ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

SAP'den Dijital Ambargo

Son Mesajınız 01-07-2018, 20:37 Rıza ŞAHAN tarafından gönderildi. 8 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
 •  01-03-2018, 23:42 524199

  SAP'den Dijital Ambargo


  ABD'de kendisine açılan bir soruşturma üzerine SAP Türkiye, birçok müşterisini İran ile kendi programı üzerinden çalışmaması konusunda uyarıyor.

  SAP, Avrupa'nın en büyük yazılım şirketi ve dünya üzerinde 180 ülkede 365 binden fazla müşterisi bulunuyor. Yani neredeyse her iş kolunda onlarca kilit firmaya ticari yazılım hizmeti sunuyor.  SAP'nin verilerine göre de; dünyanın parasal işlem hacminin % 76’sının SAP sistemler üzerinden geçtiği belirtiliyor. *

  Bahsi geçen ambargonun herhangi bir ülkeye değil hemen yanıbaşımızdaki İran'a uygulanıyor olması ve özünde ticari kısıtlama getirmesi bu durumdan en çok etkilenecekler arasına Türk şirketlerinide sokuyor.

   

  SAP Türkiye tarafından yapılan açıklama:
  "New York ve Frankfurt borsalarında işlem gören global bir şirket olan SAP SE, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Almanya ve operasyonlarını yürüttüğü ülkelerin ambargo kurallarına uymakla yükümlüdür. İran’ın nükleer programına ilişkin uluslararası anlaşma JCPOA'nın getirdiği değişiklikler ışığında, pek çok işletmenin İran'da faaliyetlerini yeniden değerlendirmesi ve İran pazarına girişi ile oluşabilecek riskler nedeniyle, iş ortaklarımızı yetkili uluslararası kurumlardan gerekli izinler alınmaksızın herhangi bir SAP ürün ve servisini ambargo uygulanmış herhangi bir şahsa, şirkete veya kuruluşa doğrudan veya dolaylı olarak tedarik etmemesi, dağıtmaması veya taahhütte bulunmaması konusunda bilgilendirdik.”

  “Dürüstlük ve şeffaflık, SAP'nin benimsediği iş yapış prensiplerinin en önemli yapı taşını oluşturmaktadır. Şirketimizin dünya çapında yaptığı tüm sözleşmelerde standart İhracat Kontrol maddesi olarak “Ambargolu ülkelerde ilgili kurumlardan gerekli ihracat izinleri alınmadan SAP ürün ve servislerinin kullanılamayacağına” dair bir madde yer almaktadır. Ek olarak, İran ile iş ilişkisi olduğu tespit edilen müşterilerimizden, ambargo kurallarına uygun davrandıklarını teyit etmelerini talep etmekteyiz. Bizim için önemli olan, SAP ürün ve servislerinin tabii olduğumuz ambargo kuralları ve mevzuatlarına uygun bir şekilde kullanılması için gerekli tüm önlemleri almaktır. Saygılarımızla"

   

  İran Ambargosu şimdiye kadar özellikle bankalar üzerinden finansal süreçler ön planda tutularak uygulanıyordu. SAP'den gelen bu açıklama ile ilk kez bir ticari yazılım şirketi bu siyasal hareketin zorlayıcı etkeni oldu diyebiliriz. SAP Türkiye'nin yaptığı açıklamaya paralel olarak Sabah Gazetesi'nin haberinde de ABD'deki borsalara kote olan tüm şirketler aynı uygulamayı 2018'de hayata geçirmek zorunda. Bahsi geçen şirketler arasında Microsoft gibi iş hatayında olmazsa olmaz konumdaki devlerin olması İran ile ticari ilişkileri olan şirketler için oldukça önemli ve uzun vadede ciddi sıkıntılar doğurabilecek bir durum olacağa benziyor.

   

  Konu hakkında özellikle Sap kullanan firmalardaki arkadaşların bilgi ve görüşleri de aydınlatıcı olacaktır. 

   

  Kaynaklar:
  www.dünya.com
  Sabah Gazetesi
  https://www.sap.com/corporate/en/documents/2017/04/4666ecdd-b67c-0010-82c7-eda71af511fa.html*

   

  Etiket : ,,
 •  01-04-2018, 11:17 524216 Cevap 524199

  Cevap : SAP'den Dijital Ambargo

  Birçok SAP kullanıcısı ile etkileşim halindeyiz, Açıkcası SAP iktisadi olarak çok aman aman bir durumda değil. Kendini güzel sattırıyor fakat alternatif bir çok uygulama mevcut. Diğer bir değişle SAP kullanıcam diye 500 tane komplike modül geliştiriyorsunuz ki buda dinamikleri çok etkiliyor.


  Oracle Fusion Middleware Expert
  Oracle OCP
  MICROSOFT MCSE
  BEŞİKTAŞ JK : )
 •  01-04-2018, 12:37 524221 Cevap 524216

  Cevap : SAP'den Dijital Ambargo

  "iş ortaklarımızı yetkili uluslararası kurumlardan gerekli izinler alınmaksızın herhangi bir SAP ürün ve servisini ambargo uygulanmış herhangi bir şahsa, şirkete veya kuruluşa doğrudan veya dolaylı olarak tedarik etmemesi, dağıtmaması veya taahhütte bulunmaması konusunda bilgilendirdik.”

   

  Bu ambargo sadece SAP nin iş ortaklarını bağlar. İran da SAP kullanan firma varmı bunu sorgulamak lazım önce, sonrasında da Türkiye'deki SAP danışmanlık firmaları çözümlerini İran'a satıyormu buna bakmak gerekir.

 •  01-04-2018, 18:35 524235 Cevap 524221

  Cevap : SAP'den Dijital Ambargo

  İran'da şubesi olan vs firmaların çoğunluğu SAP kullanıyor, sıkıntı buradan doğacak.


  Endüstri 4.0 ile Dijital Dönüşüm Başlıyor

  Technical Director
  Solutera Teknoloji ve Bilişim Çözümleri
 •  01-05-2018, 7:45 524246 Cevap 524235

  Cevap : SAP'den Dijital Ambargo

  Peki nerede kaldı kurumsal kimlik? yakın zamanda Microsoft'unda bu ambargoya katılacağını söyleniyor ne malum ilerleyen zamanlarda Türkiye'nin de bu ambargo tabi tutulmayacağı... ilerleyen zamanlar da bizi dijital bir felaket bekliyor olma olasılığı mevcut..

 •  01-05-2018, 16:31 524282 Cevap 524246

  Cevap : SAP'den Dijital Ambargo

  Bu durum en az bizi ilgilendiriyor ve kendilerine özel karar ulaşmadıkça uluslar arası BT firmalarının yerli temsilciliklerini... Neden? çünkü komşuluk nedeniyle bizim İran'a karşı ambargo uyumluluğumuz çok farklı. İran'a ambargo 5-10 yıllık mesele değil ve ilk defa sıkılaştırılmıyor. Tabi dünyada BT yeni. :) Bizim mesela EU ülkelerine göre ticari hürriyetimiz var uluslar arası anlaşmalara da uygun olarak. Aramızda Tercihli Ticaret Anlaşması gibi birçok anlaşma mevcut. İlaç, inşaat, kısmi tekstil, kısmi elektronik-elektirik, ahşap vs bir çok üründe serbestimiz var ve uluslar arası geçerli... Bizim ambargoyu delme konusu ticari ürünlerle ilgili değil para ile ilgili onu pek doğru bilen yok piyasada. GMP docs gibi İranla ticarette başka problemler var. Mesela İranla doğal gaz ticaretinde sorun yaşadık ve uluslar arası tahkime gidildi lehimize sonuçlandı kimse de bize siz napıyorsunuz demedi doğal olarak. Yani asıl İranla çok sıkı çalışan SAP'cı Siemens'ci almanlar düşünsün şimdi napacağız diye. :)


  / Sistem Destek Uzmanı /
  Teda Bilisim /
 •  01-05-2018, 22:20 524302 Cevap 524246

  Cevap : SAP'den Dijital Ambargo

  :) Ülkeler ne enteresan hep çıkar çatışmaları :) Dünyada 6 milyar insanın hayatına 300-500 siyasi kişilik karar veriyor.

   
            

  1w

  1y
  logo  
 •  01-05-2018, 22:27 524305 Cevap 524246

  Cevap : SAP'den Dijital Ambargo

  Microsoft neden sonra katılıyor? Bu Sap database olarak Sql kullanmıyormu, veya oracle.

  Bu ambargolara maruz kalınmak istenmiyorsa kendi ürününü üretecek her ülke.

 •  01-07-2018, 20:37 524353 Cevap 524305

  Cevap : SAP'den Dijital Ambargo

  Mecbur kullanacaklar.

  Ülke liderleri ne kadar savaş halinde olsa bile globalleşmeye direnmek imkansız.
            

  1w

  1y
  logo  
RSS haberlerini XML olarak görüntüle