Forum

Sysadmin'in gö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sysadmin'in göremeyeceği bir logdatabase oluşturmak

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
509 Görüntüleme
(@LeventCuha)
Gönderiler: 27
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şimdilik sql server 2008 kullaniyoruz standart sürüm ama yakında sql 2017 standart sürüme geçeceğiz,

Mevcut db'de bazi userlar (3-4 kisi) ve tablolar icin log database açmak istiyorum,

fakat mevcut sysadmin'de bu db'ye ulaşamalı sadece it müdürü ulaşacak,

mevcut instance içine bu db'yi açarsak zaten sysadmin'i engelleyememiş oluyoruz,

fakat linked server ile başka bir instance'a  trigger ile yaptirirsak mevcut sysadminde bu tablolara ulasabilecektir 

linked server olmadansa aklima şu yol geldi, trigger değişen veriyi bir temp table'da tutar daha sonra

bu trigger bir job çalıştırır ve bu jobta bir ssis paketini çalıştırarak böylece veriyi atar ve anında temp table drop edilir böylece  linked server olmadan

sysadminin ulaşamayacağı bir instance'a logları taşımış oluruz az user olacağı için çok büyük performans sorunu olacağını sanmıyorum

Veya bir tool kullanabiliriz ama yıllık 2500 dolar civarı, ücretsiz bir tool var mıdır veya aklınıza gelen başka bir yol

Teşekkürler

Gönderildi : 09/03/2018 18:47

(@LeventCuha)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

3rd parti uygulama kullanmadan SSIS kullanmak doğru bir tercih. Logları taşıdığınız sunucuda, yetki vermek istemediğiniz kullanıcıyı sysadmin yapmazsınız, böylelikle loglara erişemez. 

Merhaba, 

Teşekkür Ederim, Peki önerebileceğiniz en uygun fiyatlı 3rd parti bir ürün var mıdır ?

Gönderildi : 09/03/2018 20:14

(@LeventCuha)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herhangi bir önerisi olan var mı ? Uygun fiyatlı toollar yok mudur ? 

Gönderildi : 18/03/2018 17:03

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Herhangi bir önerisi olan var mı ? Uygun fiyatlı toollar yok mudur ? 

Levent bey,

fikri olan ve paylaşmak isteyen zaten yazacaktır, cevabınızı tekrarlamanıza gerek yok.

Yavuz hocanın belirttiği çözümü test edebildiniz mi ? bkz. ssis

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/03/2018 04:34

(@LeventCuha)
Trusted Member
Konu başlatıcı

9 gün sonra birdaha şansımı deneyim dedim, ucuza bir şey olsaydı güzel olacaktı

Çözümü ben sundum zaten benim yazdıklarımı okudunuz mu ? Farklı bir yol arıyordum

Çok kısa süreli gelen sorgularda çalışmıyor 1 sn'nin altında, sanırım sql2017 de direk paketi çalıştır diyeceğim

Gönderildi : 21/03/2018 18:23

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

9 gün sonra birdaha şansımı deneyim dedim, ucuza bir şey olsaydı güzel olacaktı

Çözümü ben sundum zaten benim yazdıklarımı okudunuz mu ? Farklı bir yol arıyordum

Çok kısa süreli gelen sorgularda çalışmıyor 1 sn'nin altında, sanırım sql2017 de direk paketi çalıştır diyeceğim

Levent bey,

yazılanları okumadan cevap vermek, burada pek mümkün olan bir durum değil.

post içeriğinizde düşüncenizi veya varsayımlarınızı iletmişsiniz, Yavuz hocada bunu önermiş.

belirttiğiniz adımları test edip, etmediğinizi sormam, çokta garip olmaz sanırım ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2018 03:27

Paylaş: