Forum

Mssql 2014 Server R...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mssql 2014 Server Recovery Pending Sorunu

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
6,208 Görüntüleme
(@tolgakoc)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Firmamızda Mssql 2014 serverımızda veritabanları bazı zamanlarda farklı farklı veritabanları recovery pending moduna geçiyor ve veritabanına bağlantı sağlanamıyor internet üzerinden aşağıdaki sql kodlarla onarma işlemi yapıyorum ancak yine aynı durum oluşabiliyor.

ALTER DATABASE [DB_Name] SET SINGLE_USER WITH NO_WAIT

ALTER DATABASE [DB_Name] SET EMERGENCY;

DBCC checkdb ([DB_Name], REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS )

ALTER DATABASE [DB_Name] SET online;

ALTER DATABASE [DB_Name] SET Multi_USER WITH NO_WAIT

Hatanın sebebi sizce ne olabilir bazı websitelerinde elektriğin kesilmesi gibi durumlarda olabileceğini belirtmiş ancak böyle bir durum olmadı sizce sebebi ne  olabilir sorunun kaynağını nasıl bulabilirim. 

Resim örnektir.

Gönderildi : 13/02/2018 16:27

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

SQL mimarisi nedir? Farklı bir sunucu ile senkranizasyon var mı?

Windows log ekranında durum nedir? Konu ile ilgili gelen hatalarda neler var?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/02/2018 19:38

(@tolgakoc)
Active Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için öncelikle teşekür ederim.

Döüşünüz üzere recovery pending olan bir kaç veritabanını  " DBCC CHECKDB ('akin_db") "  komutu ile kontrol ettiğimde aşağıdaki gibi bir sonuç çıkmıştır.

Msg 945, Level 14, State 2, Line 5
Database 'akin_db' cannot be opened due to inaccessible files or insufficient memory or disk space. See the SQL Server errorlog for details.

Gönderildi : 14/02/2018 13:36

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

bellek ve disk te yeterli yer olmadıgını soyluyor , kontrol etdinizmi ?

Gönderildi : 14/02/2018 15:27

(@tolgakoc)
Active Member
Konu başlatıcı

Konuyla ilgili halen çözüm sağlayamadım. Görev yöneticisinde kontrol ettiğimde Cpu: %12 , Ram: %17 bir kullanım oranı bulunmaktadır. Management Studio üzerinden hata loglarını kontrol ettiğimde ram ile alakalı hata görüntüledim. 

Şöyle bir durum görüntüledim Görev Yöneticisinden >  Details (Ayrıntılar) kısmından sqlserv.exe sabit olarak 3,515,272 bir  Ram kullanım var sadece kb değişiyor diğer kullanımlar aynı tahminimce bir şekilde sql için Ram kullanımı limitlenmiş gibi bununla alaklı bir durum olabilir Windows server içerisinde böyle bir limitleme yapılabilir mi  yada düşünceleriniz nedir ?

Ek olarak farklı bir Mssql server içinde aynı değeri  kontrol ettim bu sorun o sunucuda mevcut değil o sunucudaki sqlserv.exe kullanımı ise 23.27.2588 K Ram kullanımı bulunuyor.

Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 13/06/2018 17:32

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Senin db patliyor gibi, offline ettikten sonra  backup tan restore et. 

Gönderildi : 13/06/2018 19:00

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

belirtilenlere ek olarak, sql server standalone olarak mı yapılandırıldı ?

log dosyasını kontrol ettiniz mi ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/06/2018 04:25

(@azizkadagan)
Gönderiler: 114
Estimable Member

Merhaba,

Sql Server Management üzerinden maksimum ram ayarlarını kontrol ettinizmi? Ek olarak veritabanınızın olduğu disk üzerinden yer problemi olabilirmi?

Ayrıca aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim.

http://promx.net/en/2016/11/microsoft-sql-server-database-repair-following-recovery-pending-status/

Gönderildi : 14/06/2018 05:31

Paylaş: