Forum

Server 2012 Lisans ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2012 Lisans ve Cal Lisanslar Hakkında

10 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
2,571 Görüntüleme
(@abdullahhatay)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle bu forumu bize sunan tüm arkadaşlara tekrardan teşekkürü bir borç bilirim,

Yeni iş yerimde serverım var 2012 kurulu ve 5 adet RDP ( cal ) 15 adet te single user ( cal lisans ) var ( faturada Gördüğüm ) şimdi benım sormak ıstedıgım serverda bazı sıkıntılar mevcut, el ile halletmeyi denedim ama maalesef başarılı olamadım bu yuzden format atıp temiz bir kurulum yapmayı dusunuyorum, Ancak şöyleki bu lisansları nasıl export edip tekrardan içeri aktaracağım, cunku faturada key yazmıyor sadece ekte görüldüğü gibi ibare var, 

Ben nasıl bir prosodür izlemeliyim, Teşekkürler

Gönderildi : 02/01/2018 13:36

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Lisans bilginize open lisans sayfasından ulaşmanız gerekli, eğer elinizde bilgiler mevcut değilse faturayı kesen firma ile irtibata geçerek lisansların hangi email adresine kayıt edildiğiniz öğrenin. 

Lisans bilgilerine open lisans sayfasından eriştikten sonra sisteminize format atarsınız.

Gönderildi : 02/01/2018 13:56

(@yasinkaraman)
Gönderiler: 178
Estimable Member

Abdullah Hocam,

Hüseyin Bey'inde dediği gibi Export import etmenize gerek yok. Elinizde hiçbir bilgi yok ise lisansları almış olduğunuz firma ile irtibata geçip hangi mail adresi üzerinden alındığını öğrenip o mail adresiyle giriş yapıp tüm lisanslarınızı oradan görebilirsiniz. ve sıfırdan kurulum yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 02/01/2018 14:28

(@abdullahhatay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

çok teşekkür ederim firma ile irtibata geçtim, keyleri gönderdiler, dediğiniz gibi hallettim ama cal ıcın ayrı bır key yok, tek bır key var, hepsı aktıf olur dedı o key ılei dogrumu yoksa ıslem yapmam gereklimi extradan

Gönderildi : 02/01/2018 15:14

(@abdullahhatay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

keylerin türünde MAK yazıyor

kullanılan / kullanılabilir nedir birde onu anlamadım,

bu arada iki ayrı serverım mevcut 2012 olan hangı key hangısının tespıt edebılme ımkanım varmı

Gönderildi : 02/01/2018 15:16

(@azizkadagan)
Gönderiler: 114
Estimable Member

Merhaba Abdullah bey,

MAK Lisans, Kullanmış olduğunuz Microsoft sistemlerinin her bir makineye ayrı ayrı olarak etkinleştirmek için bir lisanslama modelidir.

Kullanılan ve kullanılabilir'in anlamıda örneğin; Windows Srv 2012R2 Standart lisansınızda ilerliycek olursak 3/45 yani toplamda kullanılabilir 45 lisans mevcut bunun için şuana kadar 3 adet kullanılan lisans olarak göstermektedir.

Gönderildi : 02/01/2018 15:38

(@abdullahhatay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

cevabınız için teşekkür ederim, o zaman format attıgım zamani aynı makineye, kullanılabilirden dusecekmı

Gönderildi : 02/01/2018 15:48

(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member

Merhaba,

CAL lisanslar hakkında şunu tam olarak öğrenemedim. Diyelim Domain ortamınız için AD sunucusuna 100 kullanıcı bağlanıyor ve 100 Cal lisans aldınız. Bu kullanıcılardan 50 kişi başka bir sunucu üzerindeki uygulama için o sunucuya da bağlanıyor. Bu durumda +50 Cal lisansı o sunucu için de almak gerekiyor mu?

Gönderildi : 05/12/2018 13:35

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

CAL lisansı domaine login olan user yada domaine alınmış client lar için geçerlidir. Kaç sunucuya bağlandığı önemli değil. İstisnası Exchange ve SQL sunuculardır. Exchange veya SQL sunucularınız varsa onlar için ayrı kendi CAL lisanslarını almanız gerekir.

Gönderildi : 05/12/2018 13:40

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

CAL lisansı domaine login olan user yada domaine alınmış client lar için geçerlidir. Kaç sunucuya bağlandığı önemli değil. İstisnası Exchange ve SQL sunuculardır. Exchange veya SQL sunucularınız varsa onlar için ayrı kendi CAL lisanslarını almanız gerekir.

Yanlış anlaşılma olmaması açısından, SQL server ve EXCHANGE için SQL CAL ve EXCHANGE CAL almanız gerekir. Diğer türlü domain bazında yeterli miktarda CAL almanız yeterli olur. Örnek vermek gerekirse abc.local domaininiz altında 20 istemci ve 20 sunucunuz mevcut. Bu durumda sadece istemci sayınız kadar CAL almanız yeterlidir.

Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. CAL lisansının Active Directory sunucusu ile ilişkili olduğu düşünülür, ancak bu düşünce yanlıştır. Sisteminizde 1 adet Windows Server 2012 Active directory, 1 adet Windows Server 2012 IIS ve 1 adette paylaşımlar (veya herhangi bir şey için) kullandığınız Windows Server 2016 sunucunuz olsun. CAL lisans ihtiyacı tespit edilirken Active Directory sürümüne değil domaine dahil sunucu havuzundaki en yüksek sürüm baz alınır. Örneğimize göre Windows Server 2016 sunucudan sadece 1 kişi faydalanıyor olsa bile tüm istemciler için 2016 CAL gerekir.

Gönderildi : 07/12/2018 17:00

Paylaş: