Forum

gpupdate /force ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

gpupdate /force çalışmıyor

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,719 Görüntüleme
(@ismailturhan)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar arkadaşlar,

Active directory gpo üzerinde yaptığım bazı değişiklikler (örneğin program/ekle kaldır görünmesin, windows firewall görünmesin...) domaindeki bilgisayarlara etki etmesi çok uzun sürüyor. gpupdate /force yapmama rağmen ve kullanıcı tarafında oturum kapatma, gpupdate, restart her türlü işlemi gerçekleştirmeme rağmen değiklikleri saatler sonra görebiliyorum. Domainde şuan sadece 5 bilgisayar var. 

Gönderildi : 22/02/2018 15:27

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

rsop.msc çıktısını inceleyin. Hangi GP nesnesinden etkilendiğinizi kontrol edin. Yapılandırmanız (Bilgisayar/kullanıcı) yanlış olabilir. Bilgisayar ve kullanıcı hesaplarınız doğru konteynırda mı teyit edin. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/02/2018 17:00

(@ismailturhan)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

rsop.msc çıktısını kontrol ettim. Uygulama doğru. Fakat yapılandırma kısmıyla ne demek istediğinizi anlamadım.Kullanıcı hesaplarınız doğru konteynır?

teşekkürler

Gönderildi : 22/02/2018 17:18

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Merhaba tekrar. Mesai içerisinde iken alelacele cevap verdim, şimdi tekrar okuyunca eksikliği bende farkettim kusura bakmayın. Biliyorsunuz grup ilkelerinde (group policy) 2 bölüm var. Bilgisayar yapılandırması (Computer Configuration) ve Kullanıcı yapılandırması (User Configuration) şeklinde. Bu bölümlerde istemiş olduğunuz değişiklikleri yaptıktan sonra bu kuralları (policy) bir kuruluş birimine (Organizational Unit, konteynır derken bunu anlatmaya çalıştım. Türkçesinin doğru çevirisini bilen varsa bilgi verirse sevinirim) bağlamanız gerekir.

Örnek vermek gerekirse "muhasebe" isminde bir kuruluş biriminiz (Organizational Unit) olsun. İçeriğinde sadece bilgisayar yapılandırması (Computer Configuration) ile ilgili kurallar bulunan ve ismi "bilgisayar_kurallari" olan bir policy bu birime bağlayın. Yazmış olduğunuz kuralların geçerli olabilmesi için uygulanmasını istediğiniz bilgisayar hesaplarının muhasebe biriminin içerisinde olması gerekir. RSOP.MSC ile incelediğinizde ise ilgili kuralın yanında "Default Domain Policy" yerine "bilgisayar_kurallari" ismini görmelisiniz.

Öncelikle yapılandırmanızda bunları kontrol edin. Ekran görüntüsü paylaşmanız konunun anlaşabilirliğini arttıracaktır. Eğer bu aşamada problem yoksa başka noktalarda çözüm arayalım.

İyi çalışmalar.

Sitede bulunan makaleleri incelemediyseniz faydalı olabilir.

https://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/05/09/microsoft-advanced-group-policy-management-nedir.aspx

https://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/07/15/windows-server-2012-group-policy-management-console-gpmc.aspx

https://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/05/longhorn-server-ile-group-policy-uygulamasi-group-policy-management-console.aspx

Gönderildi : 23/02/2018 11:17

Paylaş: