilir

ama windows vpn ile logon öncesi bağlantı sağlatabilirsiniz

Gönderildi : 21/05/2018 16:45

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

kullandığınız vpn gateway çözümünü bilmemekle birlikte, agent mevcut ise kullanıcılar otomatik olarak istediğiniz lokasyona bağlanacaklardır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/05/2018 03:50

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Fortigate ürününün forticlient yazılımını kullanıyoruz ssl-vpn olarak. Disbiritörle yaptığım görüşmede bana otomatik bağlantı mevcut olmadığı söylendi hatta eski yazılımlarnda versiyon yenilenmeden önce kullanıcı adı ve şifreyi save edebiliyorduk ama yeni yazlımda bu güvenlik açısından kaldırıldığı bilgisi verildi.

Gönderildi : 22/05/2018 20:45

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ssl-vpn browser bazlı çalışıyor ise evet önce logon olması gerekebilir

ama windows vpn ile logon öncesi bağlantı sağlatabilirsiniz

Vasvi bey merhaba,

windows vpn ile logon öncesi bağlatı sağlayabilirden kastınız firewall yazılımı üzerindeki kullanıcı adı ve şifresi ile mi bağlanabiliyor windows üzeriden _?

Gönderildi : 22/05/2018 20:51

(@turancoskun)
Üye

Merhabalar,

Fortigate ürününün forticlient yazılımını kullanıyoruz ssl-vpn olarak. Disbiritörle yaptığım görüşmede bana otomatik bağlantı mevcut olmadığı söylendi hatta eski yazılımlarnda versiyon yenilenmeden önce kullanıcı adı ve şifreyi save edebiliyorduk ama yeni yazlımda bu güvenlik açısından kaldırıldığı bilgisi verildi.

sanırım 5.4.3 sonrası belirtilen değişiklik yaşanmış.

bu durumda intune vb. çözüme ek olarak, yapınıza bir vpn gateway konumlandırarak, talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

eş zamanlı oturumu hesaplayıp, buna göre maliyet çıkarmanız mümkün.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/05/2018 01:28

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

bu durumda intune vb. çözüme ek olarak, yapınıza bir vpn gateway konumlandırarak, talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

turhan bey merhabalar,

intune inceledim demo yaptım ama sanki bana biraz aksiyonlar yavas gibi geldi ve uğraştırıcı ve iki farklı arayüzden erişebiliyoruz şuanda eski portal ve yeni portal var iki farklı oturumla giriyoruz sanki biraz daha oturmasını beklemek lazım gibi AD kabiliyetini kazanması için sanki biraz daha beklememiz gerekecek.h ve orda en ufak bir şeye kod yazıp paket oluşturup göndermemiz gerekiyor. Vasvi beyin dediği işlem ile ilgili olarak eğer gönderdiğim dökuman ile bu işlem hallediliyorsa onu deneyip test etmek isterim bu arada bunlardan başka bir yol yok gibi değilmi sanırsam herhalde gezici profiller için.

Gönderildi : 23/05/2018 06:22

(@turancoskun)
Üye

20 kullanıcı için bir vpn gateway konumlandırmak, maliyet ve yönetim açısından daha basit olabilir.

yeni gateway agent ile auto connect çalışır ve talebinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Gönderildi : 24/05/2018 04:10

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

20 kullanıcı için bir vpn gateway konumlandırmak, maliyet ve yönetim açısından daha basit olabilir.

yeni gateway agent ile auto connect çalışır ve talebinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Turan bey merhaba,

Vpn gateway daha önce hiç konumlandırmadım turan bey sizden ricam hangi ürünü tavsiye edersiniz nasıl çalışır gibi bende bu arada araştırmalara başlıayacağım Mevcut kullandığımız firewall üzerinde bu işlemi yapa biliyormuyuz acaba yani firewall üzerinde gerçekleştiriliyormu acaba _?

Gönderildi : 24/05/2018 14:39

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Turan bey merhaba,

Forticlient yeni versiyon yazılımlarında username ve password kaydede bilmek için firewall içerisinden gerekli ayarların yapılması lazımmış kullanıcı bir sefer connect olunca kullanıcı adı ve şifre kısmı otomatik olarak kayıt oluyor ve Auto Connect seçeneğide geliyor Disbiritörle görüştüğümde olmadığını söylemişlerdi ama 🙂 aradım onlarada ilettim 🙂 belki aynı sıkıntıyı yaşayan bileri olursa faydalı olur umarım.

Gönderildi : 24/05/2018 18:57

(@turancoskun)
Üye

hayırlı olsun, geri bildirim ve faydalı bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 25/05/2018 06:20

Paylaş: