ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol

Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Kâr cebe yakışır!

Son Mesajınız 01-16-2018, 14:02 Jiyan Epözdemir tarafından gönderildi. 3 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  01-12-2018, 23:23 524693

Kâr cebe yakışır!

“Kâr cebe yakışır” sözü bana ait değil, muhtemelen anonimdir. Borsa’da al-sat yapan kişiler arasında, genellikle tecrübeli olanlardan, bilhassa bloomberg yayınlarında Belgin Maviş Hanımefendi’den çok sık duyuyorum bu cümleyi. Cebine nakit olarak girmediği sürece, dolaşımda olan yani halen trade amaçlı kullandığın kâr esasen kazanılmış sayılmıyor, çünkü her an piyasa terse dönebilir ve kâr olarak baktığın kazancın yanında kendi ana parandan dahi olabilirsin.. söz’ün felsefesi temelinde budur benim için.

Malumunuz yeni trend bitcoin ve altcoinler, bu pazara Aralık ortasında girenlerin çoğu şuan zarar etmiş durumdalar, ya zarardan çıktılar ya da bir umutla yükselmesini bekliyorlar. Alternatif Kripta Paralar’ın geneli ise 4 Ocak tarihi itibariyle terste bıraktı çoğumuzu, örneğin çok popüler olan Ripple, benzer durumda şuan Çok daha evvel alım giren yani 1 koyup bunu katlayan arkadaşlar ise kârdan zarar etmiş durumdalar benim gibi ama neden bilinmez çıkmaya da çok niyetleri yok gibi.

Ben, çıktım!

Normal şartlarda felsefem ana parayı al çık idi, ilk atağım bu şekilde oldu, kâr cebe yakışır dedim.. ana paramı + bir miktar kazancımı aldım. Gerisini ise bıraktım, ne olursa olsun, dursun böyle demiş idim..

Dün akşam ise kalanı da almaya karar verdim, çıktım. Sebebi ise kripto para’ya düzenleme getirilmesi için Hazine Müsteşarlığının adım atmış olmasını öğrenmem oldu, bu adım neticesinde çıkacak olan kararın çok bekleyeceğini düşünmüyorum, daha önce forex için de benzer bir aksiyon alınacağı duyurulmuş ve kararını hızlı almışlardı. Buradan çıkacak karara göre ya hiç girmeyeceğim ya da sadece kâr ettiğim tutarın yarısı ile alım yapacak ve daha uzun vadeli olarak bırakacağım, tamamen verilecek olan karara uygun bir zeminde ilerleme niyetindeyim.

Hazine Müsteşarlığından ne tür bir karar çıkabilir?

-         Kripto para alım-satım uygulamalarına erişim yasağı gelebilir

-         İlgili mevzuat tarihi sonrasında olmak kaydıyla, Yurt dışında trade edenlere ceza getirilebilir

-         Bankalara talimat geçilerek kaynağı belirsiz paraların/hesapların dondurulması ve hazineye devri istenebilir

-         En olumlu ve iyi ihtimal, vergi düzenlemesi gelebilir vb.

Tecrübe en iyi öğretmendir; Bu daha önce de oldu, forex piyasalarında önce yüksek kaldıraçlar kaldırıldı, sonra 50 bin TL altı için hesap açılamaz ve işlem yapılamaz denildi (herkes giremesin mağduriyet azalsın diye) sonra da yurt dışında trade yapana para cezası getirildi ve sonuç olarak TR’de forex sona erdi, resmen bir sektör birden bire yok oldu.

Bu adım mantıklı bir adım bana göre, çünkü büyüklerimiz musluğun başındalar, geleni de gideni de görüyorlar, demek ki para çıkışı var ama geri gelen para çok daha az. Emin olun bu kripto para teknolojisini biz çıkarıp dünya’ya bu şekilde sunuyor olsaydık yani pek çok ülkeden yatırımcı ülkemize kripto para için para sokuyor olsaydı bu işe engel olunmaz, para’nın gelişi izlenirdi, mantıklı olan da bu olurdu, senaryo hiç böyle değil demek ki böyle bir girişimde bulunuluyor, 750 milyar usd piyasa değerine ulaşan bir pazardan bahsediyoruz ve birileri bu parayı vakumluyor.

Yurdum insanı borsada spekülatif kağıtlarla - tüyolarla çok kaybetti, forexte kaldıraç sistemiyle kaybetti, şimdi de coin çılgınlığı ile aman ha sakın kaybetmeyelim, aynı hataya düşmeyelim, dikkatli olalım!

Yatırım yapalım ve/veya yapmayalım, hiç girmeyelim demiyorum; kaybetsenizde asla üzülmeyeceğiniz, dert etmeyeceğiniz tutarlarda işlem yapın yapacaksanız ve kârdaysanız alın koyun cebinize, sisteme çok önceden girenler ve katlayanlar parayı daha da büyüteceğim diyerek hırs yapmayın, ana paranızı alın mutlaka, kafanız daha rahat olsun, herşeyin başı kafa sağlığı.

Burada bahse konu siteler, kurum ve adı geçen yatırım araçları konuya örnek vermek amacıyla yazılmıştır, bu içerik hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, olumlu veya olumsuz olabilecek herhangi bir sonuca göre sorumluluk kabul edilmez.

İçeriği yararlı bulduysanız lütfen beğenin, bu metni kaynak göstermek koşuluyla paylaşabilirsiniz

Sevgiler

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/k%C3%A2r-cebe-yak%C4%B1%C5%9F%C4%B1r-mesut-sariyar/

Follow Me on Linkedin: https://www.linkedin.com/in/mesuts/

Forum Kuralları: http://www.cozumpark.com/forums/thread/650.aspx
    Etiket : ,,
  •  01-13-2018, 19:54 524707 Cevap 524693

Cevap : Kâr cebe yakışır!

Hepimiz gibi bende çevremde çok enterasan coin hikayeleri duyuyorum. Gözlemlediğim bir olay ise en son kontrolü kaybederek " coin mining " konusunu araştırmaları ve bu donanımları tedarik etmek istemeleri. Bence sanal para kontrol altna alınmadığı sürece kara parayı aklamak ve uluslararası transfer yapmak için en güzel araç. Netice itibari merkezi bir durum değil ve kontrol edemiyorsunuz.

Umarım 3-5 kenara ayrılan paralar elden uçmaz

Oracle Fusion Middleware Expert
    Oracle OCP
    MICROSOFT MCSE
    BEŞİKTAŞ JK : )
  •  01-16-2018, 13:13 524874 Cevap 524707

Yani muhtemelen Bitcoin ve diğer coinler ülkeler tarafından kabul edilecek ama bu arada para kazanmaya çalışan birçok kişi ciddi kayıplar yaşayacak. 

•  01-16-2018, 14:02 524882 Cevap 524874

Çok yerinde bir yazı olmuş, teşekkürler..

RSS haberlerini XML olarak görüntüle