ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

4.5G VınnWifi Mobil İnternet ve ADSL İnternet Hattını birlikte Yönetmek

Son Mesajınız 05-20-2018, 23:48 Turan COŞKUN tarafından gönderildi. 5 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
 •  05-15-2018, 22:05 530958

  4.5G VınnWifi Mobil İnternet ve ADSL İnternet Hattını birlikte Yönetmek

  Merhaba,
  Adsl altyapısının çok kötü olması sebebiyle evime 4.5G VınnWifi cihazı üzerinden mobil internet aldım. Fakat AKK 50 GB olduğundan dolayı AKK dolduğunda hızı 128Kbps ye inecek yani internet kesilecek gibi birşey. ADSL aboneliğim ve Airties 5443 cihazım hala duruyor ve aktif. Benim istediğim şu;

  Normalde VınnWifi internetini kullanmak fakat AKK dolduğunda ise ADSL internetimden yola devam etmek istiyorum. Ya da izin verilecek ölçülerde, yazacağım bazı kurallarla örneğin bazı sitelere ADSL hattından bazı yerlere VınnWifi cihazımın mobil internetinden gitmesini istiyorum. Sanırım bana bu isteklerimi karşılayabilecek bir router gerekiyor. Evde kablolu ve kablosuz internet kullanan bilgisayar ve diğer cihazlarım var. Bu arada Tplink powerline ürünleri ile mevcut adsl internetimi farklı odalara elektrik hattı üzerinden gönderiyor, o odalardaki powerline ürünleri ile kablolu ve/veya kablosuz erişim noktaları olarak karşılıyorum.

  Bana öyle bir marka model cihaz önerin ki, bu istediklerimi karşılasın. Önereceğiniz cihazın Adsl destekli bir modem özelliği olması durumunda eski Airties 5443 cihazımı da aradan çıkarmış olurum. Önerilerinizde unutulmaması gereken nokta, önereceğniz cihaz VınnWifi Cihazımın internetini sadece Wifi ile alabiliyor olacak, Adsl internetini ise ya mevcut Airties modem/router üzerinden ethernet kablosuyla alacak veya kendi modem özelliği varsa onu kullanacak. 1 Kablosuz WiFi internet erişimi ile 1 Kablolu internet erişimini yönetebilecek bir cihaz. Tercihen TP-Link olabilir.

  Umarım anlatabilmişimdir.

 •  05-15-2018, 23:17 530971 Cevap 530958

  Cevap : 4.5G VınnWifi Mobil İnternet ve ADSL İnternet Hattını birlikte Yönetmek

  merhaba,

  3g hattınız için ek bir ethernet int. sahip bir modeminiz olsaydı, tplink herhangi bir loadbalanacer ile kısmı olarak taleplerinizi gerçekleştirebilirdiniz.

  usb portu olan bir modeli olmayabilir, müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

  bütçeniz var ise draytek tarafında lte modellerinden birini alıp, sim kartı direk üzerine takarak, istediğiniz talepleri gerçekleştirmeniz mümkün.

  http://www.draytektr.com/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_product&pid=3011&sid=3005

 •  05-16-2018, 13:24 530985 Cevap 530971

  Cevap : 4.5G VınnWifi Mobil İnternet ve ADSL İnternet Hattını birlikte Yönetmek

  Tp-link olması şart değil. Ayrıca mevcut modemimi değiştirmem de şart değil.

  Yani;

  Wifi aracılığıyla bağlantı kurulacak bir Wan hattı ile, Ethernet arayüzü aracılı ile bağlantı kurulacak ikinci bir Wan hattını (veya bu ikinci Wan hattına da WiFi üzerinden bağlantı kurulabilir benim için her ikisi de uygun) yukarıda belirttiğim şekilde yönetebilecek bir kablosuz router olabilir diye düşünmüştüm. Ama sanırım sandığımdan daha kompleks bir durummuş. Başka bir yolu olabilir mi? Muhtemelen Draytek ürünleri pahalıdır. Önerilen Draytek cihaz fiyatı takribi ne kadar acaba?

 •  05-17-2018, 23:51 531038 Cevap 530985

  Cevap : 4.5G VınnWifi Mobil İnternet ve ADSL İnternet Hattını birlikte Yönetmek

  winn olan hattınız için sıfır veya ikinci el eth. modem alın.

  diğer hattınız ile mobil hattı basit bir mikrotik router üzerinde konumlandırıp, ilerleyebilirsiniz.

  ortalama bir fiyat vermek zor, draytek için simetle iletişme geçebilirsiniz, durumunuza göre farklı bir ürüne yönlendirebilirler belkli.

 •  05-19-2018, 15:51 531107 Cevap 531038

  Cevap : 4.5G VınnWifi Mobil İnternet ve ADSL İnternet Hattını birlikte Yönetmek

  Şu linkte bir videolu anlatım buldum. Bu videoda bahsedilen 2. cihaz yani 4.5G VınnWifi cihazından WiFİ aracılığı ile aldığı sinyalleri kabloluya dönüştüren cihaz sanırım AirTies Air 4400. Bu cihazı da internette 98TL ye buldum.

  Ancak videoda bahsi geçen modem/router cihazı sanırım "4.5G Mobil İnternet hattımın 50GB kotası dolduğunda, internete otomatik olarak ADSL hattım üzerinden çıkma" isteğimi ve "Çok komplex olmayan diğer route/firewall kurallarını oluşturma" isteğimi karşılayabilecek yetiye veya esnekliğe sahip değil.

  Önermiş olduğunuz Mikrotik marka ürünleri biraz inceledim. Ancak çok fazla seçenek/model mevcut. Router/Modem/AccessPoint/Firewall/Repeater/Switch vs. gibi kavramlar belli ürünlerde çeşitli şekillerde birleştirilmiş. Bu da kafamı karıştırdı. Bu nedenle yanlış ürünü almaktan çekindim biraz.

  Fakat yine de şu mikrotik ürünü sizin bahsettiğiniz ve işimi görebilecek olan ürün olabilir diye düşünüyorum.

  • AirTies Air 4400 işimi görür mü? (4.5G VınnWifi cihazımdan yayılan WiFi Kablosuz İnternet sinyallerini kabloluya çevirip ethernet kablosuyla Mikrotek Routera bağlamak için),
  • Router olarak yukarıdaki linkte yer alan Mikrotek RB750Upr2 4+1 Poe Out Router/Switch ürünü sizin bahsettiğiniz mikrotik ürünü olabilir mi? Bu istediğim işi yapabilir mi?
  • Bu Mikrotik ürünlerinde ve/veya diğer ürünlerinde lisans için ayrıca bir bedel ödenmekte midir? Ya da süreli lisans mıdır yoksa tek sefer alınan ömür boyu lisans mıdır?
  • Mikrotik Ürününün yapılandırması zor mudur? Zore ise ve kendim yapamayacak isem kurulum veya teknik destek ücretli midir?

   

  Bu konularda da beni aydınlatırsanız sevinirim. Eğer bu şekilde işimi görecekse bir an evvel alacağım.

 •  05-20-2018, 23:48 531137 Cevap 531107

  Cevap : 4.5G VınnWifi Mobil İnternet ve ADSL İnternet Hattını birlikte Yönetmek

  airties tarafında direk müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek, danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

  mikrotik kullandığım bir marka değil, ancak arama motorlarında çıkan firmalardan özellik ve kurulum anlamında destek alabilirsiniz.

  mikrotik için sadece satın alırken ürün bedeli ödeyip, ömür boyu kullanabiliyorsunuz diye biliyorum.

  yapılandırma noktasında çok basit sayılmaz, üsttede belirttiğim gibi satın aldığınız yerden destekte talep edebilirsiniz.

RSS haberlerini XML olarak görüntüle