Forum

Fortigate 30E MSSQL...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 30E MSSQL Port Yönlendirme Sorunu

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,383 Görüntüleme
(@fatihgurdal)
Gönderiler: 75
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Fortigate 30E kullanıyorum,

Port yönlendirme ile ilgili bir sorunum var 3389 portunu dışardan içeriye yönlendirdim sorunsuz çalışıyor

fakat 1433 portunu dışardan içeriye açmam gerekiyor ama bir türlü açılmıyor defalarca kontrol etmeme rağmen port dışarıya açılmıyor loglarda da bir hata göremiyorum,

Konu hakkında CLI ekranında bir kısıtlama varmıdır acaba ?

Gönderildi : 20/04/2018 15:51

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

Merhaba,

firewall tarafında port forwarding ile 1433 ü dışarıdan içeri SQL suncunuza nat lamanız ve policy 'de mssql servisine izin vermeniz yeterlidir.

bunu yaptığınız durumda çalışmıyorsa eğer, bu problem firewall kaynaklı değildir, sql configration manager 'i açarak network configration 'daki ayarları kontrol etmeniz gerekmektedir.

test için telnet ip 1433 yaptığınızda aldığınız yanıta göre kontrol edebilirsiniz.

kolay gelsin,

yB

Gönderildi : 20/04/2018 18:54

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

Merhaba,

Fortigate 30E kullanıyorum,

Port yönlendirme ile ilgili bir sorunum var 3389 portunu dışardan içeriye yönlendirdim sorunsuz çalışıyor

fakat 1433 portunu dışardan içeriye açmam gerekiyor ama bir türlü açılmıyor defalarca kontrol etmeme rağmen port dışarıya açılmıyor loglarda da bir hata göremiyorum,

Konu hakkında CLI ekranında bir kısıtlama varmıdır acaba ?

Merhaba,

RDP portunu açmak ve yönlendirmek dışında SQL/ Share point gibi uygulama ve portal/servis sunan uygulama tiplerinde port yönlendirme ve static nat girmelisiniz.

CLI'dan aynı işlemleri yapmanız mümkün, eğer CLI ile bağlandığınızda ki kullanıcı Super_Admin yetkisine sahip ise, tüm uygulamaları yapabilirsiniz.

Konuyu adım adım uygulayabileceğiniz örnek aşağıdaki linkte ki gibidir, 21/22/23 Nolu portlarla yapılmış olan örnekler yerine siz SQL sunucu veya sunucularınızın port ve ip lerini girip VIP servis oluşturacaksanız.

http://cookbook.fortinet.com/port-forwarding/

Selamlar

Gönderildi : 24/04/2018 21:56

Paylaş: