Forum

Mail Güvenliği

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Güvenliği

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
445 Görüntüleme
(@andackartal)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Mail güvenliği ile ilgili bir sorum olacak sizlere;

A kişisinin mail şifresi B kişisi tarafından bir şekilde öğrenilip  B kişisi tarafından mobil yada bilgisayar üzerinden girişler yapılıyor ve izleniyorsa bunun tespiti nasıl yapılabilir. 

Örneğin   B kişisi aynı aynı laptop'dan yada cep telefonundan kendi maillerine de bakıyor A kişisinin maillerine bakıyor.
Bu güvenlik açığının tespiti için bir yöntem var mı ?

Gönderildi : 17/02/2018 21:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Versiyon yazmamışsınız ancak bu işi bir log analiz programı kullanarak çözebilirsiniz.

Lepide v.s.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/exchange-server-auditing-with-lepide-auditor-suite-exchange-server-yonetici-degisikliklerini-takip-etme.html

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/02/2018 03:11

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

mta tercihiniz nedir ?

b kişisi kurum dışından bunu yapıyor ise, ip adresi tespit edilebilir.

veya b kişisinin hesap açtığı adresler ile a hesabının oturum kayıtları incelenir.

bu mta veya sistem seviyesinde zafiyetten daha çok, son kullanıcı bilinci ile alakalı.

çünkü her mail hesabı bireylerin veya operasyonların sorumluluğunda olup, parola gizliliğini sağlamakla yükümlüler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/02/2018 03:22

(@AydinOnmez)
Gönderiler: 57
Trusted Member

Merhaba, Exchange'in loglarından bunu görebilirsiniz public IP adresini bulursunuz, veya mobil cihazdan kulllanıyorusa bağlantı zamanını ve kullandığı mobil cihaza göre loglarda çıkıyor, bir ara bizim başımıza gelmişti blackberry'i telefonları marka olarak göremiyordu. 

Gönderildi : 18/02/2018 20:52

(@andackartal)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

Paylaşımlar için teşekkür ederim.
Tamamen bireylerin sorumluluğu olduğu konusunda hem fikirim.

Gönderildi : 19/02/2018 12:20

Paylaş: