Forum

SSD Raid Öneri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SSD Raid Önerileriniz Lütfen : 4* 480GB SSD + 4*8TB

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,131 Görüntüleme
(@SerhatBayrak)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sunucu: HPE DL380 GEN9 2x E5-2620v4 64GB (4x16GB) P440ar/12LFF

4x HPE480GB SATA 6G RI LFF (3.5in)

4x HPE8TBSATA 6G Midline 7.2K LFF

Disk kullanımı olarak,

SSD ler üzerinde Proxmox,

HDD ler üzerinde VM "Bulut, Dijital Signage, CRM" vb. sunucular kurmayı planlıyorum.

Yalnız RAID yapısı için kararsız kaldım.

Disk tip ve adetlerini kesinleştirmedim. Öneriler doğrultusunda değişiklik yapabilirim.

Hem güvenlik hem de performans açısından en uygun RAID yapısı için önerilerinizi rica ediyorum.

Planladığım RAID yapısı her iki disk türünde de RAID 5, fakat dediğim gibi kararsız kaldım.

Uygun RAID yapısı konusunda desteğinizi rica ediyorum.

Şimdiden Teşekkürler.

HDD ler üzerinde "Bulut, Digital Signage, Lokal Web Sunucu" kullanmayı düşünüyorum.

SSD ler için RAID önerinizi almak istedim.
Disk yapısı olarak SSD ler üzerinde Proxmox,

HDD ler üzerinde "Bulut, Digital Signage, Lokal Web Sunucu" kullanmayı düşünüyorum.

SSD ler için RAID önerinizi almak istedim.
SSD : HPE 480GB SATA 6G RI LFF x4
HDD : HPE 8TB SATA 6G MIDLINE 7.2 K LFF x4

Gönderildi : 25/03/2018 01:26

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

öncelikle raid level seçimini, yapıyı ve ihtiyaçları bilen birinin karar vermesi daha doğru olacaktır.

bunu yaparken disk/raid kart kapasitesi, okuma/yazma oranları ve verinin önemi gibi noktaları dikkate almalısınız.

raid 5 kapasite ve performans açısından uygun, ancak tek disk toleransı mevcut, hotspare kullanırsanız sorun olmayacaktır.

talep edilen kapasite düşük ise, raid10 yüksek performans sağlar.

portal üzerinde raid konusunda detaylı bir makale mevcut, incelemenizi öneririm.

http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2015/09/27/ra_3101_d-nedir.aspx

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2018 12:42

(@SerhatBayrak)
Active Member
Konu başlatıcı

İlgili cevabınıziçin teşekkür ederim.

Makaleyi daha öncede okudum. Sorunun asıl amacını tam olarak izah edemedim sanırım. Aslında iki konu çıkıyor.

1) RAID yapısı ne olmalı?

2) SSD RAID + HDD RAID:

- SSD RAID ile sanallaştıma sunucusunda ekleyeceğim HDD RAID üzerine de sanal makineleri kuracağım. HDD RAID üzerindeki sanal makineler SSD RAID sunucunun performansını etkiler mi? Ya da tecrübe eden var mı? Muhtemel bir sorun yaşama olasılığı nedir? (Aynı anda SSD RAID ile HDD RAID kullanıp sorun yaşayan var mı?)

Benzer bir çok makalenin sonucu aynı kapıya çıkıyor.

"Sorunun cevabı kendisinde gizli"

Fakat genellikle anlatım eksikliği var sanırım. (Bunun üzerine ilerleyen zamanlarda daha detaylı ve uygulamalı bir çalışma yapmak niyetindeyim.)

Önerdiğiniz makalede yanlış anlamadıysam,

RAID 5  resminde 4 disk gösterip açıklamasında en az 3 disk gerekli yazıyor.

RAID 6 resiminde 5 disk gösterip açıklamasında en az 4 disk gerekli yazıyor. Biraz kafa karıştırıcı geldi.

Kullanacağım disk sayısı ve türlerine göre, RAID 10 ya da RAID 6 arasında tercih yapmam gerektiğini düşünüyorum.

Yapı az çok belli. Kullanım amacı ve ihtiyacını da başlıkları ile sorumun başında belirttim.

Veri merkezi falan değil. Özel bir kurum. Neticede bir yatırım yapılacak ve 3-5 fazlasına kat kat daha iyi performans ve daha fazla fonksiyon elde etme amacındayım.

Konfigürasyonu tamamlamadan önce buradan da danışmak istedim.

SSD ve HDD ile RAID aynı zamanda kullanmadığım için öneriler doğrultusunda konfigürasyonu da şeklillendirebilirim diye düşünmüştüm.

Gönderildi : 26/03/2018 00:02

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Raid yapısı olarak Raid 5 'i tercih edebilirsiniz en çok kullanılan raid türüdür.

Raid 5 için minunum 3 adet diske ihityacınız vardır. 1 adet diski hot spare yani yedek disk olarak bırakabilirsiniz.

SSD ve SAS disklerini aynı raid yapısında kullanabilirsiniz ancak hp görüşmenizi tavsiye ederim gerek uyumluluk gerek performans anlamında.

Aşağıda ki linklerde raid hesaplama ve raid hızı ile ilgili gerekli bilgiler mevcut inceleyebilirsiniz.

https://www.expedient.com/disk-raid-and-iops-calculator/

http://www.raid-calculator.com/

https://www.synology.com/en-us/support/RAID_calculator

Gönderildi : 26/03/2018 12:08

(@SerhatBayrak)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim.

HPE canlı destekten uyum problemi yaşamayacağımı söylediler.
RAID 10 olarak yapılandırmaya kara verdim.

Donanım müsait.

SSD RAID üzerinde Proxmox,

HDD RAID üzerinde sanal makineler.

Gelişmeleri ve kurulum sürecini de paylaşırım.

Saygılarımla

Gönderildi : 26/03/2018 20:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu kadar önemli bir yapıda yedeklilik önemli. Cluster düşünmenizde yrar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/03/2018 01:19

(@SerhatBayrak)
Active Member
Konu başlatıcı

Cluster ihtiyacı olacak düzeyde değil. Sistem performans sağladıktan sonra kısa süreli problemler tolere edilebilir. Çok kritik bir yapı olmadığından düzenli yedek alınması sağlandarak cluster maliyetini de performansa yapmayı düşünüyorum.

Öneriniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/03/2018 13:06

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Serhat bey kusura bakmayın geç cevaplıyorum.

teknik makalelerde teori+tecrübelerin paylaşımı yapılır, fikir ve en önemlisi anahtar kelimeleri verirler.

ancak nokta atış çözüm beklenebiliyor, onun adıda danışmanlık oluyor.

aynı kapıya çıkma noktasında haklısınız, raid konusu temel noktaları ile kısa, ancak konumlandırılacak projeye göre uzmanlık gerektirir.

kobi seviyesinde bunun çok önemi olmayabilir, dc/fs/app vb. birkaç vm ile raid5/6 tercihi ciddi fark yaratmayacaktır.

basit bir kural var, sistem her zaman en yavaş birime göre çalışır.

hybrid raid grupları kullanırken vm'leri io ihtiyaçlarına göre dağıtmanızı öneririm.

geçmiş çıktılarınız yok ise, bir süre monitor etmeniz yeterli.

ssd'ler yüksek io yapacaktır, bu noktada raid kartınızı daha önce belirtmiştim, incelemeniz yararınıza olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2018 01:28

Paylaş: