Forum

Ana kart işlemci ra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ana kart işlemci ram seçiminde kriter,

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,125 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Oyuncu pc topluyorum,işlemci anakart ram seçiminde bellek hızları konusunda bazı tereddütlerim oldu.

Şöyleki;

Kullanmak istediğim işlemci: Intel Coffee Lake i7 8700K 3.7GHz 1151 12M 

bu işlemcinin intel sitesindeki Memory Specifications : bellek hızı DDR4-2666

Seçtiğim oyuncu anakartı: Asus Z370 Maximus X Hero DDR4 Hdmi Dp Usb3.1 

overlockla DDR4 4133+ MHz (O.C.) desteği var.Muhtemelen overlock olmadan

2666-3200 arası olabilir.

Sorum bellek seçimi yaparken işlemci bellek frekansınımı baz alacağız.

İşlemci benim bellek frekansım ddr4 2666 mhz diyor,anakart 4133 mhz'e kadar çıkabilirim diyor.

Haliyle ram tercihi yaparken fiyatlarda frekansa göre belirleniyor,

piyasada kingston dd4 2666 mhz ile 3200 mhz arasında ; 50-60$ fiyat farkı görünüyor.

Şuan 4133 mhz satan bir yer görmedim.

Tercihte kriter hangisi olmalı.

Gönderildi : 11/05/2018 00:04

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Burada tercihiniz gereksiniminize göre olmalı, eğer bütçeniz fazlaysa herşeyi son teknoloji tabiki alabilirsiniz. Ancak bir bütçeniz var ve bütçenizi aşmak istemiyorsanız herşeyi tadında bırakıp gereksinimlerinizi düşünmeniz gerekiyor. 

Cpu tarafında o cpu işinizi görecektir dilerseniz i9'larada bakabilirsiniz ancak bence şu an için hiç gerek yok hem daha çok yeni hem oyun için çok fazla. Aynı zamanda günümüz teknolojisinde windows da bile artık bazı işlemleri yapılırken GPU kullanılmaya başladı. Task manager'da bile bunu görebiliyorsunuz. 

Ekran kartı seçiminde MSI yada Nvidia direk kendisi benim tercihim özel bir sebebi yok sempati 🙂 

Ram tarafında ise gerçekten 4133 mhz'e ihtiyacınız var mı ? Hiç bir oyunun o kadar yüksek güce ihtiyaç duyacağını sanmıyorum. 

Ama sonlandıracak olursak bence userbenchmark sitesini kullanarak kendi bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre dizmeniz en faydalısı olacaktır. Soğutma sistemi çok önemli unutmayın 🙂

www.okanozbey.com

Gönderildi : 12/05/2018 00:25

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Hocama ek olarak ben olsam marka makina alırım.

Oyun bilgisayarı alan kişiler keyfine düşkün oluyor. Keyif istenen yerde maddiyatın esnetilmesi lazım.

Hp omen by serisine bakabilirsiniz. Onlar sizin için gereken bileşenleri tasarlamış. 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/05/2018 03:11

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Rıza bey hp serisine baktım.Fakat ürün teknik detaylarını tam göremedim.

Kullandıkları anakart,ram,hdd,teknik detaylarını göremedim.

Yalnız ilk izlenimim incelemeye değer olduğu.

Genelde toplama pc'ye alışkınız.

Zaten konuyu açmamdaki sebebide veri işlemede donanım bileşenlerinin tercih sıralamasıydı.

Yani işlemci frekansı,anakart frekansı,ram frekansı.

Yıllardır anakart bellek frekansları herzaman üst seviye anakartlarda overlock desteğiyle

işlemciden önde gidiyor.Ram üreticileriyle bir birlerini takip ediyorlar.

Fakat burada işlemci bellek frekans desteğinin her ikisinden de geri olması nedeniyle

bizleride tercih yapma konusunda çelişkiye sokuyor.

Özellikle oyunlarda bunlara ek olarak iyibir monitör ve ekran kartı tercihiyle sonuç

değişmeyecekse yüksek hızda anakart ve ram tercihi yapmış olmamın bir esprisi kalmayacak.

Yani 300$ bir anakart,250$'lık bir rame boşa para vermiş olacağız.

Gönderildi : 13/05/2018 04:23

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Valla biz bir tane Omen by serisi aldık. Kullanan arkadaş oyun canavarı. Donanım olayını bir kenara bırakıyorum. Bu arkadaş yıllardır en deli oyunları oynar oyun sistmlerine verdiği para ile ev alınabilir 🙂 Omen by kullanınca abi bu dedi 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/05/2018 23:34

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

uzun yıllardır oem pc oluşturmamakla birlikte, belirtilenlere ek olarak kesinlikle en son teknolojiye yatırım yapmanızı önermem.

son çıkan teknolojiden bir veya iki model öncesini tercih etmeniz size fiyat,performans avantajı sağlayacaktır.

oem pc yerine, dell alienware modellerinide incelemenizi öneririm, ülkemizde yeterli ilgiyi görmesede, global tarafta oyuncular tarafında tercih edilmekte.

model ve özellikleri, referans adres üzerinden inceleyebilirsiniz.

http://www.dell.com/tr/p/desktops-ec/alienware-desktops

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2018 01:48

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Oyuncu bilgisayarı topluyorasnız amd ryzen işlemcileri size tavsiye ederim.. Bütçeniz varsa, AMD Ryzen 1950X işlemciye göz gezdiriniz. 

Gönderildi : 14/05/2018 20:58

Paylaş: