Forum

Wan 2. ip adresi &#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wan 2. ip adresi çıkış problemi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,288 Görüntüleme
(@emrealtin)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Fortigate wan bacagımda birden fazla ip mevcut. Exchange serverımı 178.251.43.130 nolu ip den internete çıkartmak istiyorum. Bunun için virtual ip kısmından external ip adrese 178.251.43.130 mapped ip adrese exchange server ip adresimi yazdım. internaldan wan ' a ALL ALL kuralımda mevcut fakat ipnedir diye sorgulattıgımda 178.251.45.42 yazıyor. Yardımlarınızı rica ediyorum teşekkürler

Gönderildi : 28/12/2017 13:51

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Selamlar,

Network altından policty route ile bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Çıkacağınız ip adresinin tanımını da orada gateway ile yapabilirsiniz.

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 28/12/2017 14:05

(@emrealtin)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

route default gateway ' e 178.251.43.130 yazdıgımda internet gidiyor exchange serverda

Gönderildi : 28/12/2017 14:10

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Model ve firmware bilgisi verebilir misiniz? Bir de şunu deneyebilirsiniz: IP POOLS üzerinden bir pool yaratıp oradan içerideki single ip adresini çıkış olarak istediğiniz ip adresine yönlendirdikten sonra bu lokal ip için oluşturduğunuz policy üzerinde nat bölümünde o ippool'u seçmeniz gerekiyor. sonrasında sonucu ipnedir.com dan kontrol edebilirsiniz. Bizimle de paylaşın 🙂

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 28/12/2017 15:28

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

yapınızda tek int. ve isp vip'ler bulunduğundan, kullanmak istediğiniz public adresi ip pool üzerine tanımlamanız gerekir.

devamında exchange server için snat policy oluşturup, "dynamic ip pool" seçeneğini aktif ederek, talebiniz gerçekleştirebilirsiniz.

referans adreste fikir verecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=ErgWGHtos7g

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/12/2017 03:05

Paylaş: