Forum

Synology DS718+ yad...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Synology DS718+ yada Qnap TS-251A-4G?

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,131 Görüntüleme
(@TolgaTimur)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar bu iste uzman veya daha önce bu urunleri kullanmis test etmis hocalarimdan tavsiye rica edecegim. Bu 2 model arasinda kararsiz kaldim. Umarim anlasilir bir dilde anlatabilirim. Durumum söyle ofiste 1-10 arasi calisan mevcut, kullanilan bilgisayarlar mac ve windows. ofis icinde dosya alis verisi (pdf, word, excel, rar dosyalari, resim dosyalari, psd, ai dosyalari, bazi program exeleri, vs) gibi ortak ve özel kullanim icin server niyetinde isimi görmesini istiyorum. Olusturmus oldugum klasörlere ofis icerisindeki kisileri eklemek, özel yetkiler vermek dosya silme izni olmasin, hem yazma hem okuma yetkisi olsun, sadece benim görebilecegim sahsi klasorler ayarlamak tarzinda yetkiler vermek istiyorum. Bunun disinda evdende bu cihazima baglanarak istedigim dosyayi evde kullandigim cihaza aktararak calismak istiyorum. Bu arada dosya aktarim hizlarininda tatmin edici olmasini istiyorum. Ayrica telefonumu manuel/otomatik olarak bu cihaza yedekletmek ve senkronizasyon olmasini saglamak, telefonumla disarda oldugum zaman baglanarak resim, video, word gibi dosyalara erisebilmek istiyorum. Diger calisanlarda ayni sekilde kendileri disardan bilgisayar ya da telefonundan cihaza baglanarak lazim olan dosyalari evlerinde calisabilme olanagina sahip olmali ve guvenlik acisindan da sikinti yasamak istemiyorum. Bildigim kadariyla bu cihazlarinda appstore tarzi uygulamalari mevcutmus oradan lazim olan araclari kullanabiliyormusuz. Bu kisimda da cok kullanilan ve ihtiyacim olan araclarin ucretli olmasini istemiyorum. Bunlarin disinda herhangi bir sorun yasadigimda turkce olarak teknik destek alabilmekte iyi olurdu 🙂

Bu isteklerim dogrultusunda bu 2 modelden hangi cihaz daha hizli veri transferinde, arayuz ve eklentilerinin kullanim kolayliginda, ayar ve diger kisimlarda sorun yasatmadan beni idare edebilir. Bu cihazlarin yaninda WD RED 4TB dan 2 tane almak istiyorum. Bunda da 1. disk kullanirken diger diskin belirledigim sekilde onu kopyalamasini istiyorum. Sizlerden degerli bilgi ve yorumlarinizi bekliyorum. Simdiden tesekkur ediyorum.

Gönderildi : 31/12/2017 20:06

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Kullanıcı deneyimi açısından genelde insanlar aynı marka üzerinden yürürler. Ancak satılıcılar farklı modelleri test edebilir.

Ben iş yerinde Synology kullanıyorum. 4 Adet nas cihazımız var. Sizin yazdığınız işlemlerin tamamını uygulamak mümkün. Hız olarak her cihazda hıza göre donanım söz konusu. Bu tarz cihazlarda network hızı, disk yapısı önemli. En önemli performans kriteri bana göre diskteki yapı.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 31/12/2017 22:17

(@TolgaTimur)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, öncelike yeni yilinizi kutlarim ve deneyiminizi paylastiginiz icinde ayrica tesekkur ederim. Kullandiginiz cihazlarin hepsi Synology mi? Synology nin kurulumu ve yazmis oldugum islemlerin ayarlarini olusturmak ve arayuz kismi karmasik mi? Synology le ilgili bazi yerlerde okudugum kadariyla uygulamalar ucretli mi oluyor? Yani istedigim bir islem icin uygulama satin alip mi yapmam gerek? Yada ucret olayi sadece ekstra kamera eklemek icin mi gecerli? Son olarak sizden ricam disk yapisi icin öneriniz varmidir? Siz ne sekilde kullaniyorsunuz? Benim kafamda bu cihazlardan birinle beraber WD RED 4TB 'dan 2 tane alip, 4TB kapasiteyi kullanmak ve diger 4TB diskinde onu kopyalamasini yapmak var. Bu sekilde verim alabilir miyim?

Gönderildi : 01/01/2018 21:35

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selamlar,

2 cihazıda farklı ortamlarda test etmişliğim bulunmakta. QNAP bence açık ara önde zaten bellek , cpu oranlarına bakarsanz fark edeceksiniz. 2 üründe yeni güncellemeler ile arayüzlerini çok iyi geliştirdi o yüzden çok yorum yapmayacağım. QNAP Ethernet kartlarını team yaptığınız zaman kafanız baya rahat eder benim kurup unuttuğum çok yer var bu ürünü.

Uygulama konusunda ise 2 tarafında ücretli / ücretsiz uygulaması bulunuyor sonuçta market sistemi var içinde ama temel ve işinize yarayacak herşey ücretsiz en azından benim istediklerim öyleydi : )

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2018 01:17

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

multimedia çözümlü modeller yerine, daha fazla disk yuvasına sahip modeller tercih edebilirsiniz.

örn. 4 yuvalı modellerde benzer fiyatlar yakalamanız mümkün, 4tb 2 disk yerine, 2tb*3 veya 3tb*3 raid grubu olarak kullanmanız daha güvenilir olacaktır.

kullanıcı hakları noktasında, yazma hakkı bulunan bir kullanıcı, silme hakkınada sahip olur.

burada recycle bin tarafını inceleyebilirsiniz.

güvenlik, sadece nas ile sağlanabilecek bir çözüm değil.

talepleriniz standart olduğundan her iki markada işinizi görecektir.

synology öneririm, modellerinde stabilite ve perforamans sorunu yaşamadım.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2018 02:42

(@TolgaTimur)
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar Bugra hocam,

Deneyimlerinizi paylastiginiz icin cok tesekkur ederim. Dediginiz gibi team olarak calismayi dusunuyoruz. 2 cihazinda iletim adresinden bildirim gönderdim fakat sadece qnap ayrintili sekilde dönus yapti. Ilerde yasayacagim durumlarda da geri donus alamazsam bu durum beni olumsuz yönde etkiler. Buna istinaden suan icin Qnap daha sicak geliyor. Ama söylede bir durum var siz 2 cihazida test etmis biri olarak daha tecrubelisinizdir. Gecmis urun testlerine bakiyorum synology testlerinde hiz performansi cok iyi vs tarzinda anlatimlar var ve bunlarda benim sectigim modelin alti (synology ds412+) modellerinden. Deneyimleriniz dogrultusunda Qnap'in hiz performansi tatmin edicimidir? Evden calisirken cihaza baglanip evdeki pcimize dosya alisverisi yaptigimizda, mobil uzerinden resim, dosya göruntulemedeki hiz oranlari nasildir?

Gönderildi : 02/01/2018 19:02

(@TolgaTimur)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Turan hocam, Öneri ve tecrubenizi paylastiginiz icin tesekkur ederim. 2 cihazin desteginede ayni zamanda mail attim fakat synology hala dönus yapmadi. Forumlarda destek konusunda cok sikayet yazana denk geldim. Buda benim icin kötu onizlenim oldu. Qnap tarafinda ise destek bölumunden dediginiz gibi bir oneri geldi. Bende buna istinaden QNAP TS-451A-4G yöneldim. Disk olarakta dediginiz sekilde (WD Red WD30EFRX 64MB 3TB 5400RPM) bundan 3 tane alip, RAID 5 seklinde kurulum yapmayi dusunuyorum. Söyle bir sorum olacakti, 3 adet 3TB disk aldik ilerde disklerden biri bozuldugunda bozulanin yuvasina 4TB disk sorun olur mu (2 slotta 3TB, 1 slotta 4TB)? 1 slotta olan 4TB tam kapasite kullanir mi? Yani ilerde kapasite yukseltmek istedigimde bu sekilde bir yol izleyebilir miyim? 

merhaba,

multimedia çözümlü modeller yerine, daha fazla disk yuvasına sahip modeller tercih edebilirsiniz.

örn. 4 yuvalı modellerde benzer fiyatlar yakalamanız mümkün, 4tb 2 disk yerine, 2tb*3 veya 3tb*3 raid grubu olarak kullanmanız daha güvenilir olacaktır.

kullanıcı hakları noktasında, yazma hakkı bulunan bir kullanıcı, silme hakkınada sahip olur.

burada recycle bin tarafını inceleyebilirsiniz.

güvenlik, sadece nas ile sağlanabilecek bir çözüm değil.

talepleriniz standart olduğundan her iki markada işinizi görecektir.

synology öneririm, modellerinde stabilite ve perforamans sorunu yaşamadım.

Gönderildi : 02/01/2018 19:18

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Tolga bey,

Düşündüğünüzü gerçekleştirebilirsiniz, tüm diskler 4 TB olduğunda kapasiteyi genişletebilirsiniz ürün bunu destekliyor.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/01/2018 00:00

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

synologyde destek maili hangi dist. gidiyor bilmemekle birlikte, Simet ile görüşebilirsiniz.

raid yapısında, tekil disk kapasiteleri ne ise, aynısını kullanmak zorundasınız.

tek tek disk olarak kullandığınızda, 3/4 tb vb. diskler yan yana kullanılabilir.

taleplerinize göre hız sorunu olarak tanımladığınız adım, bantgenişliği olabilir.

nas'ın bulunduğu lokasyonda adsl mevcut ise, dış erişimler yavaş olacaktır.

Gönderildi : 03/01/2018 00:52

(@TolgaTimur)
Active Member
Konu başlatıcı

simet degilde resmi sitesinden yazmistim. oraylada kontaga gecerim. adsl degilde router mevcut. 

simdi söyle dusunuyorum 3TB diskten 3 tane alacagim ve kurulum islemi sirasinda raid 5'le devam edecegim. ilerde disk kapasitesini yukseltmek istedigimde 3TB olan diskin 1 tanesini cikarip 4TB taktigimda diger iki yuvadaki 3TB lik disklerle sorunsuz calisir mi? yani bu sekilde 3TB dan 4TB a gecmis olacagim?

Gönderildi : 03/01/2018 08:21

(@TolgaTimur)
Active Member
Konu başlatıcı

Tesekkurler Recep bey, benim demek istedigim ilk etapta 3 TB disklerle kullanip, ilerde tek tek 4 TB disk alarak yukseltmem mumkun mudur? Yani tek seferde 3 tane 4 tb almayipta zamanla tek tek olmak kaydiyla kapasite yukseltebilir miyim? /Saygilarimla

Gönderildi : 03/01/2018 08:25

(@recepyuksel)
Üye

Tola bey merhaba,

Bende bunu kastettim, tüm diskler 4 TB olduğunda kapasite yüksletme imkanınız vardır. Yani raid yapısı kapasitesi en küçük diskin boyutuna göre hesaplanır, tüm diskler 4 TB olana kadar 4TB diskleri 3 TB gibi kullanırsınız.

Saygılarımla.

Gönderildi : 03/01/2018 08:55

(@TolgaTimur)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Recep bey,

Tum diskler 4TB olduktan sonra kapasite 4TB'a yukselir mi? Yoksa yine 3TB olarak devam mi eder? (slotlarda 4TB oldugu halde)

Saygilarimla

Gönderildi : 03/01/2018 19:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhabalar, öncelike yeni yilinizi kutlarim ve deneyiminizi paylastiginiz icinde ayrica tesekkur ederim. Kullandiginiz cihazlarin hepsi Synology mi? Synology nin kurulumu ve yazmis oldugum islemlerin ayarlarini olusturmak ve arayuz kismi karmasik mi? Synology le ilgili bazi yerlerde okudugum kadariyla uygulamalar ucretli mi oluyor? Yani istedigim bir islem icin uygulama satin alip mi yapmam gerek? Yada ucret olayi sadece ekstra kamera eklemek icin mi gecerli? Son olarak sizden ricam disk yapisi icin öneriniz varmidir? Siz ne sekilde kullaniyorsunuz? Benim kafamda bu cihazlardan birinle beraber WD RED 4TB 'dan 2 tane alip, 4TB kapasiteyi kullanmak ve diger 4TB diskinde onu kopyalamasini yapmak var. Bu sekilde verim alabilir miyim?

Teşekkürler sizinde yeni yılınız kutlu olsun.Evet hepsi synology. Çok karmaşık değil zaten makale ve video kaynaklar mevcut.

Genelde içerisindeki uygulamalar yeterli. Ücretli uygulama alacağınızı sanmıyorum. Iphone mağazasındaki gibi kaç yazılıma para veriyoruz ki?

Öncelikle alan kapasitesini belirleyin. Desteklenen moddelleri zaten sayfasında marka ve GB olarak görebilirsiniz.

Ben genelde raid5 yapıyorum. 1 Diskte spare olarak ayırıyorum. Bu durumda en az 4 disk ile ilk adım atılıyor. Alan ihtiyacınız fazla ise disk sayınız artıyor. Benim senaryomda disk kapasitesi X 4= Toplam   Toplam/2= Kullanılabilir alan.

En iyi verim tabiki ssd ile ancak mevcut diskte verim alırsınız. 100 Mbyte kopyalama hızlarına ulaşabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/01/2018 01:14

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bana göre alayı linux tabanlı ve yazılım kısmı soruyorsanız Freenas kur geç derim yok donanımsal performans ömür vs ise o zaman Qnap sebebi adamlar kartı kendi tasarlayıp üretiyor ama synology fason yapıyor ve aynı modelde bile anakart değişik olabiliyor 

babalar gibi performan isterim dersen İ5 CPU 16 Ram Desktop Freenas kur 4 Ethernet kartı tak vlanlama yap sonra keyfine bak derim ilk kurulum zaman alır ama sonra yerini unutturur

Gönderildi : 08/02/2018 23:29

(@recepyuksel)
Üye

Merhaba Recep bey,

Tum diskler 4TB olduktan sonra kapasite 4TB'a yukselir mi? Yoksa yine 3TB olarak devam mi eder? (slotlarda 4TB oldugu halde)

Saygilarimla

Tolga bey merhaba,

Tüm diskler 4TB olduktan sonra raid yapısını sizin expand komutunu verip genişletmeniz gerekiyor. Aşağıda tüm bu adımları tek tek anlatan resimli döküman size yardımcı olacaktır.

https://www.qnap.com/en/how-to/tutorial/article/online-raid-capacity-upgrade

Saygılarımla.

Gönderildi : 09/02/2018 12:48

Paylaş: