Forum

file server da perf...

Bildirimler
Hepsini Temizle

file server da performans arttıracak durumlar

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,474 Görüntüleme
(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

fileserver sanal sunucuda ram 4096 cpu 1 adet. file server olarak kullandığımız sınucumuz da dosya paylaşımı yopyoruz. ekstra bir servis kurulu değil Gb switch bağlantımız var. performans bazen ortakdaki dosylarda çok düşük oluyor bunun sebebi ram ve cpu olabilir mi sadece ortak klasörlerimiz olduğu için çok önemsememiştim. performansı arttırmak için ne yapabiliriz. tavsiyenizi rica ederiz.

Gönderildi : 14/03/2018 19:18

(@melihatasoylu)
Gönderiler: 73
Trusted Member

Merhaba,

File Server üzerinde CPU ve RAM'den daha fazla Network ve Disk IO performansına ihtiyacınız olacaktır.

Monitör edip bunları ihtiyaca göre yükseltmeniz daha doğru olur.

Gönderildi : 14/03/2018 19:44

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Server Version nedir bilmiyorum ancak 2008 R2 için bile bu çok düşük değer üstüne data işleyen servis çalışıyor tavsiyem 4 CPU verin

Gönderildi : 14/03/2018 20:03

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

server 2008 r2 str kullanıyorum ad dc olarak kullandığım sunucu ram ve cpu arttırdım bu şekilde test edeceğim iki ethernet tanımlayıp bir şeyler yapabilir miyiz. yada network de bu işleri hızlandırmak için ne yapabiliriz. sistem kaynakları diğer sunucularımda çok kullanılmamasına rağmen performans yeteri kadar iyi değil.

Gönderildi : 17/03/2018 21:00

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

bu tarz sorunlarda öncelikle sorunu belirlemi, devamında aksiyon almalısınız.

direk, ram/cpu artışı size çok büyük değişiklikler katmayacaktır.

öncelikle ilgili sistemi 2/3 gün monitor edip, darboğazınızı keşfedin, devamında bu bölgede iyileştirmeye gidersiniz.

son olarak fs tarafında genel sorun disk io veya network bandwitdh tarafında çıkar, dikkate almanızı öneririm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/03/2018 01:34

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

bu tarz sorunlarda öncelikle sorunu belirlemi, devamında aksiyon almalısınız.

direk, ram/cpu artışı size çok büyük değişiklikler katmayacaktır.

öncelikle ilgili sistemi 2/3 gün monitor edip, darboğazınızı keşfedin, devamında bu bölgede iyileştirmeye gidersiniz.

son olarak fs tarafında genel sorun disk io veya network bandwitdh tarafında çıkar, dikkate almanızı öneririm.

tavsiye edeceğiniz bir yazılım var mı özellikle (free) bu dar boğazı teşhis ettirecek bir yazılım

Gönderildi : 19/03/2018 12:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Windows performans monitör.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/03/22/reliability-and-performance-monitor.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/03/2018 00:18

(@AydinOnmez)
Gönderiler: 57
Trusted Member

monitor tool'u na bakmak en iyisi tabi ancak cpu ve disk IO su yeterli gelmiyordur muhtemelen bizde yaşamıştık

Gönderildi : 20/03/2018 01:33

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

monitor tool olarak spiceworks veya zabbix kullanılabilir, ancak darboğaz keşfi için elde ettiğiniz çıktıları okuyabilmeniz gerekir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2018 03:43

Paylaş: